Polub nas na Facebooku
Czytasz: Śluz w moczu – najczęstsze przyczyny. Kiedy świadczy o infekcji?
menu
Polub nas na Facebooku

Śluz w moczu – najczęstsze przyczyny. Kiedy świadczy o infekcji?

Próbka moczu do badania

Fot: BENCHAMAT1234 / gettyimages.com

Badanie ogólne moczu pozwala na wykrycie wielu odchyleń, jak np. obecność śluzu w moczu. Najczęstszą przyczyną pasm śluzu w moczu jest nieodpowiednie pobranie materiału i niewłaściwa higiena.

Podstawowym badaniem diagnostycznym dla stwierdzenia jakichkolwiek patologii w układzie moczowym jest badanie ogólne moczu. Jest to stosunkowo tanie, łatwe badanie, pozwalające wykryć wiele nieprawidłowości i naprowadzić lekarza na dalszą adekwatną diagnostykę. W moczu nie powinno być żadnych dodatkowych elementów w postaci białka, glukozy, krwi czy śluzu. Zdarza się jednak, że mocz zostanie zanieczyszczony podczas nieprawidłowo wykonywanego badania.

Zobacz film i dowiedz się jak wygląd badania moczu

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: 36,6.

Śluz w moczu – co oznacza?

Nawet liczne pasma śluzu w moczu nie zawsze muszą oznaczać chorobę. Takie zjawisko może wystąpić nawet przy prawidłowych parametrach w badaniu ogólnym moczu. Jak każde badanie, podobnie badania moczu nie ocenia się na podstawie wyłącznie jednego elementu. Lekarz, stawiając diagnozę, zwraca uwagę na ogół objawów u badanego i obecność dodatkowych odchyleń w badaniach laboratoryjnych. Jeśli pozostałe wykładniki badania ogólnego moczu są prawidłowe, ponadto w innych laboratoryjnych badaniach również nie ma żadnych nieprawidłowości, śluz w moczu nie musi stanowić powodu do niepokoju. Należy wtedy powtórzyć badanie, zdecydowanie bardziej przestrzegając zasad pobierania materiału. Jeśli ma się pewność, że mocz został pobrany prawidłowo, a dodatkowo pojawiają się jakiekolwiek objawy bądź odchylenia w badaniach diagnostycznych, pasma śluzu w moczu oznaczają objaw choroby układu moczowego. Diagnostyczna jest przede wszystkim duża ilość pasm śluzu w moczu.

Przyczyny śluzu w moczu

Najczęstszą przyczyną obecności śluzu w moczu jest niewłaściwa higiena i niewłaściwe pobranie próbki moczu do badania. Szczególnie u kobiet w ciąży, kiedy produkcja śluzu może być większa, może dojść do zanieczyszczenia moczu śluzem pochodzących z ujścia pochwy. W przypadku kobiet bardzo duże znaczenie ma również faza cyklu miesiączkowego, w której wykonuje się pobranie moczu do badania ogólnego. W czasie miesiączki i na kilka dni przed nią wyniki badania moczu mogą być zafałszowane. Podobnie u mężczyzn, pasma śluzu w moczu mogą trafić tam z powodu niedostatecznego wymycia okolicy napletka. Przyczyny śluzu w moczu to przede wszystkim infekcje. Śluzowi towarzyszą wtedy leukocyty, czyli białe krwinki, które również nie powinny być fizjologicznie obecne w moczu. Zapalenie dróg moczowych, któremu towarzyszy obecność śluzu w moczu, jest zazwyczaj objawowe. Towarzyszą temu objawy w postaci bólu przy oddawaniu moczu, uczucie niepełnego wypróżnienia, częste oddawanie moczu, pieczenie lub świąd w okolicy ujścia cewki moczowej, ból podbrzusza. Czasami pojawia się również gorączka.

Obecność śluzu w moczu może towarzyszyć także zakażeniom narządów płciowych. Szczególnie charakterystyczne jest wtedy pieczenie i świąd okolicy intymnej i widoczna gołym okiem zwiększona ilość upławów. Ze względu na stosunki anatomiczne, u mężczyzn będzie to częstszy współistniejący objaw, bowiem prącie stanowi wspólne ujście dla układu moczowo-płciowego. U kobiet przy prawidłowej higienie i zachowaniu ostrożności przy oddawaniu moczu do badania można nie zanieczyścić moczu wydzieliną z dróg rodnych.

Jak wykryć śluz w moczu?

Jak już wcześniej wspomniano, badaniem pozwalającym na wykrycie pasm śluzu w moczu jest badanie ogólne moczu. Aby stwierdzenie odchyleń w badaniu ogólnym moczu miało wartość diagnostyczną, konieczne jest właściwe pobranie moczu do badania. W tym celu należy dobrze wymyć okolice intymne, szczególnie okolice ujścia cewki moczowej. U mężczyzn ważne jest, by dokładnie umyć zagłębienia pod napletkiem, gdzie gromadzi się bardzo dużo bakterii. Następnie należy do ubikacji oddać pierwszy, niewielki strumień moczu, po czym dalszy strumień należy oddać bezpośrednio do jałowego pojemnika przeznaczonego do badania moczu. W ciągu 2 godzin należy dostarczyć materiał do laboratorium. Można przechować go w lodówce i transportować schłodzony. Ma to zapobiec namnażaniu się bakterii w moczu, co powoduje, że wynik zostanie zafałszowany.

Jaka działa układ moczowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
46
8
Polecamy
Badanie ogólne moczu.
Jak interpretować wyniki?
Badanie ogólne moczu. Jak interpretować wyniki? TVN zdrowie
Jakie jest znaczenie flory bakteryjnej w moczu?
O czym świadczy obfita lub skąpa flora bakteryjna w moczu?
Jakie jest znaczenie flory bakteryjnej w moczu? O czym świadczy obfita lub skąpa flora bakteryjna w moczu? TVN zdrowie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Zasadność wykonywania badania posiewu moczu w ciąży
Zasadność wykonywania badania posiewu moczu w ciąży Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty