Polub nas na Facebooku
Czytasz: Srebro koloidalne - właściwości lecznicze i zastosowanie. Jak działa?
menu
Polub nas na Facebooku

Srebro koloidalne - właściwości lecznicze i zastosowanie. Jak działa?

Kobieta smarująca się kremem

Fot: Getty Images/fotostorm

Srebro koloidalne znane jest już od dawna. Z jego bakteriobójczych właściwości korzystały już nasze babki. Czym jest srebro koloidalne i jakie ma właściwości? Dlaczego uważa się, że jest lekiem na niemalże wszystkie dolegliwości? 

Czym jest srebro koloidalne?

Srebro koloidalne to niejednorodna mieszanina, której częścią składową są nierozpuszczalne drobinki widoczne pod mikroskopem elektronowym. Wielkość cząsteczki srebra w surowcu wynosi między 1-5 nm. Przeciętna wielkość wirusów wynosi 20-300 nm, a bakterii 200-80 000 nm. Dlatego srebro koloidalne może przeniknąć do ich wnętrza i je niszczyć.

Srebro koloidalne jest dostępne w formie pitnej - jako tonik lub w sprayu np do nosa lub do gardła. Producenci zapewniają również krople do oczu i inhalacje z nano srebrem. W branży kosmetologicznej srebro koloidalne występuje w kremach, maseczkach i mgiełkach do twarzy.

Srebro koloidalne - właściwości

Srebro wykazuje właściwości „oligodynamiczne” co oznacza, że już najmniejsza ilość danego specyfiku wykazuje pożądane działanie. Szwajcarski botanik Karl Wilhelm von Nägeli (1817-1891) odkrył, że wystarczy 0,0000001 procenta jonów srebra w mieszaninie z wodą, aby zniszczyć znajdujące się w niej skrętnice.

Srebra koloidalnego używały już nasze babki do przechowywania w nim wody, aby na dłużej zachowała swoją świeżość. Włożenie srebrnej monety do naczynia z mlekiem zapobiega jego kwaśnieniu i sprawia, że mleko dłużej zachowuje swoją świeżość. W XIV wieku podczas epidemii dżumy matki dawały ją do ssania swoim dzieciom, aby zapobiec zakażeniu.

Srebro koloidalne jednogłośnie uznawane jest za naturalny lek służący do odkażania ran i zwalczania infekcji. Posiada zdolność likwidowania drożdżaków, pleśni, bakterii E. Coli oraz gronkowców odpornych na antybiotyki. Działa zabójczo na ok. 650 chorobotwórczych drobnoustrojów, nie niszcząc jednocześnie szczepów bakterii przyjaznych organizmowi.

Srebro koloidalne - na co stosować?

Srebro koloidalne znajduje szerokie zastosowanie. Przede wszystkim przy następujących schorzeniach:

Srebro koloidalne możemy spotkać również w kosmetyce i medycynie estetycznej. Doskonale sprawdza się:

  • przed makijażem permanentnym, mezoterapią igłową, peelingiem chemicznym;
  • do regeneracji po zabiegach kosmetycznych, w tym laserowych, np. dermabrazji, rollkitcie, depilacji, plazmie;
  • podczas i po zabiegach podologicznych;
  • także po goleniu dla mężczyzn.

Srebro koloidalne ma działanie antybakteryjne (zwalcza bakterie tlenowe i beztlenowe), antywirusowe i przeciwgrzybicze, zatem spektrum jego działania jest niezwykle szerokie. 

Srebro koloidalne - jak przechowywać?

Srebro koloidalne należy przechowywać w miejscu, gdzie nie będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż jony srebra posiadają ładunki elektryczne, a pod wpływem silnego światła słabną. W dobrze przechowywanym srebrze koloidalnym jony srebra nie osadzają się na dnie butelki, ani na jej ściankach.

Z filmu dowiesz się czy dobry krem do twarzy musi być drogi:

Zobacz film: Czy dobry krem do twarzy musi być drogi? Źródło: Dzień dobry TVN

Srebro koloidalne - działanie

Srebro koloidalne zabija bakterie od razu, podczas gdy antybiotyk zabija je dopiero w momencie podziału. Naładowane dodatnio jony srebra przyczepiają się do ujemnie naładowanych bakterii i niszczą strukturę ich komórek. Robert Beck nazwał ten proces "efektem srebrnego pocisku”.

Srebro koloidalne hamuje pozyskiwanie energii przez bakterie, przez co przerywa ich łańcuch oddechowy. W ten sposób zaczynają obumierać w ciągu kilku minut, tracąc elektrolity, wysychając i kurcząc się.

 Srebro koloidalne ma przewagę nad antybiotykiem ponieważ bakterie nie są w stanie się na nie uodpornić. W przypadku drożdżaków zauważamy, że srebro hamuje wytwarzanie enzymu z klasy izomerazy, której brak zakłóca prawidłowe funkcjonowanie komórki. Mieszanina wspomaga również proces regeneracji uszkodzonych tkanek oraz wspiera tworzenie się nowej tkanki nabłonkowej. 

Srebro koloidalne – czy może być toksyczne?

Srebro koloidalne może być toksyczne jeśli będzie zażywane w większych dawkach niż przewiduje norma. Najmniejsza dawka mogąca wywołać objawy zatrucia wynosi 0,014 mg srebra na kilogram ciała dziennie. 

*Powyższe dane zostały oszacowane na podstawie podawania dożylnego więc nie są w pełni wiarygodne!

Srebro koloidalne a srebrzyca

Nadmierne spożycie srebra koloidalnego może skutkować argyrią, pot. srebrzycą. Kumulacja srebra w organizmie może powstać w wyniku osadzania się cząsteczek srebra w skórze, przy podawaniu zewnętrznym.

Gromadzenie srebra może wystąpić również w przypadku stymulowania melaniny do produkcji srebrnego barwnika skóry (podawanie doustne lub dożylne).

Objawy choroby występują od 6 do 12 miesięcy, w zależności od częstotliwości i dawki przyjmowania. Pierwszy charakterystyczny objaw srebrzycy to powstanie niebieskiego zabarwienia na dziąsłach. Prowadzi nawet do powstania nieodwracalnych zmian kolorytu niektórych obszarów skóry lub całej powierzchni oraz paznokci. 

Zbyt duże przyjmowanie srebra w kroplach do oczu może spowodować zmianę koloru gałek ocznych – wynik nagromadzenia się srebra w rogówce . W skrajnych przypadkach srebro, można znaleźć w moczu i kale, a także w ślinie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Polecamy
Kwas mlekowy na twarz.
Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego
Kwas mlekowy na twarz. Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego Dzień Dobry TVN
Balsam Szostakowskiego, czyli wojenny wynalazek.
Środek na problemy gastryczne, hemoroidy i niegojące się rany
Balsam Szostakowskiego, czyli wojenny wynalazek. Środek na problemy gastryczne, hemoroidy i niegojące się rany Dzień Dobry TVN
Kliniczne objawy róży – jak je najłatwiej rozpoznać?
Kliniczne objawy róży – jak je najłatwiej rozpoznać? TVN zdrowie
Dawkowanie i skutki uboczne stosowania srebra koloidalnego
Dawkowanie i skutki uboczne stosowania srebra koloidalnego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia