Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skurcze żołądka - o czym mogą świadczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Skurcze żołądka - o czym mogą świadczyć?

NAN

Fot: Piotr Marcinski / stock.adobe.com

Bolesne skurcze żołądka pojawiają się na przykład po zbyt obfitym i ciężkostrawnym posiłku. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas, mogą być objawem poważniejszej choroby.

Skurcze żołądka są niezbędne w celu przesuwania pokarmu do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Nazywamy je perystaltyką przewodu pokarmowego i w warunkach prawidłowych są one zupełnie nieodczuwalne dla zdrowego człowieka. W stanach chorobowych (zapaleniach czy chorobach nowotworowych) mogą natomiast występować silne skurcze mięśniówki przewodu pokarmowego (które nie mają nic wspólnego z perystaltyką), co odczuwamy jako silne dolegliwości bólowe.

Skurcze żołądka w ciąży - powód do zmartwienia?

Odczuwalne skurcze żołądka w ciąży nie muszą być związane ze stanem chorobowym. Przyczyną może być zmieniający się smak i gust żywieniowy.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Kobiety w ciąży często wprowadzają zmiany w jadłospisie i odczuwają wzmożony apetyt. Kolejnym powodem kłopotów z żołądkiem jest powiększająca się macica, która naciska na narządy wewnętrzne, powodując odczuwalny i utrzymujący się dyskomfort, a niekiedy skurcze i ból.

Bolesne skurcze żołądka - przyczyny

Bolesne dolegliwości związane ze skurczami żołądka przybierają zazwyczaj postać nieprzyjemnego uczucia w okolicach dołka poniżej mostka. Objawiają się wrażeniem gniecenia, pieczenia lub kłucia. Znacznie częściej ból ma charakter ostry, chociaż zdarzają się skurcze żołądka o charakterze przewlekłym. Przyczyn o podłożu chorobowym może być wiele. Najczęściej dolegliwości wiążą się z:

 • zapaleniem błony śluzowej żołądka i dwunastnicy wywołanej bakterią Helicobacter pylori (zapalenie może przebiegać bezobjawowo, ale często towarzyszą mu bóle i skurcze brzucha w połączeniu z wymiotami);
 • chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy (dolegliwości bólowe odczuwane są zwłaszcza na czczo, ale choroba ma groźne powikłania związane np. z możliwością wystąpienia krwawienia do światła przewodu pokarmowego);
 • chorobą refluksową przełyku (bardzo charakterystyczne objawy związane ze zgagą);
 • niedrożnością przewodu pokarmowego (bardzo silnym skurczom żołądka mogą towarzyszyć wymioty);
 • chorobą trzustki;
 • rakiem żołądka (ten typ nowotworu daje bardzo późne objawy, ale wczesne są podobne do problemów z niestrawnością czy zgagą, w niektórych przypadkach bóle mogą być też charakterystyczne dla niedrożności przewodu pokarmowego).

Przyczyn stanów chorobowych objawiających się bolesnymi skurczami żołądka może być wiele, ale są to głównie problemy z przewodem pokarmowym. Ze względu na wspólne unerwienie, takie objawy może powodować również zapalenie narządów rodnych, miesiączka, ciąża, silny stres (ucisk w dołku podsercowym), bóle brzucha bez określonej przyczyny czy ostry zawał mięśnia sercowego (jest to stan zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza).

Skurcze żołądka po jedzeniu

Mniej groźne w konsekwencjach, ale równie uciążliwe bóle, objawiające się skurczami żołądka, możemy odczuwać po zjedzeniu ciężkostrawnych, smażonych i tłustych potraw, również grzybów. Odczuwalne skurcze żołądka po posiłku często związane są z zaburzeniami prawidłowego trawienia pokarmów, czyli niestrawnością (tzw. dyspepsja), której objawami w pierwszej kolejności są dokuczliwe bóle i pieczenie w nadbrzuszu, zgaga, wczesne uczucie sytości oraz uczucie pełności po posiłku.

Następstwem przejedzenia bądź problemów z trawieniem mogą być wymioty, które są niczym innym jak nagłymi skurczami żołądka, w których efekcie treść żołądka wydalana jest na zewnątrz.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Skurcze żołądka - co pomaga w ich leczeniu?

Postępowanie w przypadku skurczów żołądka powinniśmy uzależnić od ich przyczyny. Z objawami niestrawności często możemy poradzić sobie domowymi sposobami (napar z mięty, czarna herbata, jogurty z kulturami bakterii, które poprawiają perystaltykę jelit).

Jeśli podejrzewamy podłoże chorobowe, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Leczenie farmakologiczne przynosi efekty przy dolegliwościach związanych z refluksem i przy zapaleniach żołądka. Skuteczne jest wtedy stosowanie leków hamujących wydzielanie soku trawiennego. Należy mieć na uwadze tzw. objawy alarmujące (wymagające często pilnej konsultacji z lekarzem) powiązane z:

 • niedrożnością przewodu pokarmowego (ostry ból żołądka, niemożność wypróżnienia się),
 • krwawieniem przewodu pokarmowego (wymioty "fusowatą" treścią),
 • częstą obecnością krwi w stolcu (podejrzenie chorób jelita grubego, w tym nowotworu),
 • wyczuwalnymi guzami w brzuchu,
 • przewlekłymi bólami brzucha (zwłaszcza w nocy), które są w stanie wybudzić nas ze snu.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
91
32
Polecamy
Choroby żołądka – co zrobić kiedy pojawi się ból w jamie brzusznej?
Choroby żołądka – co zrobić kiedy pojawi się ból w jamie brzusznej? TVN zdrowie
Ból żołądka w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie pomóc?
Ból żołądka w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie pomóc? TVN zdrowie
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Nadmierne gazy – jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu?
Przyczyny i sposoby na wzdęcia
Nadmierne gazy – jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu? Przyczyny i sposoby na wzdęcia Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?