Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sposoby na użądlenie osy - czym okładać opuchliznę?
menu
Polub nas na Facebooku

Sposoby na użądlenie osy - czym okładać opuchliznę?

NAN

Fot: nataba / fotolia.com

Użądlenie osy jest charakterystyczne – osoba bezpośrednio po nim odczuwa nagły i silny ból, a skóra szybko czerwienieje i puchnie. Istnieją sprawdzone domowe sposoby na zmniejszenie cierpienia.

Osy są agresywnymi owadami. Po użądleniu należy jak najszybciej przenieść się w bezpieczne miejsce, gdyż są w stanie ukąsić kilkukrotnie w krótkim odstępie czasu. Jeżeli użądliła osa, nie ma potrzeby usuwania żądła (w przeciwieństwie do ukąszenia przez pszczołę). Samo użądlenie charakteryzuje się silnym i nagłym bólem oraz szybkim zaczerwienieniem i opuchnięciem skóry. W większości przypadków jest to miejscowa reakcja skórna.

Sposoby na użądlenie osy

Bezpośrednio po użądleniu należy podjąć akcję uśmierzania bólu i neutralizowania jadu. W tym celu należy zastosować okład ze ściereczki i lodu na miejsce ukąszenia. Ściereczkę można też zamoczyć w zimnej wodzie i przyłożyć na bolące miejsce. Okłady należy często wymieniać, by stale obniżać temperaturę miejsca ukąszenia. Po upływie 30 minut można zdjąć ściereczkę – ból powinien do tego czasu ustąpić.

Można także do miejsca użądlenia przyłożyć surową cebulę, posmarować je miodem lub wilgotnym popiołem z papierosa.

Sposobem na zneutralizowanie silnie zasadowego jadu jest przemycie ukąszenia kwaśnym roztworem, którym może być np. sok z cytryny lub ocet. W tym celu należy nasączyć wacik bawełniany lub ręcznik papierowy. Kwaśny płyn należy wprowadzić bezpośrednio do dziury w skórze pozostałej po żądle osy. Działanie tej metody to neutralizacja silnie zasadowego jadu, co w konsekwencji daje natychmiastową ulgę. Po zastosowaniu kwaśnego płynu można nałożyć na miejsce użądlenia krem do stosowania miejscowego – załagodzi to pieczenie.

Ważne jest także, aby zapobiec potencjalnemu zakażeniu użądlenia bakteriami. W tym celu należy bolące miejsce przemyć środkiem odkażającym – wodą z mydłem, spirytusem salicylowym, wodą utlenioną itd.

W aptekach są również dostępne leki antyhistaminowe bez recepty – pomagają one zredukować stan zapalny i swędzenie, które dokucza po użądleniu osy.

Wstrząs anafilaktyczny (reakcja uczuleniowa)

Użądlenie osy najczęściej jest nieszkodliwe dla zdrowia, jednak może też wymagać szybkiej interwencji medycznej. Dzieje się tak w przypadku uczulenia osoby na jad osy – może nastąpić wstrząs anafilaktyczny. Charakteryzuje się szybkim opuchnięciem języka i twarzy bezpośrednio po ukąszeniu, pojawiają się trudności z oddychaniem i przełykaniem. Kolejnymi objawami są: przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, nudności i wymioty. Na koniec osoba traci przytomność i pojawiają się drgawki. Osoba ze stwierdzoną alergią na jad osy powinna mieć ze sobą ampułkostrzykawkę z adrenaliną, która chroni przed wstrząsem. Należy ją zastosować bezpośrednio po ukąszeniu – może to zrobić tylko ukąszona osoba, ratownik medyczny lub lekarz. Jeżeli osoba nie jest w stanie tego zrobić, a wciąż trwa oczekiwanie na służby medyczne, ktoś znajdujący się w jej pobliżu może pomóc poszkodowanej osobie, jednak nie ma prawa samodzielnie zaaplikować jej adrenaliny. Bez względu na posiadanie ampułkostrzykawki, należy jak najszybciej wezwać pogotowie lub skontaktować się z lekarzem, gdyż jest to bezpośrednie zagrożenie życia osoby.

Zobacz także: Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zasady pierwszej pomocy przy wstrząsie anafilaktycznym to:

  • wezwanie pogotowia pod numerem 999 lub 112, aby służby medyczne zareagowały natychmiastowo, należy zacząć połączenie od hasła „anafilaksja” i adresu;
  • zapewnienie drożności dróg oddechowych;
  • ułożenie użądlonej osoby w odpowiedniej pozycji; w przypadku gwałtownego spadku ciśnienia jest to pozycja z uniesionymi nogami; jeżeli zaobserwuje się niewydolność oddechową, powinno się ułożyć osobę w pozycji siedzącej; w przypadku utraty przytomności – pozycji bocznej ustalonej;
  • działania wymienione wyżej – wykonanie okładów z lodu w miejsce ukąszenia, zastosowanie ampułkostrzykawki z adrenaliną oraz innych leków antyalergicznych, które osoba powinna mieć przy sobie; w przypadku braku leków należy podać osobie wapno;
  • w przypadku utraty przytomności – akcja reanimacyjna (resuscytacja krążeniowo - oddechowa: sztuczne oddychanie oraz uciski klatki piersiowej).

