Polub nas na Facebooku
Czytasz: Stokrotka pospolita – właściwości zdrowotne, przepisy
menu
Polub nas na Facebooku

Stokrotka pospolita – właściwości zdrowotne, przepisy

Kobieta, która trzyma stokrotkę

Fot: Emma Kim / gettyimages.com

Stokrotka pospolita ma liczne właściwości zdrowotne. Działa korzystnie na funkcje ochronne układu oddechowego, na metabolizm czy układ krążenia. Jest to kwiat rosnący właściwie wszędzie – w ogrodzie, na łące, a nawet na miejskim trawniku.

Stokrotka pospolita jest bardzo popularną rośliną, szczególnie w Polsce. Występuje właściwie wszędzie w postaci drobnych, białych kwiatków. Ze względu na rozpowszechnienie lekceważy się jej właściwości prozdrowotne. Tymczasem jest ona wykorzystywana w naturalnych terapiach od wieków.

Stokrotka pospolita – charakterystyka

Stokrotka pospolita, określana inaczej jako stokrotka trwała czy łąkowa, należy do rodziny astrowatych. Jest to bylina, czyli roślina wieloletnia, choć może występować także jako roślina jednoroczna. Rośnie w klimacie ciepłym bądź umiarkowanym. W Polsce jest dość często spotykana niemal w każdym otoczeniu. Nie jest wymagająca, dlatego rośnie nawet na miejskich trawnikach. Nie przekracza 20 cm wysokości.

Stokrotka pospolita w smaku przypomina miętę. Jest w całości jadalna, choć główne właściwości lecznicze przypisuje się jej kwiatom. Kwiaty można pozyskiwać przez całe lato, aż do końca września. Po zabraniu należy je suszyć w przewiewnym miejscu, jednak niezbyt mocno nasłonecznionym.

Czy medycyna naturalna naprawdę działa? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu.

Stokrotka pospolita – właściwości lecznicze

Kwiaty stokrotki pospolitej są bogatym źródłem garbników, soli mineralnych, olejków eterycznych czy saponin. Te ostatnie sprawdzają się doskonale w uzupełniającej terapii chorób układu oddechowego. Saponiny działają wspomagająco na naturalne bariery ochronne układu oddechowego, pobudzając ruch nabłonka rzęskowego, co z kolei ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie drzewa oskrzelowego. Stokrotka pospolita wykazuje korzystne działanie również w terapii nadciśnienia tętniczego i profilaktyce miażdżycy.

W medycynie naturalnej stokrotka pospolita od wieków wykorzystywana jest jako środek przeciwgorączkowy. Uszczelnia naczynia krwionośne, a także wspomaga terapię obrzęków i urazów.

Napary ze stokrotki pospolitej są doskonałym środkiem moczopędnym i przyspieszającym metabolizm. Stokrotka uznawana jest za preparat oczyszczający, ponieważ ułatwia eliminację toksyn. Wpływ na metabolizm wiąże się z pobudzeniem czynności wątroby i innych gruczołów trawiennych. Poprzez pobudzający wpływ na perystaltykę przewodu pokarmowego sprawdza się w leczeniu nieżytu żołądka czy chorobach jelit. Pobudza również apetyt.

Stokrotka pospolita znajduje zastosowanie w kosmetyce dzięki właściwościom regenerującym, ściągającym, przeciwzapalnym. Dlatego też kosmetyki z wyciągiem z jej kwiatów mogą być doskonałym wyborem przy trądziku czy innych typach zapalenia skóry.

W jaki sposób przygotować stokrotkę pospolitą?

Stokrotkę pospolitą spożywa się w formie naparu. Kwiaty stokrotki lub gotowe zioła zalewa się wrzątkiem i parzy 10–20 min. Następnie napar przecedza się. Aby organizm odczuł korzyści ze spożywania stokrotki pospolitej, należy pić nawet 4 napary dziennie, z czego każdy powinien być złożony z 2 łyżek ziół czy kwiatów i ok. 200 ml wody.

Stokrotka pospolita może być stosowana na obrzęki czy rany w formie okładów pomagających na obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie obrzęków. W tym celu przygotowuje się nieco mocniejszy napar niż opisany powyżej i nasącza się nim materiał opatrunkowy.

Wyciąg ze stokrotki pospolitej stosuje się często do przygotowania wszelkiego rodzaju kosmetyków w formie kremów, a także olejków do kąpieli.

Przepis na syrop ze stokrotki pospolitej

Przy przeziębieniu czy uporczywym kaszlu może doskonale sprawdzić się syrop ze stokrotki pospolitej. By go przygotować, około pół kilograma kwiatów stokrotki pospolitej umieszcza się w pojemniku i zalewa litrem wody. Dodaje się również wyparzoną cytrynę (należy ją oczyścić z pestek). Po pięciu godzinach należy zawartość pojemnika gotować przez 30 minut. Uzyskany wywar odcedza się przez gazę, dodaje się do niego około 750 g cukru, a następnie ponownie gotuje się go na niewielkim ogniu, aż do uzyskania gęstej konsystencji przypominającej syrop. Przygotowany roztwór należy przelać do małych słoiczków, by się zawekowały. Syrop można spożywać podczas kaszlu 3–4 razy na dobę po 1 łyżeczce.

Zobacz film i dowiedz się przy jakich schorzeniach warto sięgnąć po zioła

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
1
Polecamy
Nawłoć czyli polska mimoza.
Poznaj niezwykłe właściwości sezonowego chwastu 
Nawłoć czyli polska mimoza. Poznaj niezwykłe właściwości sezonowego chwastu  Dzień Dobry TVN
Piołun – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania.
Zastosowanie w leczeniu
Piołun – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania. Zastosowanie w leczeniu Dzień Dobry TVN
Biedrzeniec – właściwości, działanie, zastosowanie.
Gatunki biedrzeńca w Polsce
Biedrzeniec – właściwości, działanie, zastosowanie. Gatunki biedrzeńca w Polsce TVN zdrowie
Dziewanna - zastosowanie naparów, olejków i syropów o leczniczych właściwościach
Dziewanna - zastosowanie naparów, olejków i syropów o leczniczych właściwościach TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?