Polub nas na Facebooku
Czytasz: Spirytus salicylowy – zastosowanie i właściwości lecznicze
menu
Polub nas na Facebooku

Spirytus salicylowy – zastosowanie i właściwości lecznicze

Skóra

Fot: GettyImages- Svetikd

Spirytus salicylowy jest powszechnie znanym produktem stosowanym głównie w celu dezynfekcji. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym znalazł również zastosowanie między innymi w przemyśle kosmetycznym np. do leczenia zmian trądzikowych. 

Czym jest spirytus salicylowy?

Spirytus salicylowy jest 2% roztworem kwasu salicylowego. W skład spirytusu salicylowego oprócz kwasu salicylowego znajduje się jeszcze 30% wody oraz 68% alkoholu etylowego o stężeniu 96%. Kwas salicylowy (acidum salisylicum), który jest substancją czynną spirytusu salicylowego jest organicznym środkiem chemicznym z grupy aromatycznych hydroksykwasów karboksylowych. Naturalnym źródłem kwasu salicylowego jest wierzba biała, głownie jej korzeń, jednak do produkcji przemysłowej wykorzystuje się kwas salicylowy, który jest pochodną kwasu benzoesowego. Kwas salicylowy występuje w postaci białego proszku lub bezbarwnych igiełek. Kwas ten jest słabo rozpuszczalny w wodzie, natomiast dobrze się rozpuszcza w etanolu. Wynalezienie kwasu salicylowego uważa się za początek chemicznego przemysłu farmaceutycznego, gdyż był on pierwszym lekiem wytwarzanym na skalę przemysłową na drodze syntezy chemicznej.

Spirytus salicylowy – w jakim celu się go stosuje?

Spirytus salicylowy ze względu na swoje silne działanie antybakteryjne stosowany jest przede wszystkim do odkażania skóry, przy otarciach naskórka oraz znalazł też zastosowanie w leczeniu trądziku i łojotoku.

Alkohol etylowy o tak wysokim stężeniu (96%) wykazuje aktywność wobec bakterii wirusów oraz grzybów, dlatego jest świetnym środkiem odkażającym. Aby odkazić skórę czy otarcie należy przecierać dane miejsce nasączonym wacikiem lub tamponem 2 – 3 razy dziennie.

Spirytus salicylowy dobrze sprawdza się w leczeniu trądziku. Kwas salicylowy obniża pH naskórka oraz redukuje stopień przylegania komórek naskórka (działanie złuszczające). Kwas salicylowy działa również stymulująco na komórki nabłonka i pobudza je do szybszej regeneracji. Aplikowany na skórę złuszcza główne warstwy naskórka, tym samym usuwając obecne w nich bakterie. Przenika również do mieszków włosowych, zapobiegając gromadzeniu się naskórka w obrębie ujścia porów. Dodatkowo, spirytus salicylowy zmniejsza rozszerzone pory i zapobiega powstawaniu nowych stanów zapalnych.

Spirytus salicylowy bardzo dobrze sprawdzi się również w walce z łojotokiem. W tym celu należy sporządzić domowy tonik ze spirytusu salicylowego. Taki tonik pomoże odkazić skórę, oczyści ją z nadmiaru sebum oraz wyreguluje jego produkcję. W wygodnej w stosowaniu buteleczce należy zmieszać ze sobą 20% spirytusu oraz 80% wody. Kwas salicylowy działa drażniąco, dlatego należy przestrzegać odpowiednich proporcji.

Spirytus salicylowy można wykorzystać również do dezynfekcji pędzli do makijażu. Taki zabieg zalecany jest raz w miesiącu, gdyż pomaga pozbyć się zanieczyszczeń i zapobiega rozprowadzaniu ich po skórze twarzy. Spirytus salicylowy świetnie się nada jako zmywasz do paznokci.

Spirytus salicylowy – przeciwwskazania i kiedy należy zachować ostrożność?

Mimo iż spirytus jest powszechnie znany i stosowany to nie każdy może go używać. W przypadku uczulenia na salicylany nie należy używać spirytusu salicylowego. Dodatkowo spirytusu salicylowego nie można stosować na duże, rozległe rany oraz na duże powierzchnie skóry. Dodatkowo, nie należy go stosować u dzieci poniżej 2 roku życia.

Spirytus salicylowy jest mieszanką kwasu, wody oraz alkoholu o bardzo wysokim stężeniu (96%), dlatego nie należy dopuścić do kontaktu spirytusu z błonami śluzowymi, oczami oraz pod żadnym pozorem nie należy go spożywać.

Spirytus salicylowy o normalnym stężeniu (2%) oraz w formie toniku nie powinien być stosowany na skórę zbyt długo. Długie stosowanie spirytusu salicylowego może podrażniać i wysuszać skórę, co z kolei wpływa na zwiększoną produkcję łoju, która może wpływać na zapychanie się porów i tworzeniu się nowych stanów zapalnych mieszków włosowych. W leczeniu zmian trądzikowych oraz łojotoku nadmierne stosowanie spirytusu salicylowego daje efekt błędnego koła.

Zobacz czy dieta ma wpływ na trądzik:

Zobacz film: Czy dieta ma wpływ na trądzik? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
5
Polecamy
Kwas salicylowy - niezbędny w każdej kosmetyczce
Kwas salicylowy - niezbędny w każdej kosmetyczce Dzień Dobry TVN
Jak stosować krem z retinolem?
Jakie jest jego działanie i jaką skórę nim pielęgnować?
Jak stosować krem z retinolem? Jakie jest jego działanie i jaką skórę nim pielęgnować? Dzień Dobry TVN
Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego
Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego TVN zdrowie
Kwas salicylowy w kosmetyce:
toniki, kremy, maści, spirytus salicylowy i złuszczanie naskórka, czyli peeling kwasem salicylowym
Kwas salicylowy w kosmetyce: toniki, kremy, maści, spirytus salicylowy i złuszczanie naskórka, czyli peeling kwasem salicylowym TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty