Polub nas na Facebooku
Czytasz: Spuchnięte kolano: przyczyny, objawy, sposoby na zmniejszenie opuchlizny
menu
Polub nas na Facebooku

Spuchnięte kolano: przyczyny, objawy, sposoby na zmniejszenie opuchlizny

Spuchnięte kolano może pojawić się na skutek różnych schorzeń i urazów stawu kolanowego. Bardzo często towarzyszy mu ból o różnym stopniu intensywności. Wśród najczęstszych przyczyn opuchlizny kolana można wymienić: różnego rodzaju urazy, w tym przede wszystkim przeciążenie, skręcenie, zwichnięcie czy stłuczenie kolana. Przyczyną spuchniętego kolana może być również idiopatyczne zapalenie stawów. 

Najczęstszą przyczyną opuchlizny kolana są urazy, wynikające z przeciążenia stawu kolanowego. Zwykle związane jest to z długotrwałą i intensywną aktywnością fizyczną, w tym: biegami przełajowymi, długimi górskimi wędrówkami czy podnoszeniem ciężarów. Obrzęk kolana jest jednym ze skutków przetrenowania lub treningu fizycznego niedostosowanego do przygotowania kondycyjnego.

Obrzęk kolana - przyczyny

Jedną z podstawowych przyczyn obrzęku kolana są urazy, powstałe na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego, czyli przeciążenia stawu kolanowego. Bardzo często opuchlizna w okolicy kolana pojawia się również w wyniku chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych

W takim przypadku obrzęk może pojawić się zarówno samoistnie (w bardziej zaawansowanym stadium chorobowym), jak i po wysiłku fizycznym, np. po spacerze. Wśród najpowszechniejszych przyczyn obrzęku kolana należy wymienić również urazy, w tym przede wszystkim: skręcenie, zwichnięcie oraz stłuczenie. Zwykle opuchliźnie, powstałej na skutek urazu, towarzyszy również intensywny ból. Za obrzęk kolana może odpowiadać również uraz wewnątrzkolanowy, np. uszkodzenie łękotki czy stawu kolanowego.

Zobaczcie, czym jest kolano skoczka:

Zobacz film: Kolano skoczka - co to jest? Źródło: 36,6

Duży wpływ na przyczynę obrzęku kolana ma dokładna lokalizacja zmiany. Za opuchliznę z tyłu pod kolanem najczęściej odpowiada cysta Bakera, która jest nienowotworowym guzkiem z płynem stawowym. 

Zwykle wskazuje ona na chorobę stawów, stan zapalny stawu kolanowego, przepuklinę torebki kolana lub zapalenie kaletek maziowych. Na pojawienie się cysty Bakera najbardziej narażone są osoby ze znaczną nadwagą oraz zawodowi sportowcy. Co istotne, zmianie zlokalizowanej z tyłu kolana zwykle towarzyszy: zaczerwienienie, trudności w zgięciu nogi oraz ból stawu kolanowego, który nasila się przy aktywności ruchowej.

Opuchlizna kolana może być również jednym z objawów wielu chorób, w tym przede wszystkim schorzeń o podłożu reumatologicznym i autoimmunologicznym. Wśród chorób, których symptomem jest obrzęk kolana, można wymienić: 

  • dnę moczanową, 
  • tocznia układowego, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów oraz 
  • chorobę zwyrodnieniową stawów.

Obrzęk kolana - objawy

Opuchlizna kolana jest zespołem objawów o różnym podłożu i lokalizacji. Obrzęk najczęściej umiejscowiony jest nad kolanem, a dokładniej nad rzepką. Zdarza się jednak, że opuchlizna występuje z tyłu kolana. Wśród charakterystycznych symptomów obrzęku kolana można wymienić wodę w kolanie, czyli nadmiar płynu w stawie kolanowym. Wśród innych objawów opuchlizny kolana, można wyróżnić:

  • zaczerwienienie stawu,
  • ból w kolanie,
  • upośledzenie ruchów, może wystąpić nawet zespół, tzw. sztywnego kolana,
  • problemy z chodzeniem,
  • ocieplenie skóry w okolicy kolana.

Leczenie obrzęku kolana: farmakoterapia i rehabilitacja

Obrzęk kolana i towarzyszący mu ból oraz upośledzenie ruchu są dolegliwościami znacznie obniżającymi jakość życia chorego, dlatego wymagają interwencji specjalisty. Szczególnie szybkiej reakcji wymaga opuchlizna, spowodowana urazem kolana. 

W takiej sytuacji należy przede wszystkim wykonywać okłady z lodu

Z kolei wówczas, gdy obrzęk kolana, spowodowany jest gromadzeniem się wody, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. W takim przypadku, wykonuje się punkcję stawu, która polega na odessaniu wody. Wówczas, gdy zachodzi podejrzenie infekcji lub stanu zapalnego, próbkę płynu oddaje się do analizy.

Zobacz także: RTG kolana – na czym polega badanie i co wykrywa?

W inny sposób przebiega leczenie obrzęku kolana wówczas, gdy ma on podłoże reumatyczne. W takiej sytuacji najczęściej wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt pomocniczy, w celu odciążenia chorego stawu. Ponadto pacjentowi zaleca się również smarowanie kolana maściami i żelami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W przypadku wdania się infekcji konieczna jest również antybiotykoterapia. Oprócz tego stosuje się również rehabilitację, której celem jest przywrócenie dawnej sprawności kolana.

Obrzęk kolana - jak domowymi sposobami zmniejszyć opuchliznę?

Obrzęk kolana można zwalczyć również domowymi sposobami. Pierwszym krokiem jest odpowiednie ułożenie chorej nogi oraz wykonywanie zimnych okładów. Opuchliznę kolana można zmniejszyć przez zastosowanie okładów z octu winnego, który ma działanie ściągające. Wśród domowych sposobów na obrzęk kolana można wymienić również wykonywanie okładów z: surowego ziemniaka, schłodzonych liści kapusty oraz śmietany lub kefiru, które - podobnie jak ocet - wykazują działanie ściągające.

Zobaczcie, jakie ćwiczenia poprawią krążenie:

Zobacz film: Ćwiczenia, które poprawiają krążenie w nogach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
592
56
Polecamy
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Woda w kolanie – jakie są jej objawy, jak ją wyleczyć, jakie są skuteczne domowe sposoby?
Woda w kolanie – jakie są jej objawy, jak ją wyleczyć, jakie są skuteczne domowe sposoby? TVN zdrowie
Ból kolana przy zginaniu – jakie są przyczyny, co oznacza i jak leczyć?
Ból kolana przy zginaniu – jakie są przyczyny, co oznacza i jak leczyć? TVN zdrowie
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty