Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sól fizjologiczna do nosa: działanie. Jak ją stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Sól fizjologiczna do nosa: działanie. Jak ją stosować?

Kobieta, która ma zatkany nos

Fot: CentralITAlliance / gettyimages.com

Sól fizjologiczna zapewnia odpowiednie nawilżenie śluzówek nosa, które mogą przesuszać się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jest pomocna również dla osób cierpiących na nawracające lub przewlekłe infekcje dróg oddechowych.

Sól fizjologiczna stosowana do nosa nazywana jest płynem lub roztworem fizjologicznym. Jest neutralna dla organizmu, dlatego praktycznie nie istnieją żadne przeciwwskazania do jej stosowania.

Co to jest sól fizjologiczna i czym się różni od pozostałych?

Jak informują lekarze, sól fizjologiczna do nosa to wodny roztwór chlorku sodu (soli)o stężeniu 0,9%. Jest powszechnie wykorzystywana w medycynie, nie tylko jako preparat do nosa, ale również w formie kroplówek mających na celu nawodnienie organizmu (po silnych wymiotach, biegunkach, wstrząsie pourazowym, oparzeniach), uzupełnienie płynów ustrojowych po operacjach. Sól fizjologiczna jest używana do rozpuszczenia leków, które są podawane w formie iniekcji bądź infuzji dożylnej.

Jak skutecznie walczyć z katarem? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Katar - jak złagodzić objawy? Metody leczenia kataru. Źródło: 36,6.

Sól fizjologiczna do nosa obecna jest w każdej aptece oraz sklepach z akcesoriami medycznymi. Sól fizjologiczna zalecana jest przede wszystkim w stanach wysuszenia śluzówki (spowodowanych alergią, nieżytem nosa, szkodliwymi substancjami, dymem tytoniowym, przebywaniem w suchym pomieszczeniu) oraz jako terapia wspomagająca w leczeniu chorób dróg oddechowych.

Inhalacje z soli fizjologicznej na katar

Katar w postaci nadmiernej ilości wydzieliny zalegającej w nosie najczęściej przybiera postać płynną (wodnistą). Uniemożliwia oddychanie; związany jest najczęściej z rozwojem zapalenia błony śluzowej nosa. Może mieć podłoże alergiczne. Towarzyszącymi mu objawami są najczęściej uczucie zatkanego nosa, zaczerwienienie, świąd lub pieczenie śluzówki, kichanie, łzawienie oczu.

Jednym z domowych sposobów na katar jest stosowanie roztworów z soli fizjologicznej. W przypadku łagodnego kataru, który umożliwia normalne funkcjonowanie, a dolegliwości z niego wynikające nie są zbyt silne, leczenie można rozpocząć od soli fizjologicznej w formie inhalacji. Inhalacje z soli fizjologicznej zalecane są osobom cierpiącym na ostre oraz przewlekłe choroby układu oddechowego. Za sprawą inhalacji sól fizjologiczna dociera bezpośrednio do dróg oddechowych, dzięki czemu w błyskawicznym tempie nawilża i oczyszcza zmienione chorobowo drogi oddechowe. Sól fizjologiczna powinna być podawana za pomocą nebulizatora. To specjalne urządzenie, które umożliwia wytworzenie aerozolu, czyli tzw. mgiełki z podawanego preparatu (w tym przypadku soli fizjologicznej). Składa się z pojemnika, do którego wlewa się sól fizjologiczną lub inne substancje, pneumatyczną sprężarkę, dyszę oraz maskę (lub ustnik). Nebulizator można kupić lub wypożyczyć w każdej aptece. Należy pamiętać, że przed oraz po zakończeniu inhalacji należy dokładnie umyć każdą z plastikowych części nebulizatora, dzięki czemu zapobiega się rozprzestrzenianiu potencjalnych chorobotwórczych drobnoustrojów.

Sól fizjologiczna do nosa dla niemowląt i dzieci

Sól fizjologiczna jest bardzo dobrym środkiem oczyszczającym nosy niemowląt i małych dzieci. Katar u noworodków powoduje problemy z normalnym oddychaniem, znacznie utrudnia karmienie piersią i butelką oraz sen malucha i może być przyczyną jego płaczu. Aby udrożnić drogi oddechowe niemowląt należy nabyć wodny roztwór chlorku sodu w stężeniu 0,9%, który est dostępny najczęściej w postaci małych ampułek o pojemności od 2 do 10 ml. Czyszczenie nosa u niemowląt i dzieci powinno polegać na wpuszczeniu do każdego z przewodów nosowych kilku kropel soli fizjologicznej (często wystarczy 1–2 krople) i ułożeniu dziecka na brzuchu lub boku. Wkropienie soli fizjologicznej do nosa powinno ułatwić wydobycie zalegającej w nim wydzieliny. Oczyszczanie nosa można wykonywać codziennie po wieczornej kąpieli.

Jak działa układ oddechowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
50
11
Polecamy
Sól morska do nosa:
dla dorosłych, noworodków i w ciąży
Sól morska do nosa: dla dorosłych, noworodków i w ciąży TVN zdrowie
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Zatkany nos bez kataru u dziecka i niemowlęcia, przyczyny i domowe sposoby
Zatkany nos bez kataru u dziecka i niemowlęcia, przyczyny i domowe sposoby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty