Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skuteczne metody wyciągania drzazgi ze skóry. O czym warto pamiętać?
menu
Polub nas na Facebooku

Skuteczne metody wyciągania drzazgi ze skóry. O czym warto pamiętać?

Kobieta usuwa drzazgę z kciuka.

Fot. Ramaboin / Getty Images

Jak wyciągnąć drzazgę ze skóry, nawet jeśli jest niewidoczna? Jest to bardzo częsty dylemat. Okres wiosny i lata predysponuje do wbijania się drzazg w skórę szczególnie u dzieci, które w tym czasie biegają boso bądź wspinają się po drzewach. Najbardziej narażona jest skóra dłoni oraz stóp.

Pomimo że drzazga jest mała, niekiedy niewidoczna, może być bolesna i uciążliwa. Bardzo często rodzice zadają sobie pytanie, jak wyciągnąć drzazgę u dziecka, które jest niespokojne z powodu dyskomfortu, jaki odczuwa. Drzazgę, ze względu na to, iż jest ciałem obcym, które może doprowadzić do wystąpienia zakażenia lub stanów zapalnych skóry, należy jak najszybciej usunąć. Problem dotyka również dorosłych.

Jak wyciągnąć drzazgę małemu dziecku?

Drzazgi znajdującej się w ciele dziecka należy się jak najszybciej pozbyć. Z czasem oprócz bólu może pojawić się zaczerwienienie, pieczenie czy też szczypanie. Mimo że stwierdzenie, iż drzazga z czasem sama wyjdzie, jest prawdą, gdyż będzie się w jej okolicy zbierał płyn surowiczy, to aby zapobiec rozwojowi infekcji, należy ją usunąć tak szybko, jak to możliwe. Przed zabiegiem wyciągania drzazgi ze skóry, któremu będzie towarzyszył ból, należy dziecku wytłumaczyć, co się stało i co dokładnie będzie się działo. Ruchy osoby wyciągającej drzazgę powinny być stanowcze, ale równocześnie delikatne. Warto również zająć uwagę dziecka zabawką czy bajką.

Jak opatrywać rany? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Jak zabezpieczyć ranę? Źródło: Dzień Dobry TVN

Usuwanie drzazgi u dziecka krok po kroku

Na początku trzeba zlokalizować miejsce oraz określić rodzaju materiału wbitego w skórę. Następnie należy umyć, osuszyć i najlepiej zdezynfekować wodą utlenioną miejsce wokół drzazgi. Nałożyć krem znieczulający na około godzinę lub schłodzić skórę kostkami lodu. Następny krok uzależniony jest od głębokości wbicia się ciała obcego. Jeśli znajduje się ono płytko, należy delikatnie jałową igłą naciąć skórę przy końcówce drzazgi, a następnie za pomocą pęsety ją usunąć. Nie zaleca się długotrwałego grzebania w ranie, gdyż wywoła to dodatkowy ból i podrażni skórę, wynikiem czego może być dłuższe gojenie się miejsca, gdzie doszło do przerwania ciągłości skóry. Po wszystkim należy jeszcze raz umyć, osuszyć i zdezynfekować naruszone miejsce na skórze.

Jak wyciągnąć drzazgę bez igły? Jeśli drzazga nie wbiła się całkowicie w skórę, można ją chwycić palcami lub pęsetą i delikatnie pociągnąć. Nie należy wyciskać ciała obcego, gdyż może to spowodować jego złamanie lub przemieszczenie.

W przypadku, gdy usunięcie drzazgi jest niemożliwe w warunkach domowych, należy udać się do placówki medycznej i skorzystać z pomocy pielęgniarki lub lekarza.

Jak wyciągnąć drzazgę spod skóry – pozostałe domowe sposoby

Kolejną metodą usunięcia wbitej drzazgi spod skóry jest zastosowanie maści ichtiolowej. Należy nanieść maść na miejsce, gdzie znajduje się ciało obce, dokładnie wysmarować i zabandażować czystym i suchym bandażem. Po upływie doby drzazga powinna się samoistnie wysunąć. Jeśli w tym czasie dojdzie do zamoczenia lub ubrudzenia bandaża, należy nanieść ponownie maść i założyć nowy opatrunek.

Częstym sposobem pozbywania się drzazg jest stosowanie sody oczyszczonej. Wykazuje ona dużą skuteczność w przypadku małych i głęboko wbitych przedmiotów. Podobnie jak w przypadku maści ichtiolowej należy nanieść ją na skórę i zabandażować. Po kilku godzinach soda zmiękczy drzazgę i wywoła opuchliznę, w wyniku której zostanie ona wypchnięta na zewnątrz ciała.

Sól Epsom, czyli siarczan magnezu: wykorzystać ją można na dwa różne sposoby. Pierwszy to rozpuszczenie soli w wodzie i zanurzanie palca lub innej części ciała w powstałym roztworze kilka razy na dobę. Drugi sposób polega na wykonaniu okładu. Bandaż należy posypać solą lub roztworem soli i zawinąć miejsce, gdzie znajduje się drzazga. W obu przypadkach drzazga powinna wysunąć się ze skóry do dwóch dni.

Czy potrafisz opatrywać rany?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Podobne działanie mają również okłady z: otrębów lub ciepłej papki z chleba, glinki kosmetycznej czy też miodu.

Okład z ciepłej papki z chleba lub otrębów: bochenek chleba lub otręby należy umieścić w garnku z niewielką ilością wody oraz gotować. Powstałą w ten sposób papkę nakładać między warstwy gazy. Opatrunek należy przykładać w miejscu, gdzie utknęła drzazga, aż okład wystygnie. Czynność powtarzać kilka razy na dobę.

Okład z miodu lub glinki kosmetycznej: zarówno miód, jak i glinka kosmetyczna są łatwo dostępne w sklepach. W przypadku wbicia się drzazgi należy nanieść je na plaster lub gazik i przyłożyć do miejsca wkłucia. Właściwości tych substancji wyciągną drzazgę spod skóry.

Jak wyciągnąć drzazgę – interwencja chirurgiczna

Jeśli ciało obce zlokalizowane jest głęboko, pod paznokciem, w okolicy naczyń lub przy zgięciu palców, a także pojawi się odczyn zapalny lub ropna wydzielina, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Wówczas w znieczuleniu miejscowym nacina się skórę lub paznokieć i za pomocą specjalnych narzędzi usuwa drzazgę i ewentualnie oczyszcza ranę. Po takim zabiegu konieczne jest wykonanie szczepienia przeciwko tężcowi, jeśli nie było robione w krótkim czasie od incydentu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
6
Polecamy
Jak golić okolice bikini, żeby uniknąć podrażnień i nieestetycznych krostek?
Jak golić okolice bikini, żeby uniknąć podrażnień i nieestetycznych krostek? Dzień Dobry TVN
Domowy sposób na odciski – jak szybko pozbyć się odcisków?
Domowy sposób na odciski – jak szybko pozbyć się odcisków? Dzień Dobry TVN
Kurzajki - co to jest?
Jak się ich pozbyć?
Domowe sposoby na kurzajki
Kurzajki - co to jest? Jak się ich pozbyć? Domowe sposoby na kurzajki TVN zdrowie
Czosnek na odciski ‒ jak działa?
Czosnek na odciski ‒ jak działa? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?