Polub nas na Facebooku
Czytasz: Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
menu
Polub nas na Facebooku

Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary

Mężczyzna trzyma się za serce.

Fot. klebercordeiro / Getty Images

Smog jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Długotrwałe narażenie na wdychanie zanieczyszczeń powietrza przyczynia się do rozwoju różnych chorób i zaostrzenia przebiegu już obecnych. Niestety zostało to potwierdzone naukowo, a mgła nad miastami w sezonie grzewczym zalega i truje nadal.

Czym jest smog? To toksyczna mgła powstała w wyniku niskiej emisji, czyli palenia śmieci, palenia tanim paliwem, mułem i miałem węglowym (w innych krajach nie jest on nawet dopuszczony do sprzedaży) w piecach, które nie spełniają podstawowych norm i nie mają odpowiednich filtrów. Niestety za smogiem stoi głównie ogrzewanie gospodarstw domowych, chociaż przemysł, transport drogowy i rolnictwo również mają swój udział w zanieczyszczaniu powietrza.

Zobacz film: Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? 

Smog, czyli pyły PM10 oraz PM2,5 wnikają do układu oddechowego, a stamtąd do krwiobiegu. Ich nagromadzenie w organizmie powoduje wiele chorób:

Przyspiesza rozwój chorób sercowo-naczyniowych, niewydolności naczyń wieńcowych, udarów mózgu, migotania przedsionków, zakrzepicy żylnej, zatorowości płucnej - mówi prof. Andrzej Lekston z Pracowni Hemodynamiki Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Oddychanie smogiem można porównać do palenia papierosów. Substancje zawarte w smogu są zbliżone do tych z tytoniu - benzoapiren, metale ciężkie, dioksyny i furany, to tylko nieliczne toksyny znajdujące się w powietrzu, którym oddychamy.

W dni, kiedy odnotowane jest największe stężenie smogu umieralność wzrasta o 6 proc. w porównaniu do dni bez smogu - dowiadujemy się.

Źródło danych: Materiał "Faktów po Południu"

Rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera od 47 do 50 tys. Z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że liczba zgonów zwiększa się z roku na rok, a wzrost dotyczy głównie mięsięcy zimowych, kiedy stężenie pyłów PM10 oraz PM2,5 jest największe. W styczniu 2017 r. w porównaniu do 2016 r. zanotowano wzrost liczby zgonów o 23,5 proc. Znając szkodliwość smogu nie dziwi, że każdy chce się ochronić. Pytanie tylko - jak to robić skutecznie?

Przede wszystkim należy unikać aktywności fizycznej na powietrzu, kiedy normy stężenia pyłów PM10 oraz PM2,5 są przekroczone. Jeśli już musimy wyjść - dobrze założyć specjalną maskę z filtrem węglowym i filtrem HEPA. A w domu czy szkole powinien znajdować się oczyszczacz powietrza. 

Co wiesz o smogu?

Odpowiedz na 11 pytań
Rozpocznij quiz

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacz powietrza powinien nam służyć nie tylko podczas zimowej aury i smogu, ale powinien przydawać się także wiosną i latem, oczyszczając powietrze z roztoczy kurzu domowego, pyłków, a także wirusów. 

Oczyszczacze marki Sharp wyposażone w unikalną i opatentowaną technologię Plasmacluster. Sprzęty mają specjalne czujniki, które monitorują stan powietrza w domu i dbają, aby miało odpowiednią jakość oraz wilgotność i temperaturę. Zainstalowane w oczyszczaczach czujniki zapewniają precyzyjny pomiar temperatury, poziomu wilgotności, ilości kurzu i obecności niepożądanych zapachów w pomieszczeniu. Dzięki nim praca urządzenia dostosowywana jest do panujących warunków w sposób optymalny. Czujnik pyłu PM2,5 i kurzu, po wykryciu zanieczyszczeń (pył PM2,5, dym tytoniowy, kurz, roztocza i ich odchody, zarodniki pleśni, pyłki) w powietrzu przechodzi na intensywny tryb, aby skutecznie i szybko się ich pozbyć. 

Plasmacluster to technologia, w której klastry jonowe są wydmuchiwane wraz z oczyszczonym powietrzem. Klastry jonowe dezaktywują najmniejsze i najgroźniejsze toksyny i alergeny, które jest najtrudniej zassać do wnętrza oczyszczacza. W serii oczyszczaczy KC-G nowością jest tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. Dzięki oczyszczaczowi pozbędziemy się także przykrych zapachów z otoczenia.

Oczyszczacze powietrza Sharp mają silniejszy niż średnia nadmuch, co oznacza, że czyszczą powietrze szybko i sprawnie. Przy tym są bardzo ciche i wyposażone w możliwość wyłączenia wyświetlacza, dzięki czemu sprawdzą się w sypialni. 

Więcej: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
0
Polecamy
Jakość powietrza w Polsce nie zachwyca.
Sprawdź, gdzie zalega smog
Jakość powietrza w Polsce nie zachwyca. Sprawdź, gdzie zalega smog TVN zdrowie
Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem:
jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu?
Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem: jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu? TVN zdrowie
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.