Polub nas na Facebooku
Czytasz: Smog to smog. Niekoniecznie. Jakie są rodzaje smogu i czym się różnią?
menu
Polub nas na Facebooku

Smog to smog. Niekoniecznie. Jakie są rodzaje smogu i czym się różnią?

Smog

Fot: Martin Puddy / gettyimages.com

Choroby układu oddechowego, problemy z układem krążenia czy ze wzrokiem to tylko niektóre dolegliwości, które należy łączyć z zanieczyszczeniem powietrza, a konkretnie ze smogiem. Czym właściwie jest smog i czy wszędzie jest tak samo szkodliwy?

Smog to zjawisko atmosferyczne, które można zaobserwować praktycznie na całym świecie. Ciemny i gęsty opad stanowi połączenie mgły, spalin i dymu. Zawarte w smogu szkodliwe substancje mogą zaostrzyć objawy astmy czy obturacyjnej choroby płuc. Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem znacząco podnosi ryzyko wystąpienia zawału serca, nadciśnienia tętniczego czy udaru. Choć krajobraz w miejscach, których występuje smog jest podobny, to jego skład już niekoniecznie.

Smog - skąd się bierze?

Za tworzenie się smogu odpowiadają przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszy z nich to pogoda. Drugi to działalność człowieka. Poza przemysłem i spalinami generowanymi przez samochody, do powstawania smogu przyczynia się tzw. niska emisja. To wyjątkowo groźne dla zdrowia substancje, które przedostają się do powietrza, kiedy ktoś do ogrzewania domu używa surowców do tego nieprzeznaczonych.

Smog to smog? Niekoniecznie

Wbrew pozorom smog pojawia się nie tylko w okresie jesienno zimowym, ale także latem. Dlatego - właśnie ze względu na porę roku - wyróżnia się dwa rodzaje smogu - londyński i Los Angeles.

Smog londyński występuje w sezonie grzewczym, czyli między październikiem a marcem. To właśnie wtedy stężenie groźnych dla zdrowia pyłów jest największe. W składzie powietrza znajdują m.in. pyły PM 2.5 i PM 10, tlenki siarki (IV), tlenki azotu, tlenki węgla oraz sadza.

Smog typu Los Angeles, czyli tzw. smog fotochemiczny pojawia się w miesiącach letnich w strefach subtropikalnych. W powietrzu znajdują się wtedy głównie gazy: tlenki węgla, tlenki azotu i węglowodory. Ten rodzaj zanieczyszczenia powietrza występuje w dużych aglomeracjach, np. w Warszawie.

Warto zaznaczyć, że szczególnym rodzajem smogu jest ten, z którym stykają się mieszkańcy Krakowa. Specyficzne położenie geograficzne, bliskość zagłębia przemysłowego oraz przewaga starego budownictwa (a w tym starych pieców grzewczych) sprawiają, że szkodliwych substancji w krakowskim powietrzu jest znacznie więcej.

Masz na to wpływ!

Walka ze smogiem nie jest prosta i aby była skuteczna powinna być prowadzona wielotorowo. Wymiana pieców grzewczych, szukanie nowych źródeł energii i rezygnacja z jazdy samochodem na rzecz komunikacji miejskiej to tylko niektóre rozwiązania, które sprawią, że powietrze będzie czystsze. W trosce o świeże powietrze i zdrowie warto zwrócić się w kierunku nowoczesnych technologii, a w efekcie kupić oczyszczacz powietrza.

Na szczególną uwagę zasługuje model KI-G75EU-W, czyli najnowszy i najsilniejszy ze wszystkich oczyszczaczy produkowanych przez markę Sharp. Urządzenie dzięki technologii Plasmacluster osiąga stężenie 25000 jonów/cm3, poprzednie wersje osiągały tylko 7000. Czym jest technologia Plasmacluster?To system opatentowany przez markę Sharp. Dzięki niemu w procesie powietrza wykorzystuje się jony, naturalnie występujące w przyrodzie. Warto zaznaczyć, że skutecznie neutralizuje groźne dla zdrowia pyły, drobnoustroje oraz alergeny. Skuteczność technologii sięga aż 99,7 proc.!

Urządzenie posiada pięć czujników, które reagują na:

  • zanieczyszczenia powietrza: kurz, pył PM2.5 i PM 10, wirusy, bakterie, alergeny;
  • zmianę natężenia światła i ruchu w pomieszczeniu;
  • zmianę temperatury;
  • zmianę wilgotności powietrza.

Oczyszczacz posiada funkcję Clean Assist. Dzięki niej w zaledwie 15 minut powietrze zostaje oczyszczone z unoszącego się w nim drobin, wirujących w powietrzu po odkurzaniu mieszkania . Dodatkowo model KI-G75EU-W posiada opcję automatycznego czyszczenia filtra wstępnego. To on stanowi pierwszą barierę dla wszelkiego typu zanieczyszczeń. Jego czystość ma zatem wpływ na stan i wydajność urządzenia. Proces trwa 8 minut i odbywa się co 48 godzin. W tym czasie oczyszczanie powietrza jest zawieszone. O uruchomieniu automatycznego oczyszczania informuje pulsująca ikona. Dodatkowo oczyszczacz posiada:

  • timer;
  • wskaźnik konserwacji filtrów;
  • funkcję Swing (to falowy ruch klapy wentylatora, dzięki czemu powietrze rozprowadzane jest równomiernie);
  • wskaźnik poziomu napełnienia zbiornika wodą;
  • auto restart.
Sharp - nowa belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
Jak sprawdzić jakość powietrza?
Jak sprawdzić jakość powietrza? TVN zdrowie
Znowu ten smog!
Jak oczyszczacz powietrza sprawdza się w biurze?
Znowu ten smog! Jak oczyszczacz powietrza sprawdza się w biurze? TVN zdrowie
Rekuperacja w domach jednorodzinnych – rodzaje, koszt i budowa
Rekuperacja w domach jednorodzinnych – rodzaje, koszt i budowa Dzień Dobry TVN
Czy można pić wodę z kranu?
Oto gadżety oczyszczające i oszczędzające wodę
Czy można pić wodę z kranu? Oto gadżety oczyszczające i oszczędzające wodę Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.