Polub nas na Facebooku
Czytasz: Solcoseryl (żel lub maść)– co to za lek, jak działa i kiedy może być stosowany?
menu
Polub nas na Facebooku

Solcoseryl (żel lub maść)– co to za lek, jak działa i kiedy może być stosowany?

maść

Fot: ROBERT BROOK / gettyimages.com

Solcoseryl to maść stosowna w leczeniu zmian skórnych. Bazę leku stanowi surowica oraz komórki krwi pochodzące od młodych cieląt. W leczeniu jakich schorzeń stosowany jest Solcoseryl? Jak działa i jak stosować go bezpiecznie?

Solcoseryl to bezbiałkowy wyciąg pozyskiwany z surowicy i krwi cieląt. Preparat stosowany jest w leczeniu różnego rodzaju zmian skórnych. Lek dostępny jest w formie maści lub żelu. Stosuje się go bezpośrednio na zmienioną skórę.

Jeden gram maści zawiera aż 2,07 mg dializatu z krwi cieląt (bezbiałkowego). Dodatkowo w skład leku wchodzą metyl parahydroksybenzoesan, alkohol cetylowy, wazelina biała, cholesterol, propyl parahydroksy-benzoesanu.

Solcoseryl – kiedy warto go stosować?

Solcoseryl to maść lub żel stosowane przede wszystkim w dermatologii. Preparat stosowany jest na małe i trudno gojące się rany, owrzodzenia, odleżyny, odmrożenia oraz poparzenia I i II stopnia. Preparat pomaga wyleczyć zmiany troficzne, które pojawiają się u osób z zarostowymi chorobami tętnic. Lek stosowany jest także u pacjentów, którym pobierano skórę do przeszczepu lub ich skóra została uszkodzona przez szkodliwe promieniowanie.

Solcoseryl – w jakich sytuacjach stosowanie leku nie jest wskazane?

Mimo że lek jest bardzo skuteczny w leczeniu różnego rodzaju zmian skórnych, to są sytuacje, kiedy aplikacja leku nie jest możliwa. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest uczulenie na choćby jeden ze składników leku. Nadwrażliwość może wywoływać zawarty w leku kwas parahydroksybenzoesowy oraz alkohol cetylowy , który może wywoływać kontaktowe zapalenie skóry. Lek zawiera także parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu. Związki te u niektórych pacjentów wywołują reakcję alergiczną. Maść nie może być też stosowana przez dzieci, które mają mniej niż dwanaście lat.

Dużą ostrożność muszą zachować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. W ich przypadku tylko lekarz może zdecydować, czy dany lek będzie bezpieczny zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Stosowanie leku bez wiedzy i zgody lekarza może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

O tym, czy chory może użyć danego leku zawsze decyduje lekarza. W niektórych przypadkach, aby mieć całkowitą pewność, że lek nie zaszkodzi, może zlecić wykonanie dodatkowych badań.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Solcoseryl – jak stosować lek?

Lek ma postać maści lub żelu. Stosuje się go zewnętrznie, bezpośrednio na zmienione miejsce. W ogromnej większości przypadków zaleca się nakładanie cienkiej warstwy leku na chorą skórę. Przed nałożeniem maści/żelu ranę należy bardzo dokładnie oczyścić. Na rany suche zaleca się używanie maści, na rany, które się sączą – żelu. Solcoseryl w formie żelu powinien być stosowany w pierwszej fazie leczenia, dopiero kiedy rana przestanie się sączyć można sięgnąć po maść. Lek należy nakładać na skórę dwa razy dziennie. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że każdy przypadek jest inny lekarz może zalecić inny schemat stosowania leku i do tych zaleceń należy się bezwzględnie stosować. Lek Solcoseryl w postaci maści może być stosowany także pod opatrunki (zwłaszcza takie, które nie są zbyt szczelne i pozwalają skórze oddychać). Nowo powstały naskórek na brzegu rany można również pokryć lekiem Solcoseryl w postaci maści.

Kuracja Solcoseryl trwa zazwyczaj ok. sześciu tygodni.

Solcoseryl – czy może wchodzić w interakcję z innymi lekami?

Nie ma żadnych badań, które dowodziłyby, że Solcoseryl wchodzi w reakcję z innymi lekami i zaburza ich działanie. Nie znaczy to jednak, że może być bezkarnie stosowany. Każdy kto na stałe przyjmuje jakieś leki (również te dostępne bez recepty, w tym witaminy i suplementy diety) powinien poinformować o tym lekarza. Tylko dzięki tej wiedzy specjalista będzie mógł stwierdzić czy dany lek będzie dla pacjenta bezpieczny czy też będzie musiał przepisać mu inny farmaceutyk.

Solcoseryl – działania niepożądane

Solcoseryl, jak każdy inny lek, może wywołać szereg działań niepożądanych. Warto zaznaczyć, że skutki uboczne stosowania danego leku mogą, ale wcale nie muszą się pojawić. Do najczęściej występujących powikłań należą reakcje alergiczne. Niektórzy pacjenci skarżą się na ból w miejscu, w którym nakładali farmaceutyk. Jeśli takie dolegliwości się pojawią lek należy odstawić.

Solcoseryl to lek, który można dostać w aptece bez recepty. Mimo to przed użyciem leku dobrze jest poradzić się lekarza lub farmaceuty. To najlepszy sposób, aby uniknąć ewentualnych powikłań i problemów ze zdrowiem.

Aby lek działał prawidłowo musi być właściwie przechowywany. Solcoseryl powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 30 stopni Celsjusza. Lek musi znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci. Leku nie można stosować po terminie. Jeśli maść nie została zużyta do końca lek należy oddać go do apteki, która zajmują się utylizacją starych lub nie wykorzystanych do końca leków. Leków nie można wyrzucać do kanalizacji ani do zwykłego kosza. Ich działanie może być bowiem toksyczne dla środowiska.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Tormentiol – co to za maść?
Jak działa i kiedy ją stosować? 
Tormentiol – co to za maść? Jak działa i kiedy ją stosować?  TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Benzacne – ulotka.
Jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Benzacne – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie!
Większość z nich to leki bez recepty.
Jesteśmy w europejskiej czołówce
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie! Większość z nich to leki bez recepty. Jesteśmy w europejskiej czołówce Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!