Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sposoby na ograniczenie spożycia słodyczy

Sposoby na ograniczenie spożycia słodyczy

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot.: Voyagerix / stock.adobe.com

Cukier dodawany jest wszędzie, przede wszystkim dlatego, że większość społeczeństwa ceni sobie słodki smak. Nadmiar cukru prowadzi do problemów zdrowotnych, dlatego lepiej nie przesadzać ze spożyciem słodkości. Jak wyeliminować cukier z diety? Czy to w ogóle możliwe?

Polak spożywa średnio 39 kilogramów cukru rocznie, co daje nam 19 łyżeczek dziennie! To bardzo dużo, zwłaszcza, że norma rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) to 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego, czyli maksymalnie 12 łyżeczek dziennie, a najlepiej zejść do 5% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Przy tak niskim spożyciu nie odczulibyśmy negatywnych skutków oddziaływania cukru na organizm. A te są ogromne! Choroby serca, nerek, szybsze starzenie się organizmu, próchnica, wysoki cholesterol, osłabienie układu nerwowego i immunologicznego, otyłość i osłabienie układu kostnego, a nawet cukrzyca.

Cukier znajdziemy wszędzie, a przede wszystkim w gotowych produktach spożywczych.  Syrop z agawy, syrop fruktozowy, glukozowy lub glukozowo-fruktozowy, dekstroza, glukoza, laktoza, melasa - produkty spożywcze z takimi składnikami lepiej zostawić w sklepie.

Rodzaje cukru:

  • glukoza - znajduje się w owocach i warzywach;
  • fruktoza - znajduje się w owocach;
  • dekstroza - jest wydobywana syntetycznie ze skrobi;
  • maltoza jest cukrem pochodzącym ze słodu;
  • laktoza jest cukrem mlecznym;
  • sacharoza jest rafinowanym cukrem produkowanym z trzciny cukrowej i buraków cukrowych. Składa się z glukozy i fruktozy.

Cukier cukrowi nie jest równy

Cukier zawarty w owocach (fruktoza) wchłania się zupełnie inaczej niż cukier spożywczy (sacharoza). Dzieje się tak dlatego, że owoce zawierają naturalnie występujące składniki i minerały oraz błonnik pokarmowy, który "utrudnia" wchłanianie cukru do organizmu. Cukier spożywczy, czyli węglowodany proste, niemal natychmiast dostaje się do krwi i podnosi poziom glukozy. Dzięki temu w mózgu uwalniane są hormony szczęścia, czyli serotonina i dopamina. Uwalniana jest również insulina z trzustki, która ma za zadanie obniżyć poziom glukozy. Gdy ten spada robimy się głodni i niezadowoleni. Znowu mamy ochotę na cukier. Dodatkowo organizm do przetworzenia cukru pobiera substancje mineralne (witaminy z grupy B, wapń, magnez, chrom) z innych pokarmów, a potem z organizmu. 

Polecamy: Negatywny skutki jedzenia słodyczy

Jak wyeliminować cukier z diety?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie jest to łatwe. Cukier znajdziemy niemalże wszędzie, dlatego najlepiej zacząć przygotowywać posiłki samemu w domu z surowych składników. Ważne jest spożywanie dużej ilości warzyw, produktów pełnoziarnistych, picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Z diety muszą zniknąć wszystkie słodycze, napoje, gotowe sosy, a nawet soki owocowe! Dozwolone są tylko owoce...

Teoretycznie najgorsze są pierwsze dni bez cukru. Mogą pojawić się wtedy bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, problemy z koncentracją, złość i wzmożony apetyt. To oznacza, że nasz organizm domaga się cukru, od którego jesteśmy uzależnieni. Cukier, podobnie jak nikotyna, obniża jakość odczuwanego smaku, zatem wyeliminowanie go z diety spowoduje, że słodkie staną się dla nas np. owoce. 

Najważniejsza jest silna wola i odrobina chęci. Należy uważnie czytać etykiety kupowanych produktów, a po dwóch tygodniach detoksu odczujemy inną jakość życia. Odstawienie cukru z diety pozytywnie wpłynie na cały organizm - poprawi pamięć, koncentrację, odczuwanie smaków, metabolizm. 

Zobacz film: Czy sztuczne słodziki są obojętne dla zdrowia? Źródło: Wiem, co jem


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Korzeń żywokostu – na kolano, stawy. Zastosowanie, działanie, właściwości
Przyczyny małej i nadmiernej krzepliwości krwi. Badanie krzepliwości krwi
Fizjoterapia – co to jest? Jakie zabiegi się w niej stosuje?
Niedobór progesteronu – przyczyny i objawy? Jak podnieść poziom progesteronu?
Czym jest choroba Baastrupa? Leczenie i rehabilitacja „kissing spines”
Dieta alkaliczna, czyli skuteczny sposób na "zakwaszenie organizmu" i polepszenie samopoczucia. Produkty zalecane w diecie alkalicznej. Przykładowy dzienny jadłospis