Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sposoby na oczyszczanie twarzy – jak dokładnie oczyścić cerę w domu i kiedy wybrać się do kosmetyczki 
menu
Polub nas na Facebooku

Sposoby na oczyszczanie twarzy – jak dokładnie oczyścić cerę w domu i kiedy wybrać się do kosmetyczki 

NAN

Fot: JackF / fotolia.com

Oczyszczanie twarzy należy wykonywać codziennie rano i wieczorem. Nie wolno lekceważyć tego etapu, ponieważ bez niego dalsze zabiegi pielęgnacyjne nie przyniosą efektów, a stan skóry znacznie się pogorszy. Domowe oczyszczanie twarzy i cykliczne wizyty u kosmetyczki przyniosą pożądane rezultaty.

Zabiegi oczyszczania twarzyniezbędne, aby skóra była gładka, sprężysta i zdrowa. Po niedokładnym demakijażu na twarzy zalegają resztki makijażu i brudu, a w porach gromadzą się kolejne warstwy zastygniętego sebum, może dojść do powstawania wągrów i pryszczy, a także do przedwczesnego starzenia się skóry. Wszystkie zanieczyszczenia gromadzące się na twarzy, prowadzą do powstawania wolnych rodników, które uszkadzają komórki skóry. To z kolei prowadzi do rozpadu elastyny i kolagenu. Dlatego oczyszczanie skóry jest podstawą pielęgnacji cery.

Oczyszczanie twarzy w domu

Prawidłowe oczyszczanie twarzy nie polega jedynie na zmyciu makijażu mleczkiem lub żelem, przed pójściem spać. Twarz należy oczyszczać rano i wieczorem, a zabieg ten podzielić na kilka etapów.

Oczyszczanie twarzy krok po kroku – rano i wieczorem:

  1. Przed rozpoczęciem oczyszczania twarzy, dokładnie zmyj makijaż z oczu. W tym celu namocz wacik w wybranym kosmetyku na bazie oleju (najlepiej radzi sobie z silnymi kosmetykami), a potem przyłóż go na kilkanaście sekund do twarzy. Na koniec należy delikatnie usunąć makijaż z oczu. Nie można zbyt gwałtownie pocierać powiek, ponieważ skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka i wrażliwa, przez co łatwo wiotczeje, ulega podrażnieniom i jest podatna na powstawanie zmarszczek.
  2. Rano i wieczorem oczyszczanie skóry zacznij od nałożenia na twarz olejku do demakijażu. Rozprowadź go równomiernie na całej twarzy, a potem zwilż skórę letnią wodą i masuj przez kilka chwil. Tylko tłusty olejek poradzi sobie z sebum i brudem zalegającymi w skórze (tłuszcze najlepiej rozpuszczają się w tłuszczach).
  3. Również 2 razy dziennie usuwaj pozostałości olejku i zabrudzeń kosmetykiem na bazie wody, np. żelem lub płynem micelarnym.
  4. Dwa – trzy razy w tygodniu wykonuj peeling mechaniczny lub kawitacyjny. Złuszczanie zrogowaciałego naskórka powoduje, że kosmetyki lepiej się wchłaniają, skóra jest gładsza, a z jej powierzchni znikają martwe komórki.
  5. Po oczyszczeniu twarzy należy ją stonizować, aby przywrócić naturalne pH i przygotować skórę na przyjęcie składników odżywczych zawartych w kosmetykach do pielęgnacji.

Wieczorne oczyszczanie skóry twarzy możesz zastąpić (codziennie lub np. co drugi dzień) oczyszczaniem twarzy olejami. Ten sposób jest równie skuteczny, co relaksujący, a do wykonania zabiegu potrzebne są tylko olejki, ręcznik i gorąca woda.

Zobacz film i poznaj domowe sposoby na ładniejszy wygląd skóry

Zobacz film: Jak pielęgnować skórę domowymi sposobami? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Naturalne oczyszczanie twarzy olejkami przebiega w następujący sposób:

1. W szklanym naczyniu należy zmieszać olejek bazowy (np. arganowy) z olejkiem pielęgnacyjnym (jednym lub kilkoma). Proporcje:

  • 10% olejku bazowego i 90% pielęgnacyjnego – dla skóry suchej;
  • 20% bazowego i 80% pozostałych – dla skóry normalnej i mieszanej;
  • 30% bazowego i 70% pielęgnacyjnych – dla cery tłustej.

2. Olejek w niewielkiej ilości należy rozetrzeć w dłoniach i nałożyć na twarz, a potem masować przez minutę.

3. W gorącej wodzie trzeba zanurzyć ręcznik z bawełny, a następnie przyłożyć do wybranej partii twarzy i delikatnie masować. Dzięki temu pory się otwierają, a wszelki zanieczyszczenia mogą być dokładnie usunięte. Czynność należy powtarzać tak długo, aż z twarzy znikną ślady oleju.

Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy pozwolą utrzymać cerę w dobrej kondycji. Aby dogłębnie oczyścić twarz, można też co kilka tygodni udać się do kosmetyczki.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki

Głębokie oczyszczenie twarzy gwarantują zabiegi w salonach kosmetycznych. Wykonane pod okiem profesjonalistów, z wykorzystaniem urządzeń do oczyszczania twarzy i specjalistycznych kosmetyków, mogą stanowić uzupełnienie codziennych zabiegów oczyszczających. Jeśli prawidłowo oczyszczasz twarz każdego dnia, z usług kosmetyczek możesz korzystać sporadycznie, np. raz lub dwa razy na miesiąc albo w razie potrzeby.

Manualne oczyszczanie twarzy

Oczyszczanie manualne twarzy, lub inaczej: mechaniczne oczyszczanie twarzy, to nic innego, jak ręczne usuwanie zaskórników i pryszczy. Zabieg rozpoczyna zwykle nałożenie maseczki rozpulchniającej, która rozszerza pory, aby łatwiej można było usunąć niedoskonałości. Ten rodzaj oczyszczania polecany jest osobom, które borykają się z dużymi zmianami, osadzonymi głęboko w skórze.

Po zakończeniu usuwania zaskórników i wyprysków, na twarz nakładana jest maseczka łagodząca, jednak skóra i tak przez co najmniej kilka godzin może być zaczerwieniona i opuchnięta.

Oczyszczanie kawitacyjne

Peeling kawitacyjny to oczyszczaniem twarzy ultradźwiękami. Zabieg polega na zwilżeniu twarzy i usunięciu nadmiaru sebum, zabrudzeń i zrogowaciałego naskórka za pomocą urządzenia, które emituje fale ultradźwiękowe. Kosmetyczka przesuwa po twarzy urządzenie, które kształtem przypomina szpatułkę, skupiając się szczególnie na najbardziej problematycznych partiach twarzy, czyli brodzie, nosie i czole. W skórę aplikowana jest też specjalna ampułka (również przy pomocy wspomnianego urządzenia). Zabieg jest bezbolesny. Może jedynie emitować drgania i wywoływać uczucie łaskotania. Oczyszczanie kawitacyjne stosowane jest jako samodzielny zabieg lub jako wstęp do pielęgnacji twarzy.

Oczyszczanie twarzy kwasami

Oczyszczanie cery przy pomocy kwasów osłabia i rozluźnia wiązania między komórkami martwego naskórka. Powoduje to łuszczenie się skóry, otwarcie porów i usunięcie martwych komórek naskórka. Oczyszczanie twarzy kwasami jest bezpieczną metodą, jednak należy wykonywać ją pod okiem profesjonalnych kosmetyczek. Skutkiem tego zabiegu jest łuszczenie się i pękanie skóry przez kilka dni. W tym czasie należy też zdecydowanie unikać wystawiania twarzy na słońce.

Regularne oczyszczanie twarzy domowymi metodami, wspomagane zabiegami w salonach kosmetycznych pozwoli utrzymać zdrowy i młody wygląd skóry.

Zobacz film: 10 kroków pielęgnacji koreańskiej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
9
Polecamy
Oczyszczanie twarzy w salonie kosmetycznym i w domu – sposoby na nieskazitelną cerę
Oczyszczanie twarzy w salonie kosmetycznym i w domu – sposoby na nieskazitelną cerę TVN zdrowie
Oczyszczanie twarzy - z wągrów, kwasami, laserowe i inne.
Dogłębne oczyszczanie w domu i u kosmetyczki
Oczyszczanie twarzy - z wągrów, kwasami, laserowe i inne. Dogłębne oczyszczanie w domu i u kosmetyczki Dzień Dobry TVN
Profesjonalne i domowe sposoby na rozszerzone pory na twarzy
Profesjonalne i domowe sposoby na rozszerzone pory na twarzy Dzień Dobry TVN
Demakijaż – najskuteczniejsze sposoby demakijażu, polecane kosmetyki i domowe sposoby na oczyszczanie skóry 
Demakijaż – najskuteczniejsze sposoby demakijażu, polecane kosmetyki i domowe sposoby na oczyszczanie skóry  TVN zdrowie
Komentarze (1)
Ania
Moim zdaniem każdy na takie oczyszczanie powinien się wybrać do kosmetyczki co najmniej raz do roku. Ja chodzę na zabieg Geneo i świetnie się sprawdza szczególnie na wiosnę. Można przygotować wtedy skórę na lato i dokładnie ją oczyścić. Arte Clinic ma w swoim ofercie taki zabieg i mogę ich polecić. Zawsze wychodzę zadowolona.
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?