Polub nas na Facebooku
Czytasz: Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
menu
Polub nas na Facebooku

Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary

Mężczyzna trzyma się za serce.

Fot. klebercordeiro / Getty Images

Smog jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Długotrwałe narażenie na wdychanie zanieczyszczeń powietrza przyczynia się do rozwoju różnych chorób i zaostrzenia przebiegu już obecnych. Niestety zostało to potwierdzone naukowo, a mgła nad miastami w sezonie grzewczym zalega i truje nadal.

Czym jest smog? To toksyczna mgła powstała w wyniku niskiej emisji, czyli palenia śmieci, palenia tanim paliwem, mułem i miałem węglowym (w innych krajach nie jest on nawet dopuszczony do sprzedaży) w piecach, które nie spełniają podstawowych norm i nie mają odpowiednich filtrów. Niestety za smogiem stoi głównie ogrzewanie gospodarstw domowych, chociaż przemysł, transport drogowy i rolnictwo również mają swój udział w zanieczyszczaniu powietrza.

Zobacz film: Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? 

Smog, czyli pyły PM10 oraz PM2,5 wnikają do układu oddechowego, a stamtąd do krwiobiegu. Ich nagromadzenie w organizmie powoduje wiele chorób:

Przyspiesza rozwój chorób sercowo-naczyniowych, niewydolności naczyń wieńcowych, udarów mózgu, migotania przedsionków, zakrzepicy żylnej, zatorowości płucnej - mówi prof. Andrzej Lekston z Pracowni Hemodynamiki Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Oddychanie smogiem można porównać do palenia papierosów. Substancje zawarte w smogu są zbliżone do tych z tytoniu - benzoapiren, metale ciężkie, dioksyny i furany, to tylko nieliczne toksyny znajdujące się w powietrzu, którym oddychamy.

W dni, kiedy odnotowane jest największe stężenie smogu umieralność wzrasta o 6 proc. w porównaniu do dni bez smogu - dowiadujemy się.

Źródło danych: Materiał "Faktów po Południu"

Rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera od 47 do 50 tys. Z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że liczba zgonów zwiększa się z roku na rok, a wzrost dotyczy głównie mięsięcy zimowych, kiedy stężenie pyłów PM10 oraz PM2,5 jest największe. W styczniu 2017 r. w porównaniu do 2016 r. zanotowano wzrost liczby zgonów o 23,5 proc. Znając szkodliwość smogu nie dziwi, że każdy chce się ochronić. Pytanie tylko - jak to robić skutecznie?

Przede wszystkim należy unikać aktywności fizycznej na powietrzu, kiedy normy stężenia pyłów PM10 oraz PM2,5 są przekroczone. Jeśli już musimy wyjść - dobrze założyć specjalną maskę z filtrem węglowym i filtrem HEPA. A w domu czy szkole powinien znajdować się oczyszczacz powietrza. 

Co wiesz o smogu?

Odpowiedz na 11 pytań
Rozpocznij quiz

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacz powietrza powinien nam służyć nie tylko podczas zimowej aury i smogu, ale powinien przydawać się także wiosną i latem, oczyszczając powietrze z roztoczy kurzu domowego, pyłków, a także wirusów. 

Oczyszczacze marki Sharp wyposażone w unikalną i opatentowaną technologię Plasmacluster. Sprzęty mają specjalne czujniki, które monitorują stan powietrza w domu i dbają, aby miało odpowiednią jakość oraz wilgotność i temperaturę. Zainstalowane w oczyszczaczach czujniki zapewniają precyzyjny pomiar temperatury, poziomu wilgotności, ilości kurzu i obecności niepożądanych zapachów w pomieszczeniu. Dzięki nim praca urządzenia dostosowywana jest do panujących warunków w sposób optymalny. Czujnik pyłu PM2,5 i kurzu, po wykryciu zanieczyszczeń (pył PM2,5, dym tytoniowy, kurz, roztocza i ich odchody, zarodniki pleśni, pyłki) w powietrzu przechodzi na intensywny tryb, aby skutecznie i szybko się ich pozbyć. 

Plasmacluster to technologia, w której klastry jonowe są wydmuchiwane wraz z oczyszczonym powietrzem. Klastry jonowe dezaktywują najmniejsze i najgroźniejsze toksyny i alergeny, które jest najtrudniej zassać do wnętrza oczyszczacza. W serii oczyszczaczy KC-G nowością jest tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. Dzięki oczyszczaczowi pozbędziemy się także przykrych zapachów z otoczenia.

Oczyszczacze powietrza Sharp mają silniejszy niż średnia nadmuch, co oznacza, że czyszczą powietrze szybko i sprawnie. Przy tym są bardzo ciche i wyposażone w możliwość wyłączenia wyświetlacza, dzięki czemu sprawdzą się w sypialni. 

Więcej: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
0
Polecamy
Jakość powietrza w Polsce nie zachwyca.
Sprawdź, gdzie zalega smog
Jakość powietrza w Polsce nie zachwyca. Sprawdź, gdzie zalega smog TVN zdrowie
Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem:
jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu?
Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem: jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu? TVN zdrowie
Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?