Użądlenie wewnątrz jamy ustnej

Użądlenie wewnątrz jamy ustnej jest niebezpieczne dla zdrowia i życia, gdyż z miejsca może wywołać stan zagrożenia życia. Należy zachować szczególną ostrożność podczas spożywania pokarmów lub picia napojów (szczególnie słodkich) na zewnątrz. Osa może bowiem usiąść na jedzeniu, wlecieć do butelki itd. i w ten sposób przedostać się do wnętrza jamy ustnej, gardła itd. Jest wtedy rozdrażniona i od razu może użądlić. Sposobem na zmniejszenie bólu i opuchlizny jest ssanie kostki lodu. Należy jednak bacznie obserwować użądloną osobę, a najlepiej jest szybko wezwać pogotowie. W przypadku reakcji alergicznej (wstrząsu anafilaktycznego) lub obrzęku utrudniającego oddychanie należy postępować według wymienionych wyżej zasad.

Bibliografia:

  1. http://www.se.pl/wiadomosci/dziejesie/co-zrobic-po-uzadleniu-osy-jak-zlagodzic-bol-i-obrzek_1011817.html
  2. http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,20470251,wstrzas-anafilaktyczny-anafilaksja-ndash-przyczyny-objawy.html
  3. http://www.se.pl/wiadomosci/dziejesie/co-robic-gdy-uzadli-osa-pierwsza-pomoc-po-uzadleniu-osy_1011821.html
  4. https://tipy.interia.pl/artykul_4298,co-robic-gdy-uzadli-osa.html

Zobacz film: Alergia na jad owadów. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
163
24
Polecamy
Co robić, gdy użądli pszczoła?
Objawy użądlenia - opuchlizna
Co robić, gdy użądli pszczoła? Objawy użądlenia - opuchlizna TVN zdrowie
Pierwsza pomoc w użądleniu szerszenia.
Jakie są objawy ugryzienia i jak się zachować?
Pierwsza pomoc w użądleniu szerszenia. Jakie są objawy ugryzienia i jak się zachować? Dzień Dobry TVN
Domowe sposoby na ukąszenie komarów – czym smarować oraz jak zmniejszyć opuchliznę i świąd?
Domowe sposoby na ukąszenie komarów – czym smarować oraz jak zmniejszyć opuchliznę i świąd? Dzień Dobry TVN
GIS:
Zabicie jednej osy sprowokuje do ataku całe stado.
Pamiętajmy, że użądlenia zagrażają życiu 
GIS: Zabicie jednej osy sprowokuje do ataku całe stado. Pamiętajmy, że użądlenia zagrażają życiu  TVN zdrowie
Komentarze (6)
Mariusz
De...izm pospolity nic niegdy bezpośrednio nie ma w tych artykułach na temat zaineresowany tylko ogólnikowo i pobieżnie hahah dobrze wiem jak gryzie i w co osa a tu w kólko to samo żadnych konkretów
Czytaj całość
Jadwiga
Dzięki za domowe sposoby, ale na ten z poppiołem z papierosa w życiu bym nie wpadła. Nawet nie słyszałam o takim!
Czytaj całość
Jan58
Kiedys osa wleciała nam do biura i ukasiła mojego kolege, który na nieszczescie był uczulony. Dosłownie w jednej chwili zrobić się czerwony, napuchnięty i nie mogl oddychać. Nie wiedzielismy co się dzieje, bo nikt z nas nie zauważył tej osy. Minelo trochę czasu zanim się zorintowalismy się co się stało. Na szczęście chłopak miał ze sobą t ampulkostrzykawkę i ktoś wiedział jak podac lek. Kiedy przyjechalo pogotowie powiedzieli, ze zdążyliśmy w ostatniej chwili, minuta póxniej i chłopak by umarl
Czytaj całość
mila_1
Tak, wszystko się zgadza, ale trzeba pamiętać, że czasem po użądleniu osy czy pszczoły może dojść do reakcji anafilaktycznej i wtedy domowe sposoby i cebula już nie pomoże. Zwracajmy na to uwagę.
Czytaj całość
zofia00
prowadzę swój ogródek i przeżyłam wiele użądleń osy i pomagają mi domowe sposoby okłady z cebuli octu czy cytryny bardzo dobrze ze o tym piszecie
Czytaj całość
krysia52
Ubiegłego lata, użądliła mnie osa. Pierwszy raz w moim życiu. Słyszałam, że ból po użądleniu osy jest duży, ale nie spodziewałam się, że aż tak. Miejsce ukąszenia bardzo piekło – podobnie jak po poparzeniu wrzątkiem. W miejscu użądlenia szybko pojawiła się opuchlizna. Sąsiadka powiedziała żebym przyłożyła do rany surową cebulę i ku mojemu zaskoczeniu cebula pomogła. Polecam metodę o której wspomina autor tekstu.
Czytaj całość
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby