Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skuteczne sposoby łagodzenia wzdęć i gazów
menu
Polub nas na Facebooku

Skuteczne sposoby łagodzenia wzdęć i gazów

mat. prasowe 

Uczucie pełności w brzuchu i słyszalne bulgotanie to mogą być wzdęcia, które są przyczyną dyskomfortu u wielu osób. Dowiedz się, jak możesz wesprzeć się w walce z tym utrudniającym codzienne życie problemem

Wzdęty brzuch, nadmierne gazy nikomu nie poprawiają humoru, a są częstą dolegliwością z którą codziennie zmagają się zwłaszcza osoby żyjące w ciągłym pośpiechu i stresie. Przyczyną ich powstawania może być, m.in. nieoptymalny proces trawienia czy połykanie nadmiaru powietrza podczas szybkiego jedzenia. Warto wiedzieć, jak sobie radzić z tym problemem. W większości przypadków można to zrobić bez stosowania skomplikowanego leczenia.

Jak walczyć z zaparciami?

Zbawienne może okazać się zwiększenie ilości aktywności fizycznej w ciągu dnia. Pomocne mogą okazać się zwykłe spacery po posiłkach, choćby takie 15-minutowe. Każdy ruch powoduje, że jelita lepiej pracują, a treść pokarmowa łatwiej przesuwa się w ich świetle. Styl życia to zatem podstawa. Kolejna kwestia to odpowiednia jakość i ilość spożywanych płynów. Najlepiej nawodni nas woda, ewentualnie niesłodzona herbata i to one powinny stanowić większość tego, co wypijamy w ciągu dnia. Ilość konsumowanych płynów powinna wynosić przynajmniej 1,5-2 l dziennie, a w gorące lub mroźne dni jeszcze więcej. Wszystko dlatego, że w ciepłe dni mocniej się pocimy, a w chłodne częściej oddajemy mocz, ponieważ krew odpływa z zewnętrznych warstw skóry do narządów wewnętrznych, żeby zapewnić im lepsze ukrwienie, pobudzając tym samym nerki do pracy. Poza tym w czasie mrozów wdychamy do płuc zimne i często suche powietrze, które natychmiast absorbuje wilgoć, którą następnie wydychamy tracąc płyny. Jeśli jesteśmy aktywni, pocimy się, a także zwiększamy ilość wypijanych płynów. Jeśli istotne jest to co pijemy, musi mieć znaczenie także to, co zjadamy. Z tego względu, warto zwrócić uwagę na jakość swoich posiłków. Dobrze, jeśli w codziennym menu nie brakuje takich produktów jak jogurty, maślanki czy kefiry, które zawierają dobroczynne bakterie. Jeśli wzdęcia towarzyszą zaparciom, ulgę może przynieść wzbogacenie diety o warzywa, owoce, produkty zbożowe pełnoziarniste, a także nasiona, orzechy czy rośliny strączkowe, ponieważ są to produkty zawierające błonnik pokarmowy istotny dla właściwej pracy jelit. Jeśli mimo starań zaparcia nie mijają, a wzdęcia są przyczyną znacznego dyskomfortu warto po konsultacji z lekarzem sięgnąć po żywność medyczną, jak np. OptiFibre, która dostarczy cennego błonnika rozpuszczalnego pomocnego w walce z zaparciami oraz łagodzi wzdęcia i gazy. Wspomniany preparat posiada udowodnione działanie kliniczne. Można go z łatwością dodawać zarówno do napojów jak i potraw ponieważ jest niewyczuwalny i nie zmienia ich smaku i zapachu. Jedynym jego składnikiem jest błonnik rozpuszczalny, dzięki czemu ma naturalny sposób działania i nie rozleniwia jelit.

Co jeszcze na nadmiar gazów?

Pomocny może okazać się także masaż brzucha. Należy rozmasować okolice pępka, nakreślając dłonią okręgi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zmieniając nacisk - od delikatnego po nieco mocniejszy. Warto prowadzić także swój osobisty dzienniczek żywieniowy i zaznaczać po których produktach pojawiają się wzdęcia. Następnie, możne je wyłączyć na jakiś czas z menu. Najczęściej są to kapusta, brukselka, kalafior lub cebula czy por. Unikać warto również napojów gazowanych. Podczas przygotowywania potraw można również wykorzystać zioła i przyprawy, dla których niektóre źródła donoszą, że mają dobroczynne działanie w walce ze wzdęciami. Wśród nich można wymienić, m.in. kminek, szałwię, bazylię, kolendrę, oregano.

OptiFibre to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Do postępowania dietetycznego u pacjentów z zaburzeniami funkcjonowania jelita grubego w celu ułatwienia wydalania resztek pokarmowych w zaparciach.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
82
6
Polecamy
Czy istnieją skuteczne zioła na zmniejszenie apetytu?
Czy istnieją skuteczne zioła na zmniejszenie apetytu? Dzień Dobry TVN
Dokuczają ci wzdęcia?
Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić!
Dokuczają ci wzdęcia? Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić! TVN zdrowie
Nadmierne gazy – jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu?
Przyczyny i sposoby na wzdęcia
Nadmierne gazy – jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu? Przyczyny i sposoby na wzdęcia Dzień Dobry TVN
Jak się pozbyć wzdęć?
Oto 5 skutecznych sposobów
Jak się pozbyć wzdęć? Oto 5 skutecznych sposobów TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
O czym może świadczyć powiększony jajnik?
O czym może świadczyć powiększony jajnik?
Jak wyrwać zęba mleczaka żeby nie bolało? Praktyczne informacje
Jak wyrwać zęba mleczaka żeby nie bolało? Praktyczne informacje
Gdzie zachodzi oddychanie tlenowe? Jakie ma etapy?
Gdzie zachodzi oddychanie tlenowe? Jakie ma etapy?
Jak powstaje tętniak serca? Objawy, leczenie, rokowania
Jak powstaje tętniak serca? Objawy, leczenie, rokowania
Czerwony ryż i jego właściwości. Czy fermentowany czerwony ryż jest zdrowszy?
Czerwony ryż i jego właściwości. Czy fermentowany czerwony ryż jest zdrowszy?
Zatrucie nikotyną – objawy. Pierwsza pomoc przy zatruciu
Zatrucie nikotyną – objawy. Pierwsza pomoc przy zatruciu