Polub nas na Facebooku
Czytasz: Spuchnięte podniebienie - czym może być spowodowane? Możliwe przyczyny i współwystępujące objawy 
menu
Polub nas na Facebooku

Spuchnięte podniebienie - czym może być spowodowane? Możliwe przyczyny i współwystępujące objawy 

Kobieta z chorym gardłem siedzi przy biurku.

Fot. svetikd / Getty Images

Spuchnięte podniebienie jest symptomem, którego nie powinno się ignorować, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak ból, silne zaczerwienienie, krwawienie. Przyczyną spuchniętego podniebienia może być spożycie bardzo gorącej potrawy, jednak niekiedy wywołują go poważniejsze schorzenia takie jak rak czy zapalenie dziąseł.

Spuchnięte podniebienie może być spowodowane różnymi chorobami. Jedną z przyczyn są problemy stomatologiczne i poważne uszkodzenie zęba nierzadko wymagającego leczenia kanałowego. Spuchnięte podniebienie może towarzyszyć również zapaleniu dziąseł lub być wynikiem podrażnienia wskutek poparzenia czy urazu.

Spuchnięte podniebienie - jakie mogą być przyczyny?

Spuchnięte podniebienie jest nieprzyjemną dolegliwością, której może towarzyszyć ból, zaczerwienienie oraz obrzęk dziąseł. Nierzadko pojawiają się również trudności z przyjmowaniem pokarmu, gdyż obecność żywności w jamie ustnej może nasilać współwystępujące objawy. Spuchnięte podniebienie jest symptomem występującym przy różnych schorzeniach. Możliwymi przyczynami spuchniętego podniebienia są: martwy ząb, zapalenie dziąseł, oparzenia i urazy podniebienia oraz nowotwory jamy ustnej.

Zobaczcie, w jaki sposób usunąć ciało obce z gardła:

Zobacz film: Jak usunąć ciało obce z gardła? Źródło: Dzień Dobry TVN

Spuchnięte dziąsła i podniebienie a zapalenie dziąseł

Spuchnięte dziąsła i podniebienie są nierzadko spowodowane zapaleniem dziąseł, które może dotknąć każdego bez względu na wiek. Zapalenie dziąseł wywoływane jest często niewystarczającą higieną jamy ustnej, czego skutkiem jest nadmierne gromadzenie się na zębach bakterii i resztek pokarmu. W efekcie dochodzi do tworzenia się płytki nazębnej. Bytujące w jamie ustnej bakterie mogą doprowadzić do niszczenia kości szczęki i żuchwy oraz przyzębia. Inną możliwą przyczyną zapalenia dziąseł są poważne schorzenia, np. bulimia. Osoba chora prowokuje wymioty aby zapobiec niepożądanym skutkom obżarstwa. 

W wyniku częstych wymiotów w ustach gromadzi się kwas wywołujący stan zapalny w jamie ustnej. Zapalenie dziąseł może się również rozwinąć wskutek wad zgryzu. Jest to głównie spowodowane tym, że krzywe zęby sprawiają więcej trudności przy codziennej higienie i nierzadko dochodzi do niewystarczającego oczyszczenia zębów z resztek pokarmu. Spuchnięte podniebienie i dziąsła nie są jedynymi objawami towarzyszącymi zapaleniu dziąseł. Najczęściej współwystępują z nimi: krwawienie, zaczerwienienie oraz dolegliwości bólowe. W trakcie zapalenia dziąseł może dojść do znacznego uszkodzenia tkanek jamy ustnej, wówczas pojawiającymi się symptomami są: gorączka, silny ból, trudności ze spożywaniem pokarmów, ślinotok. Niezastosowanie odpowiedniego leczenia może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak: tworzenie się ropni przyzębowych oraz wypadnięcie zęba.

Spuchnięte podniebienie a nowotwór

Spuchnięte podniebienie może być objawem towarzyszącym chorobie nowotworowej w obrębie jamy ustnej. Rak podniebienia jest rzadkim schorzeniem stanowiącym 1% wszystkich nowotworów jamy ustnej i gardła. Wykazuje jednak wysoki stopień złośliwości, gdyż szybko nacieka na okoliczne tkanki i powoduje przerzuty do węzłów chłonnych, najczęściej podżuchwowych, zagardłowych i szyjnych głębokich. Nowotwór podniebienia jest zwykle rakiem płaskonabłonkowym. Ma postać rozlanego nacieku z powierzchownym, a w niektórych przypadkach głębokim owrzodzeniem, które szybko nacieka w kierunku kości podniebienia i zatok przynosowych. Nowotworowi podniebienia towarzyszą silne dolegliwości bólowe. W sytuacji nacieku w kierunku wargi górnej mogą pojawić się również zaburzenia artykulacji w formie spowolnionego tempa i niewyraźnego mówienia.

Spuchnięte podniebienie a martwica zęba

Spuchnięte podniebienie jest niekiedy objawem współwystępującym z martwicą zęba, która charakteryzuje się nieodwracalnymi zmianami zapalnymi. Martwy ząb jest potocznym określeniem zęba, w którym doszło do obumarcia miazgi. Najczęstszą przyczyną martwicy jest zaawansowana próchnica zębów. Bakterie powodujące ubytki próchnicowe wytwarzają wiele toksycznych dla zębów substancji, namnażają się i docierają do głębokich części zębów zakażając miazgę i wywołując stan zapalny. Niewdrożenie odpowiedniego leczenia powoduje obumarcie miazgi, co jest stanem nieodwracalnym. Martwica zęba może być również wywołana urazem mechanicznym, takim jak upadek czy uderzenie. Martwicy miazgi mogą towarzyszyć takie objawy jak: spuchnięte podniebienie i dziąsła, ból, nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno, ogólne złe samopoczucie, dreszcze, gorączka.

Spuchnięte podniebienia a podrażnienie

Spuchnięte podniebienie nie zawsze jest spowodowane poważnymi chorobami, które wymagają zastosowania natychmiastowego leczenia, aby nie dopuścić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Spuchnięte i bolące podniebienie nierzadko jest objawem podrażnienia i oparzenia powstałe w wyniku spożycia nadmiernie gorącej potrawy lub płynu. Do oparzenia podniebienia może również dojść wskutek dostania się do jamy ustnej substancji chemicznych lub środków czystości. Wówczas pojawiają się takie symptomy jak: opuchlizna, silny ból, mocne zaczerwienienie, a niekiedy również krwawienie. Do podrażnienia lub zranienia delikatnej błony śluzowej podniebienia dochodzi także w wyniku zjedzenia twardych pokarmów bądź ostro zakończonej ości. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
23
31
Polecamy
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna?
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna? Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt Dzień Dobry TVN
Jak pokonać ból dziąsła? Przyczyny i metody leczenia
Jak pokonać ból dziąsła? Przyczyny i metody leczenia TVN zdrowie
Spuchnięte dziąsło – przyczyny, co oznacza i jakie są metody leczenia?
Spuchnięte dziąsło – przyczyny, co oznacza i jakie są metody leczenia? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Nie przegap
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?