Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sposoby na rzucenie palenia – metody naturalne i farmakologiczne 
menu
Polub nas na Facebooku

Sposoby na rzucenie palenia – metody naturalne i farmakologiczne 

Popielniczka w kształcie płuc.

Fot. dem10 / Getty Images

Sposoby na rzucenie palenia są pomocne, jeśli rozstająca się z nałogiem osoba ma silną, wewnętrzną motywację do walki ze swoim uzależnieniem. W takiej sytuacji warto sięgać po farmaceutyki, zioła czy zapisać się na terapię. Ułatwia to wytrwanie w podjętym postanowieniu.

Zaprzestanie palenia papierosów to niezwykle trudne zadanie. Wymaga przejścia przez okres nieprzyjemnych, wegetatywnych objawów abstynencyjnych, a przede wszystkim zmiany szeregu codziennych przyzwyczajeń, „przeprogramowania ścieżek” uzależnionego umysłu. Mimo to ponad połowa palaczy pragnie rozstać się z nałogiem. Choć udaje się to mniejszości, przykład tych osób dowodzi, że istnieją skuteczne sposoby na rzucenie palenia.

Sposoby na rzucenie palenia a motywacja

Najważniejszym czynnikiem w walce z nałogiem jest autentyczna, wewnętrzna motywacja. Bez niej żaden ze sprawdzonych sposobów na rzucenie palenia nie okaże się pomocny. Istnieją osoby, które po prostu lubią palić, a mimo to podejmują próby zaprzestania tej czynności, najczęściej pod presją bliskich czy w związku z zaleceniami lekarza. Taka motywacja jest niedostateczna. Do metod walki z nałogiem warto uciekać się wówczas, gdy jasno określi się osobiste pobudki do zaprzestania palenia. Ich lista jest długa – może to być zdiagnozowana choroba, troska o zdrowie bliskich osób, chęć zaoszczędzenia wydawanych na papierosy pieniędzy, plan zajścia w ciążę, itd. Istotne jest sprecyzowanie tych motywów i pamiętanie o nich przez cały czas walki z nałogiem. W tym celu można na przykład wypisać powody na kartkach rozmieszczonych w mieszkaniu, tak by nieustanne rzucały się w oczy.

Dlaczego warto rzucić palenie? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Dlaczego warto rzucić palenie papierosów. Źródło: 36,6

Rzucanie palenia z pomocą farmaceutyków

Skuteczne rzucenie palenia możliwe jest dzięki różnego typu farmaceutykom. Pierwsza grupa to dostępne bez recepty preparaty zawierające cytyzynę (Tabex, Desmoxan) – alkaloid o budowie chemicznej podobnej do nikotyny. Pozwala on łagodzić objawy głodu nikotynowego i stopniowo zmniejszać fizyczne uzależnienie od papierosów.

Polecamy: Czym zastąpić papierosy kiedy rzucamy palenie?

Rzucenie palenia mogą wspomagać leki wydawane z przepisu lekarza. Obecna w nich substancja czynna to chlorowodorek bupropionu (zawiera go np. Zyban). Działanie tego związku opiera się na uwalnianiu noradrenaliny i dopaminy – hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Lek pełni więc funkcję odstawionej nikotyny, niwelując zespół abstynencyjny.

Sprawdzonym sposobem na rzucenie palenia jest nikotynowa terapia zastępcza. Polega ona na zmniejszaniu głodu nikotynowego poprzez podawanie niewielkich dawek nikotyny w preparatach (gumach do żucia, inhalatorach, np. produktów marek Nicorette, NiQuitin) wolnych od toksycznych substancji zawartych w papierosach. Stosowanie tej metody na pierwszym etapie służy opanowaniu uzależnienia psychicznego. Gdy już to nastąpi, stopniowo zmniejsza się ilość podawanej nikotyny, by palacz wyzwolił się od fizycznego nałogu.

Domowe sposoby na rzucenie palenia

Działanie zbliżone do farmaceutyków – choć słabsze od nich (ale skuteczne przy odpowiednio silnej motywacji) – mają liczne substancje roślinne. Głód nikotynowy i związane z nim objawy – niepokój, drażliwość, lęk itd. – łagodzić mogą napary z ziół, takich jak dziurawiec, męczennica lekarska, waleriana. lukrecja. Warto sięgać także po rośliny o działaniu detoksykacyjnym, które przy okazji redukują nudności, bóle głowy. Należą do nich imbir, goździki, pieprz cayenne.

Terapia antynikotynowa

Nikotynizm, jak każdy nałóg, można leczyć z pomocą odpowiedniej terapii. Istnieje wiele metod, których efektywność jest zmienna, w zależności od indywidualnych przypadków. Dlatego warto cierpliwie szukać najbardziej odpowiednich dla siebie zajęć. Dużą popularnością cieszą się seminaria terapeutyczne oparte o metodę Easyway Allena Carra, autora bestsellerów poświęconych walce z nałogami. Terapie antynikotynowe o wysokiej skuteczności prowadzi także Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Z profesjonalnej pomocy skorzystać można, zgłaszając się do specjalistycznej placówki leczenia uzależnień lub dzwoniąc do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.

Jak pomóc bliskiej osobie rzucić palenie? Zobaczcie: 

Zobacz film: Jak pomóc bliskiej osobie rzucić palenie? Źródło: 36,6

Alternatywne sposoby na walkę z nałogiem

Osoby poszukujące skutecznych sposobów na rzucenie palenia często uciekają się do metod takich, jak hipnoza, akupunktura czy biorezonans magnetyczny. Efektywność pierwszej nie została jak dotąd uzasadniona naukowo, ale znaczny odsetek palaczy ceni sobie sesje, podczas których hipnotyzer „programuje” w nich awersję do palenia czy sugestię zmiany związanych z tą czynnością nawyków. Akupunktura nie wzmacnia motywacji do zerwania z nałogiem, ale pomaga przywrócić psychofizyczną równowagę organizmowi w pierwszym okresie abstynencji. Uchodzący za niezwykle skuteczny biorezonans (wykorzystujący drgania elektromagnetyczne) ma pozwalać na zredukowanie głodu nikotynowego już podczas jednego zabiegu. Jest to jednak metoda kontrowersyjna, której skuteczności nie udało się w naukowy sposób udokumentować.

Naturalne sposoby na rzucenie palenia

Istnieją palacze, którzy w walce z nałogiem nie chcą sięgać po środki chemiczne. Nie wierzą także w skuteczność popularnych metod terapii. Najwłaściwszym dla nich sposobem na rzucenie palenia jest samokontrola. Polega ona na obserwowaniu swoich nawyków i ich stopniowej zmianie. Szczegółowo odnotowuje się pory, w których sięga się po papierosa, towarzyszące temu działania, odczucia.

Dla wszystkich osób, które walczą z uzależnieniem od palenia, niezwykle istotne jest znalezienie oparcia w rodzinie, przyjaciołach.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
2
Polecamy
Sposoby na rzucenie palenia
Sposoby na rzucenie palenia TVN zdrowie
Skuteczne rzucenie palenia – czy trudno jest zerwać z nałogiem?
Skuteczne rzucenie palenia – czy trudno jest zerwać z nałogiem? TVN zdrowie
Jak leczyć nerwicę?
Jak długo leczy się nerwicę?
Jak leczyć nerwicę? Jak długo leczy się nerwicę? Dzień Dobry TVN
Biorezonans magnetyczny – działanie, skutki uboczne, przeciwwskazania
Biorezonans magnetyczny – działanie, skutki uboczne, przeciwwskazania Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?