Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć

Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć

Cała rodzina zaangażowana do sprzątania salonu.

Fot. ElenaNichizhenova / Getty Images

Każdy z nas lubi czyste przestrzenie, ale nie każdy lubi sprzątać. Bywa, że wydaje nam się, że wszystko posprzątaliśmy, a wcale tak nie jest. Najgorsze są mikroby, których nie widać gołym okiem. Jak z nimi walczyć? Jak sobie pomóc w sprzątaniu? Cóż, z pomocą nadciągają nowoczesne technologie, które ułatwią sprzątanie nawet tym, którzy tego bardzo nie lubią!

Sprzątanie mieszkania to czynność, którą wykonujemy przeważnie raz w tygodniu - przynajmniej mówimy tu o dokładniejszym sprzątaniu, połączonym z wycieraniem kurzu, myciem łazienki, podłóg, itd. Oczywiście wiele zależy od prowadzonego stylu życia i wielkości rodziny. Przy posiadaniu więcej niż jednego zwierzaka z całą pewnością będziemy odkurzać częściej niż raz na tydzień. 

Jedni z nas lubią sprzątać, inni robią to z przymusu, ale czysty dom lubi każdy. Jak zatem sprawić, aby sprzątanie było jak najmniej uciążliwe, szybkie, usystematyzowane, a jednocześnie nie męczyło? Zacznijmy od samego początku, czyli jeszcze od wystroju!

Wbrew pozorom już samo urządzanie mieszkania powinno być przemyślane właśnie pod kątem sprzątania. O wiele lepiej czyści się proste powierzchnie (to może okazać się ważne przy wyborze mebli - z gładkimi frontami łatwo jest je czyścić, trudniej, jeśli mają niejednorodną strukturę), a znaczenie mają także dodatki - im jest ich mniej, tym lepiej, gdyż zbiera się mniej kurzu. Dlatego sugerujemy, aby albo zrezygnować ze wszelkich bibelotów, albo zamknąć je w szczelnych szafkach. Znaczenie mają także zasłony i dywany - ich odkurzanie, a także częste pranie może być uciążliwe... Mało tego - im więcej zakamarków, tym więcej sprzątania, a przy wyborze czarnej podłogi możemy mieć gwarancję, że widać będzie na niej każde zabrudzenie. Ścianka z cegieł, choć pięknie się prezentuje, to jest bardzo ciężka do wysprzątania - pomyślcie, ile kurzu zbiera się w głębokich fugach!

Dlatego o tym, jak często i jak dokładnie chcemy sprzątać, decyduje wystrój mieszkania. Dobrze go dopasować do swoich potrzeb. Na szczęście nowoczesne technologie oraz proste zasady przyjdą nam z pomocą, nawet w najbardziej "zabrudzonym" mieszkaniu. 

Zasada 1: sprzątamy od góry do dołu. Oznacza to, że zaczynamy ścierać kurze z półek, a na samym końcu myjemy podłogę.

Zasada 2: najpierw odkurzamy, potem ścieramy podłogę na mokro, aby uniknąć osadzania się na niej pyłu i kurzu, który odkurzacz podnosi.

Zasada 3: sprząta się od razu wszystko, włącznie z odkurzaniem kanap.

Zasada 4: przy sprzątaniu łazienki wyparz szczoteczkę do zębów i pamiętaj, że przy spuszczaniu wody chmura bakterii unosi się do góry i osiada wszędzie (dlatego opuszczaj klapę sedesu przy spuszczaniu wody).

Zasada 5: używaj tylko jednorazowych rękawiczek do sprzątania.

Zasada 6: dbaj o sprzęt, którym sprzątasz! Odkurzacz wymaga mycia, a mop wymiany. Powinno się także sprzątać przy użyciu jednorazowych chusteczek czy ściereczek do sprzątania.

