Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skurcze dłoni – niepokojące objawy czy skutek przepracowania? Jakie podjąć leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Skurcze dłoni – niepokojące objawy czy skutek przepracowania? Jakie podjąć leczenie?

mężczyzna trzyma się za boląca dłoń.

Fot. PeopleImages / Getty Images

Skurcze dłoni to bolesna dolegliwość atakująca niespodziewanie, utrudniająca odpoczynek i prace manualne. Niezborność ruchowa motoryki małej może stanowić źródło frustracji i mniejszej wydajności zawodowej. Warto skonsultować z lekarzem nawet pojedyncze, najmniejsze skurcze dłoni i palców.

Skurcze dłoni mogą być objawem tymczasowych zaburzeń na tle metabolicznym czy neurologicznym bądź przewlekłych chorób wymagających specjalistycznej pomocy. Domowe sposoby leczenia skurczów dłoni często przynoszą ulgę i poprawę kondycji rąk, jednak bez poznania przyczyny leczenie objawowe nie jest wystarczające do ustąpienia dolegliwości.

Bolesne skurcze dłoni

Skurcze mięśni dłoni i palców to wynik nagłego, niekontrolowanego i niepożądanego kurczu grupy najczęściej zginaczy palców i nadgarstka, utrzymującego się nawet do kilku minut. Czasowe unieruchomienie w silnym i bolesnym napięciu mięśniowym może powodować tymczasowe niedokrwienie tkanek, ograniczenie ruchomości i funkcjonalności dłoni, a także pozostawić po sobie wrażenia bólowe pod postacią tzw. zakwasów. Mięśnie szkieletowe w optymalnych warunkach biochemicznych organizmu pracują zależnie od woli człowieka, dlatego częste skurcze dłoni stanowią przesłankę do konsultacji lekarskiej. Nieprawidłowa jakość pracy mięśni dłoni może być wywołana wszelkimi patologicznymi procesami zachodzącymi w organizmie – od zaburzonej gospodarki elektrolitowej i niedożywienia tkankowego, po uszkodzenia układu nerwowego centralnego i obwodowego.

Polecamy: Budowa i funkcje układu nerwowego

Skurcze dłoni – przyczyny

Skurcze dłoni i palców to swego rodzaju mimowolne skurcze mięśniowe, niezależne od świadomości. Tego typu objawy mogą pojawić się na skutek:

  • zaburzeń funkcji układu pozapiramidowego, odpowiedzialnego m.in. za kontrolę koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz precyzji ruchów;
  • wad i chorób o podłożu genetycznym;
  • nabytych schorzeń struktur układu nerwowego, np. w wyniku podrażnienia korzeni nerwowych kręgosłupa szyjnego (tzw. zespoły korzeniowe powstałe na skutek chorób zwyrodnieniowych i stanów zapalnych kręgów oraz krążków i stawów międzykręgowych);
  • patologii ogólnoustrojowych o podłożu metabolicznym, np. w przebiegu tężyczki. Tężyczka jest chorobą charakteryzującą się rozległym mrowieniem, skurczami dłoni i palców oraz innych części ciała. Schorzenie rozwija się na skutek hipokalcemii, czyli zaburzeń elektrolitowych powstałych w wyniku niedoboru potasu, a także innych składników mineralnych, jak magnez, sód i wapń, wspólnie odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego. Skurcze dłoni dotyczą mięśni zginaczy i występują w towarzystwie parestezji. Z kolei skurcze nóg przy tężyczce obciążają grupy prostowników. Skurcze dłoni w przebiegu tężyczki występują również w towarzystwie skurczów mięśni mimicznych twarzy, dusznicy, światłowstrętu czy zaburzeń widzenia.

Skurcze dłoni i palców na tle zaburzeń jonowych mogą powstawać na skutek zaburzenia pracy lub usunięcia gruczołu przytarczycowego, niedostatecznej podaży składników odżywczych w diecie, upośledzenia funkcji wchłaniania w jelitach, chorób trzustki czy nadmiernej utraty mikroelementów z moczem wskutek przewlekłego przyjmowania leków moczopędnych.

Polecamy: Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Sprawdź w jaki sposób możemy poprawić wygląd skóry dłoni: 

Zobacz film: Jak poprawić wygląd skóry dłoni. Źródło: Klinika urody

Skurcze dłoni – inne przyczyny

Skurcze dłoni mogą być wynikiem powikłań pourazowych struktur mięśniowo-nerwowych układu ruchu w przebiegu kończyny górnej. Nieprawidłowo zregenerowane tkanki blokują drożność nerwowo-krążeniową, prowadząc do mimowolnych kurczów rąk. Ponadto siedzący i stresujący tryb życia może rozwinąć przewlekłe skurcze dłoni na tle nerwowym.

Objawy skurczów dłoni

Skurcze dłoni i palców mogą przybrać różny obraz i występować w towarzystwie objawów charakterystycznych dla danej jednostki, np.:

Polecamy: Przykurcz Dupuytrena – objawy, leczenie, ćwiczenia, rehabilitacja

Sposoby leczenia skurczów dłoni

Skurcze dłoni wymagają postępowania przyczynowego. W zależności od źródła dolegliwości skurcze ustępują lub znacznie łagodnieją na skutek:

  • odpowiedniej farmakoterapii uzupełniającej mikroelementy, głównie potas, magnez, sód i wapń, a także zbilansowanej diety, w tym wysokiego nawodnienia organizmu;
  • leków rozluźniających, uspokajających i psychoterapii;
  • odpoczynku, ciepłych kąpieli i masaży;
  • ćwiczeń ruchowych hamujących nieprawidłowe wzorce ruchowe, zmniejszających napięcie mięśniowe, usprawniających koordynację wzrokowo-ruchową oraz zborność i precyzyjność ruchów.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
175
29
Polecamy
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Mioklonie – czym są zrywy miokloniczne i jak leczyć zaburzenia ruchowe?
Mioklonie – czym są zrywy miokloniczne i jak leczyć zaburzenia ruchowe? TVN zdrowie
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?