Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sól kłodawska – właściwości, pochodzenie, wartości odżywcze i zastosowanie

Sól kłodawska – właściwości, pochodzenie, wartości odżywcze i zastosowanie

Zainteresował Cię ten artykuł?
sól

Fot.: art-4-art / Getty Images

Sól kłodawska jest solą kamienną niejodowaną, wydobywaną w Kopalni Soli Kłodawa. Znajduje ona zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i w gospodarstwie domowym, w którym wykorzystuje się ją głównie w celach spożywczych. Sól kłodawska jest bogatym źródłem mikroelementów, które stanowią podstawę do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

 Sól jest chlorkiem sodu znajdującym bardzo szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w kosmetyce oraz gastronomii. W gospodarstwach domowych wykorzystuje się przede wszystkim sól kuchenną, która stanowi podstawową przyprawę, a także środek służący do konserwacji żywności. W gastronomii używa się soli kamiennej, morskiej i himalajskiej, a rzadziej – francuskiej, peruwiańskiej i indyjskiej. Jedną z najpopularniejszych w Polsce jest sól kłodawska, która jest solą kamienną niejodowaną.

Skąd pochodzi sól kłodawska?

Sól kłodawska pochodzi z Kopalni Soli Kłodawa, która znajduje się na terenie województwa wielkopolskiego. Wydobywana jest od 1956 r. przy użyciu tradycyjnej metody górniczej. Dzięki temu możliwe jest zachowanie wszystkich walorów odżywczych soli. Ważne jest również to, że sól kłodawska po wydobyciu nie jest poddawana ługowaniu (specjalistycznemu oczyszczaniu). Dzięki temu zachowuje większą zawartość mikroelementów. W Kopalni Soli Kłodawa wydobywa się sól kamienną, która znajduje bardzo szerokie zastosowanie m.in. w gastronomii (w przetwórstwie rybnym i spożywczym), garbarstwie, przemyśle chemicznym, rolnictwie, ciepłownictwie oraz w lecznictwie.

Sól kłodawska – wartości odżywcze

Spożywcza sól kłodawska to sól kamienna niejodowana, z dużą zawartością mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wszystkie biopierwiastki, które wchodzą w skład soli kłodawskiej regulują proces przemiany materii, a także odpowiadają za wchłanianie enzymów. Jest ona bardzo łatwo przyswajana przez organizm człowieka. W jej składzie można znaleźć m.in. takie pierwiastki jak: magnez, mangan, żelazo, cynk, miedź, wapń, potas i selen.

Sól kłodawska – właściwości

Sól kłodawska jest naturalną solą kamienną, która ma wiele właściwości leczniczych. Spożywanie jej w nadmiarze może być jednak niebezpieczne dla zdrowia. Jedną z konsekwencji używania zbyt dużej ilości soli jest zatrzymanie wody w organizmie.

Roztwór z soli kłodawskiej można stosować jako środek do dezynfekowania gardła. Jest to jedna z tradycyjnych metod leczenia bólu i stanów zapalnych gardła. Sól kłodawska wykazuje bowiem właściwości antybakteryjne. Ważne jest również to, że rozpuszczona w wodzie jest roztworem hipertonicznym, co oznacza, że działa również przeciwobrzękowo. Sól kłodawska wykazuje także właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu po rozpuszczeniu jej w wodzie można używać jej do przemywania zmian skórnych przy łojotokowym zapaleniu skóry. Oprócz tego roztwór z soli kuchennej jest skuteczny na kurzajki i zapalenie zatok. Z kolei po dodaniu do niego cytryny, jest niezawodnym sposobem na łagodzenie migrenowego bólu głowy. Sól wykorzystywana jest również do leczenia chorób reumatycznych, autoimmunologicznych oraz w profilaktyce chorób tarczycy.

Sól kłodawska – zastosowanie

Sól kłodawska ma bardzo szerokie zastosowanie – zarówno w gastronomii, jak i w medycynie naturalnej. Najczęściej używa się jej jako przyprawy oraz środka konserwującego żywność. Oprócz tego z soli kłodawskiej można przygotowywać roztwory wodne, do łagodzenia wielu dolegliwości, m.in. bólu gardła i migdałków, nieżytu nosa (kataru), a także zapalenia zatok oraz do niwelowania zmian skórnych, np. przy łuszczycy.

Oprócz zastosowania spożywczego i zdrowotnego, z powodzeniem można ją wykorzystywać do:

  • czyszczenia żelazka,
  • wybielania firanek i obrusów,
  • czyszczenia zaplamionych powierzchni marmurowych,
  • wybielania zębów,
  • płukania jamy ustnej,
  • usuwania różnych plam, np. po winie czy błocie.

Zobacz film: Rodzaje soli. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Ile papierosów wypalamy, wdychając smog?Jak wyglądają płuca po oddychaniu smogiem? Reklama
Przyczyny małej i nadmiernej krzepliwości krwi. Badanie krzepliwości krwi
Eutyreoza: czy prawidłowe wyniki badań mogą towarzyszyć chorobie?
TIBC, czyli całkowita zdolność wiązania żelaza. Jak wygląda badanie?
Fizjoterapia – co to jest? Jakie zabiegi się w niej stosuje?
Niedobór progesteronu – przyczyny i objawy? Jak podnieść poziom progesteronu?