To, czego nie widać, czyli roztocza

Roztocza kurzu domowego znajdziemy wszędzie, ale głównie bytują w kanapach, materacach, zasłonach, kołdrach, poduszkach... Chciałoby się powiedzieć w sypialni. Tam należy sprzątać w połączeniu ze zmianą pościeli i jej wypraniem w temperaturze 60 stopni. Warto także pomyśleć o odkurzeniu materaca oraz wypraniu (przynajmniej raz na jakiś czas kołdry i poduszek). Wiedzieliście, że nawet najlepszy i najdroższy materac powinno się wymienić co 7 lat właśnie z powodów higienicznych? Dobrze także prać pokrowiec materaca. 

W walce z kurzem świetnie sprawdzi się dobry odkurzacz. W walce z tym, co niewidoczne - oczyszczacz powietrza! Jaki sprzęt wybrać, aby ułatwił nam życie? Przede wszystkim taki, który ma filtry HEPA, jest łatwy (intuicyjny) w użyciu, poręczny i przeznaczony do naszych potrzeb. 

Jeśli decydujemy się na oczyszczacz powietrza, który ma nam pomóc w eliminacji kurzu i roztoczy, to warto zwrócić uwagę na modele oczyszczaczy Sharpa, które wyposażone są w opatentowaną technologię Plasmacluster. Dzięki niej powietrze oczyszczane jest z wykorzystaniem występujących naturalnie w naturze jonów dodatnich i ujemnych. Jony Plasmacluster redukują 98% toluenu i 70% pentanonu, a technologia oczyszczania powietrza tą metodą usuwa 99% rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. W praktyce oznacza to, że jony Plasmacluster natrafiając na unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. odchody roztoczy) i substancje szkodliwe tworzą skupiska otaczające szkodliwą materię i ją niszczą. Co więcej dzięki technologii Plasmacluster usuniemy zanieczyszczenia nie tylko z powietrza, lecz także z mebli, tkanin, a nawet podłogi. 

Przy posiadaniu oczyszczacza powietrza sprzątanie będzie z całą pewnością łatwiejsze... A teraz jak ułatwić sobie życie przy odkurzaniu? Wybór sprzętu ma znaczenie. Duże i ciężkie odkurzacze nie są poręczne, ciężko o nie dbać, trudno je dokładnie umyć, a w dodatku bardzo ciężko nimi operować, tj, dosięgnąć wszędzie, zwłaszcza na wysokości. Bezprzewodowy odkurzacz, lekki, znacznie ułatwi proces sprzątania. jaki sprzęt wybrać? Model odkurzacza Sharp SA-VS3001RW (o mocy 2,5V) potrafi odkurzyć nawet trudno dostępne wysokie półki, rogi kanap (dzięki specjalnym końcówkom do narożników), a także zabrudzenia będące sierścią zwierząt - dzięki Animal Jet, specjalnej szczotce. Urządzenie może pracować przez godzinę bez przerwy i można je z powodzeniem zabrać wszędzie - właśnie dzięki poręczności i niewielkiej wadze (3 kilogramy). Unikamy także problemu z przełączaniem odkurzacza do kolejnych kontaktów w pomieszczeniach, w których sprzątamy. Ogromną zaletą urządzenia jest to, że niewielki zbiornik na nieczystości musi być często wymieniany, co jest bardzo higienicznym rozwiązaniem.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
181
65
Więcej na temat
Rozwoju cywilizacji nie zatrzymamy, czy jesteśmy zatem w stanie obronić się przed alergiami?
Rozwoju cywilizacji nie zatrzymamy, czy jesteśmy zatem w stanie obronić się przed alergiami?
Czysta kuchnia, czyli jak często myć lodówkę?
Czysta kuchnia, czyli jak często myć lodówkę?
Jak wyczyścić pralkę, gdy czujemy nieprzyjemny zapach?
Jak wyczyścić pralkę, gdy czujemy nieprzyjemny zapach?
Jak powinna wyglądać zdrowa dieta?
Jak powinna wyglądać zdrowa dieta?
Komentarze (1)
Bardzo interesujący artykuł, jeszcze trochę i posprzątam mieszkanie.
Czytaj całość
Nie przegap
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu?
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu? Materiał sponsorowany
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja)
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy