Polub nas na Facebooku
Czytasz: Spermatogeneza a oogeneza - na czym polegają i co różni te procesy?
menu
Polub nas na Facebooku

Spermatogeneza a oogeneza - na czym polegają i co różni te procesy?

Jak powstaje sperma?

Fot: BlackJack3D / gettyimages.com

Spermatogeneza jest procesem prowadzącym do powstania komórek rozrodczych męskich o zredukowanej ilości materiału genetycznego i zredukowanej o połowę liczbie chromosomów. Podobny proces zachodzi u kobiet i jest określany oogenezą. Powstałe komórki mogą połączyć się ze sobą w procesie zapłodnienia.

Spermatogeneza i oogeneza wspólnie określane są mianem gametogenezy, czyli powstawania gamet – komórek rozrodczych żeńskich i męskich. Celem obu tych procesów jest zredukowanie ilości chromosomów, a także wymiana materiału genetycznego.

Spermatogeneza – co to jest?

Spermatogeneza jest procesem zachodzącym u mężczyzn po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Zachodzi w jądrach, a dokładnie w cewkach nasiennych krętych. Można sobie wyobrazić, że w ścianach cewek istnieje kilka warstw. Im bliżej światła cewki, tym dojrzalsze są komórki. Pierwszą podstawową warstwę, najdalej od światła cewki, stanowią spermatogonie. Kolejne warstwy to spermatocyty pierwszorzędowe i drugorzędowe, spermatydy, a w samym świetle – plemniki, czyli dojrzałe komórki rozrodcze. Proces spermatogenezy trwa 74 dni i jest nadzorowany przez testosteron, hormon luteinizujący oraz folikulotropowy. Następnie z innymi składnikami nasienia plemniki przechodzą przez cewki nasienne proste aż do najądrzy, gdzie są magazynowane.

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Spermatogeneza i oogeneza – podobieństwa

Główne podobieństwo spermatogenezy i oogenezy to efekt, który wywołują. Komórka macierzysta dzieli się początkowo poprzez dwa podziały mitotyczne, a następnie mejotyczne, które prowadzą do redukcji materiału genetycznego i zmniejszenia ilości chromosomów. Umożliwia to połączenie się komórki żeńskiej (komórki jajowej) i męskiej (plemnika) oraz utworzenia zarodka. Oba procesy zachodzą w narządach rozrodczych (u kobiet w jajnikach, a u mężczyzn – w jądrach).

Spermatogeneza a oogeneza – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy spermatogenezą a oogenezą jest moment, w którym zaczyna się dany proces. Spermatogeneza rozpoczyna się po okresie dojrzewania. U kobiet oogeneza ma początek już po 15. tygodniu życia płodowego. Komórka macierzysta, z której bierze początek spermatogeneza, to spermatogonium. Spermatogeneza jest procesem, który trwa stale, cyklicznie.

Zobacz film: Jak przebiega erekcja? Źródło: 36,6.

Natomiast oogeneza bierze swój początek z oogonium, czyli komórki macierzystej i zostaje przerwana na etapie powstania oocytu I rzędu. Odpowiednikiem oocytu I rzędu jest spermatocyt II rzędu. Pula „niedojrzałych” komórek pozostaje w uśpieniu do osiągnięcia przez kobietę dojrzałości płciowej i rozpoczęcia miesiączkowania. Wtedy co cykl kilka komórek kończy proces rozwoju, finalizując proces oogenezy. W czasie owulacji u kobiety dochodzi do uwolnienia z jajnika dojrzałej komórki jajowej. Jedna komórka jajowa (bardzo rzadko dwie komórki) wędruje przez jajowód, gdzie może dojść do zapłodnienia, czyli jej połączenia z powstałym w wyniku spermatogenezy u mężczyzny plemnikiem. Skutkiem oogenezy jest powstanie pojedynczej komórki jajowej w każdym cyklu miesiączkowym (w którym dochodzi do owulacji). Natomiast w wyniku spermatogenezy za każdym razem w ejakulacie (nasieniu) prawidłowo znajduje się kilka milionów plemników.

Kolejną różnicą pomiędzy spermatogenezą a oogenezą jest graniczny czas, kiedy zachodzą te procesy. Spermatogeneza może tak naprawdę zachodzić do końca życia, natomiast proces oogenezy jest ostatecznie zakończony w momencie wystąpienia u kobiety menopauzy.

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.







Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
1
Polecamy
Spermatogeneza i oogeneza – schemat i przebieg
Spermatogeneza i oogeneza – schemat i przebieg TVN zdrowie
Komórka jajowa:
gdzie powstaje i ile może przeżyć?
Komórka jajowa: gdzie powstaje i ile może przeżyć? TVN zdrowie
Ile trwa proces zapłodnienia u człowieka i jak wyglądają jego etapy?
Ile trwa proces zapłodnienia u człowieka i jak wyglądają jego etapy? Dzień Dobry TVN
Jak dochodzi do zapłodnienia?
Przyjrzyjmy się procesowi zapłodnienia dzień po dniu i temu, co się dzieje po zapłodnieniu
Jak dochodzi do zapłodnienia? Przyjrzyjmy się procesowi zapłodnienia dzień po dniu i temu, co się dzieje po zapłodnieniu Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty