Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skurcze dłoni – niepokojące objawy czy skutek przepracowania? Jakie podjąć leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Skurcze dłoni – niepokojące objawy czy skutek przepracowania? Jakie podjąć leczenie?

mężczyzna trzyma się za boląca dłoń.

Fot. PeopleImages / Getty Images

Skurcze dłoni to bolesna dolegliwość atakująca niespodziewanie, utrudniająca odpoczynek i prace manualne. Niezborność ruchowa motoryki małej może stanowić źródło frustracji i mniejszej wydajności zawodowej. Warto skonsultować z lekarzem nawet pojedyncze, najmniejsze skurcze dłoni i palców.

Skurcze dłoni mogą być objawem tymczasowych zaburzeń na tle metabolicznym czy neurologicznym bądź przewlekłych chorób wymagających specjalistycznej pomocy. Domowe sposoby leczenia skurczów dłoni często przynoszą ulgę i poprawę kondycji rąk, jednak bez poznania przyczyny leczenie objawowe nie jest wystarczające do ustąpienia dolegliwości.

Bolesne skurcze dłoni

Skurcze mięśni dłoni i palców to wynik nagłego, niekontrolowanego i niepożądanego kurczu grupy najczęściej zginaczy palców i nadgarstka, utrzymującego się nawet do kilku minut. Czasowe unieruchomienie w silnym i bolesnym napięciu mięśniowym może powodować tymczasowe niedokrwienie tkanek, ograniczenie ruchomości i funkcjonalności dłoni, a także pozostawić po sobie wrażenia bólowe pod postacią tzw. zakwasów. Mięśnie szkieletowe w optymalnych warunkach biochemicznych organizmu pracują zależnie od woli człowieka, dlatego częste skurcze dłoni stanowią przesłankę do konsultacji lekarskiej. Nieprawidłowa jakość pracy mięśni dłoni może być wywołana wszelkimi patologicznymi procesami zachodzącymi w organizmie – od zaburzonej gospodarki elektrolitowej i niedożywienia tkankowego, po uszkodzenia układu nerwowego centralnego i obwodowego.

Polecamy: Budowa i funkcje układu nerwowego

Skurcze dłoni – przyczyny

Skurcze dłoni i palców to swego rodzaju mimowolne skurcze mięśniowe, niezależne od świadomości. Tego typu objawy mogą pojawić się na skutek:

  • zaburzeń funkcji układu pozapiramidowego, odpowiedzialnego m.in. za kontrolę koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz precyzji ruchów;
  • wad i chorób o podłożu genetycznym;
  • nabytych schorzeń struktur układu nerwowego, np. w wyniku podrażnienia korzeni nerwowych kręgosłupa szyjnego (tzw. zespoły korzeniowe powstałe na skutek chorób zwyrodnieniowych i stanów zapalnych kręgów oraz krążków i stawów międzykręgowych);
  • patologii ogólnoustrojowych o podłożu metabolicznym, np. w przebiegu tężyczki. Tężyczka jest chorobą charakteryzującą się rozległym mrowieniem, skurczami dłoni i palców oraz innych części ciała. Schorzenie rozwija się na skutek hipokalcemii, czyli zaburzeń elektrolitowych powstałych w wyniku niedoboru potasu, a także innych składników mineralnych, jak magnez, sód i wapń, wspólnie odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego. Skurcze dłoni dotyczą mięśni zginaczy i występują w towarzystwie parestezji. Z kolei skurcze nóg przy tężyczce obciążają grupy prostowników. Skurcze dłoni w przebiegu tężyczki występują również w towarzystwie skurczów mięśni mimicznych twarzy, dusznicy, światłowstrętu czy zaburzeń widzenia.

Skurcze dłoni i palców na tle zaburzeń jonowych mogą powstawać na skutek zaburzenia pracy lub usunięcia gruczołu przytarczycowego, niedostatecznej podaży składników odżywczych w diecie, upośledzenia funkcji wchłaniania w jelitach, chorób trzustki czy nadmiernej utraty mikroelementów z moczem wskutek przewlekłego przyjmowania leków moczopędnych.

Polecamy: Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Sprawdź w jaki sposób możemy poprawić wygląd skóry dłoni: 

Zobacz film: Jak poprawić wygląd skóry dłoni. Źródło: Klinika urody

Skurcze dłoni – inne przyczyny

Skurcze dłoni mogą być wynikiem powikłań pourazowych struktur mięśniowo-nerwowych układu ruchu w przebiegu kończyny górnej. Nieprawidłowo zregenerowane tkanki blokują drożność nerwowo-krążeniową, prowadząc do mimowolnych kurczów rąk. Ponadto siedzący i stresujący tryb życia może rozwinąć przewlekłe skurcze dłoni na tle nerwowym.

Objawy skurczów dłoni

Skurcze dłoni i palców mogą przybrać różny obraz i występować w towarzystwie objawów charakterystycznych dla danej jednostki, np.:

Polecamy: Przykurcz Dupuytrena – objawy, leczenie, ćwiczenia, rehabilitacja

Sposoby leczenia skurczów dłoni

Skurcze dłoni wymagają postępowania przyczynowego. W zależności od źródła dolegliwości skurcze ustępują lub znacznie łagodnieją na skutek:

  • odpowiedniej farmakoterapii uzupełniającej mikroelementy, głównie potas, magnez, sód i wapń, a także zbilansowanej diety, w tym wysokiego nawodnienia organizmu;
  • leków rozluźniających, uspokajających i psychoterapii;
  • odpoczynku, ciepłych kąpieli i masaży;
  • ćwiczeń ruchowych hamujących nieprawidłowe wzorce ruchowe, zmniejszających napięcie mięśniowe, usprawniających koordynację wzrokowo-ruchową oraz zborność i precyzyjność ruchów.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
420
67
Polecamy
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Mrowienie w stopach i dłoniach – objawy cukrzycy, dyskopatii, nerwicy i niedoboru mikroelementów
Mrowienie w stopach i dłoniach – objawy cukrzycy, dyskopatii, nerwicy i niedoboru mikroelementów TVN zdrowie
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby