Polub nas na Facebooku
Czytasz: Śluz w kale u dziecka i dorosłego – przyczyny, jak wygląda śluzu
menu
Polub nas na Facebooku

Śluz w kale u dziecka i dorosłego – przyczyny, jak wygląda śluzu

Matka podciera niemowlę

Fot: tiagozr / stock.adobe.com

Śluz w kale nie zawsze jest powodem do niepokoju, bywa naturalną reakcją organizmu na biegunki czy zaparcia. Konsultacja lekarska wskazana jest, gdy występuje on długotrwale wraz z innymi dolegliwościami: krew w stolcu, utrata masy ciała czy bóle brzucha. Częstym zjawiskiem bywa śluz w kale dziecka.

Śluz w kale to naturalne zjawisko fizjologiczne. Galaretowa substancja, wydzielana przez komórki znajdujące się w błonie śluzowej wyściełającej przewód pokarmowy, składająca się z wody, związków soli oraz nadającego mu lepkość białka zwanego mucyną, odgrywa ważną rolę w organizmie – działa ochronnie i nawilżająco, pomaga w przemieszczaniu się zawartości jelit oraz uniemożliwia kwasom i enzymom destrukcyjne działanie na ściany żołądka i jelit.

Śluz w kale pojawia się w efekcie jego zwiększonej produkcji przez śluzówki jelita. Może wynikać to z różnych przyczyn, nie zawsze związanych z poważnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu. Śluz w kale często występuje u osób o nieuregulowanym rytmie wypróżnień, doświadczających biegunek czy zaparć.

Śluz w kale u dziecka

Śluz w kale dziecka to zjawisko dość powszechne, często wywołujące niepokój rodziców, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne dolegliwości, np. podwyższona temperatura ciała, biegunka, brak apetytu czy krew w stolcu.

Śluz w kale dziecka może zwiastować zakażenie rotawirusem. Najsilniejsze objawy występują u niemowląt i dzieci do 3. roku życia. Oprócz białym śluzem w kale schorzenie charakteryzuje się też:

  • rozrzedzonym stolcem, brzydko pachnącym, często o zielonym zabarwieniu;
  • podwyższoną temperaturą do 38°C;
  • intensywnymi wymiotami;
  • sennością i apatycznością, rozdrażnieniem;
  • brakiem apetytu.

Śluz w kale niemowlęcia, ale także starszego dziecka, bywa objawem zwykłej niestrawności lub alergii pokarmowej. W tym drugim przypadku należy zastosować dietę eliminacyjną, by wykluczyć produkty wywołujące reakcje uczuleniowe, zwykle są to: mleko i przetwory mleczne, zboża, jajka lub orzechy.

Biegunka i śluz w kale dziecka mogą być też efektem długotrwałej antybiotykoterapii, która zaburza równowagę bakteriologiczną w jelicie. Szacuje się, że częstość występowania takich dolegliwości w populacji dziecięcej wynosi 11–40 %, częściej dotyczy dzieci poniżej 2. roku życia. Zwykle objawy te mają postać łagodną i ustępują po odstawieniu leków. W cięższym przebiegu dochodzi do rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Schorzenie charakteryzuje się wówczas biegunką, wodnistymi stolcami o cuchnącym zapachu, w których obecne mogą być śluz i krew, a także bólem brzucha, gorączką i odwodnieniem.

Krew i śluz w kale

Krew i śluz w kale mogą zwiastować hemoroidy, zwane też żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi. Objawiają się także ostrym bólem, szczególnie podczas oddawania stolca, oraz swędzeniem, któremu niekiedy towarzyszy bezustanne uczucie wilgoci w okolicy odbytu.

Krew i śluz w kale bywają również symptomem szczeliny odbytu, czyli niewielkiego pęknięcia błony śluzowej, zwykle powstałego na skutek oddawania twardych stolców w czasie zaparć.

Śluz w kale – inne przyczyny

Śluz w kale może być również objawem zespołu jelita drażliwego, dość powszechnego schorzenia przewodu pokarmowego, którego innymi symptomami, nasilającymi się zwykle w wyniku stresu i zdenerwowania, są:

  • burczenie w brzuchu i kurczowe bóle brzucha,
  • nudności,
  • wzdęcia,
  • biegunki lub zaparcia,
  • pogorszenie samopoczucia.

Śluz w kale, bóle pojawiające się przed oddaniem stolca i zanikające po wypróżnieniu, a także inne długotrwale występujące dolegliwości, np.: podwyższona temperatura, ubytek masy ciała, nudności, wymioty, utrata apetytu, bywają sygnałem świadczącym o tzw. nieswoistym zapaleniu jelit, czyli grupie nawracających chorób przewodu pokarmowego. Należą do niej m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna, mające podłoże genetyczne, immunologiczne lub środowiskowe (sprzyja im antybiotykoterapia, stres czy niewłaściwa dieta i spożywanie wysoko przetworzonych produktów).

Zobacz film: Czy krew w moczu lub stolcu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oprócz białego śluzu w kale pojawia się także krew. Występują również bóle brzucha, zazwyczaj po lewej stronie i w podbrzuszu (niekiedy ustępują po oddaniu stolca). W chorobie Leśniowskiego-Crohna śluzowi w kale towarzyszy też rozlany ból po prawej stronie brzucha.

Śluz w kale bywa symptomem świadczącym o grzybicy układu pokarmowego, często dotykającej osoby o obniżonej odporności. Innymi objawami tego schorzenia są: bóle brzucha, zaparcia lub biegunki, wzdęcia, częste oddawanie gazów, bóle mięśniowe oraz uczucie stałego zmęczenia.

Śluz w kale jest niekiedy konsekwencją nietolerancji laktozy, towarzyszą mu wówczas: kolka jelitowa, biegunka i wydalanie wodnistych stolców, pojawiające się po spożyciu mleka i jego przetworów. Niekiedy w ten sposób objawia się także nowotwór jelita grubego.

Bibliografia:

1. Hanna Zielińska-Duda, BeataJakubowska-Zając, Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Biegunka związana z antybiotykoterapią wywołana przez Clostridium difficile u małych dzieci – obserwacje własne.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
7
Polecamy
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Jak skutecznie i bezpiecznie radzić sobie z gorączką u niemowlaka?
Jak skutecznie i bezpiecznie radzić sobie z gorączką u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Choroby jelit – jakie są ich przyczyny i jak skutecznie je leczyć? 
Choroby jelit – jakie są ich przyczyny i jak skutecznie je leczyć?  TVN zdrowie
Przewlekła biegunka u dzieci i dorosłych.
Jakie są główne przyczyny?
Przewlekła biegunka u dzieci i dorosłych. Jakie są główne przyczyny? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby