Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skręcenie kolana - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja i możliwe powikłania

Skręcenie kolana - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja i możliwe powikłania

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Dirima / stock.adobe.com

Skręcenie kolana jest częstym urazem, polegającym na przekroczeniu biologicznie uwarunkowanego zakresu ruchu stawu kolanowego. Wśród najczęstszych przyczyn tej kontuzji należy wskazać na przeciążenie kolana, spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Do objawów skręcenia kolana można zaliczyć: intensywny ból, obrzęk, krwiak, upośledzenie ruchu, a także niekiedy wysięk, spowodowany zbyt dużą ilością płynu stawowego.

Z racji tego, że kolano nie jest obudowane powłoką mięśniową, bardzo często ulega urazom. Istotne w tym kontekście jest to, że nie należy każdego bólu kolana utożsamiać z poważnym urazem stawu kolanowego. Niekiedy za taki stan może odpowiadać nadwyrężenie kolana, a także choroba zwyrodnieniowa stawów.

Rodzaje skręcenia stawu kolanowego

W zależności od stopnia urazu można wyróżnić cztery rodzaje skręcenia stawu kolanowego:

 • Skręcenie, polegające na naciągnięciu torebki stawowej i wiązadeł - jest to najłagodniejsza forma skręcenia kolana.
 • Skręcenie, polegające na rozerwaniu torebki stawowej. W takim przypadku, uraz jest znacznie poważniejszy, ponieważ uszkodzeniu ulegają włókna kolagenowe.
 • Skręcenie, polegające na rozerwaniu torebki stawowej i wiązadeł - taka forma kontuzji jest już bardzo poważna i wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty.
 • Skręcenie, polegające na awulsji, czyli oderwaniu wiązadeł wraz z fragmentem kostnym.

Bez względu na rodzaj i stopień urazu, pacjent ze skręconym kolanem, powinien udać się do ortopedy. Skręcenie stawu kolanowego diagnozuje się przez pogłębiony wywiad z pacjentem oraz badanie rentgenowskie (RTG) kolana. Dodatkowo lekarz może zlecić badanie USG kolana oraz rezonans magnetyczny, w celu zobrazowania wiązadeł oraz ewentualnego stopnia ich uszkodzenia.

Przyczyny skręcenia kolana

Do skręcenia stawu kolanowego może dojść nawet w wyniku wykonywania takich codziennych czynności, jak: porządki domowe czy jazda komunikacją miejską. Podstawową przyczyną skręcenia kolana jest niewłaściwe postawienie nogi na podłożu. Bardzo często do tego urazu dochodzi podczas wypadku samochodowego lub niefortunnego przewrócenia się. Wśród czynników ryzyka można wymienić: podeszły wiek oraz otyłość. Ponadto skręcenie kolana jest częstą kontuzją u osób aktywnych fizycznie, które nadmiernie przeciążają stawy kolanowe. Co istotne, na tego typu urazy najbardziej narażone są osoby, które mają słabą kondycję fizyczną oraz ćwiczą w niewłaściwym obuwiu.

Skręcone kolano - objawy

W zależności od stopnia uszkodzenia skręconego kolana, uraz ten daje różne objawy. Wśród najbardziej charakterystycznych, można wymienić:

 • ostry i bardzo intensywny ból kolana, który pojawia się w chwili urazu i nasila się podczas próby wykonywania ruchu uszkodzoną kończyną,
 • niestabilność, która najczęściej zauważana jest dopiero po jakimś czasie,
 • obrzęk, który mimo podjętych przeciwdziałań, stale narasta,
 • wysięk, który spowodowany jest zbyt dużą ilością płynu w stawie kolanowym,
 • charakterystyczny trzask, pojawiający się przy każdorazowej próbie poruszania uszkodzonym kolanem.

Leczenie skręconego kolana

W przypadku lekkiego skręcenia kolana leczenie w głównej mierze polega na: stosowaniu zimnych okładów oraz owijaniu uszkodzonego kolana bandażem elastycznym. Z kolei wówczas, gdy doszło do poważnego urazu, lekarz najczęściej podejmuje decyzję o założeniu gipsu, którego celem jest zapewnienie stabilności. Natomiast jeśli w wyniku skręcenia kolana, doszło do zerwania wiązadeł, konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Innowacyjną metodą chirurgicznego leczenia skręconego stawu kolanowego jest artroskopia, którą jest jednym z najmniej inwazyjnych sposobów leczenia urazów kolana. Opiera się ona na wprowadzeniu narzędzi przez około centymetrowy otwór. Dzięki tej metodzie leczenia pacjent bardzo szybko odzyskuje dawną sprawność fizyczną.

Rehabilitacja przy skręceniu stawu kolanowego

W przypadku lekkich urazów stawu kolanowego, rehabilitacja nie jest niezbędna, ponieważ pacjent w stosunkowo szybkim tempie, odzyskuje sprawność ruchową. Z kolei wówczas, gdy skręcenie kolana, było na tyle poważne, że wymagało założenia gipsu lub zastosowania leczenia operacyjnego, rehabilitacja jest konieczna do tego, by pacjent odzyskał dawną sprawność. Rehabilitacja przy skręceniu stawu kolanowego powinna obejmować:

 • naukę chodu: na samym początku powinna odbywać się ona przy użyciu kul, żeby nie nadwyrężać chorego kolana, 
 • fizykoterapię, która powinna koncentrować się przede wszystkim na zabiegach przeciwbólowych,
 • kinezyterapię, czyli gimnastykę leczniczą, która w początkowej fazie rehabilitacji nie powinna nadmiernie obciążać kolana.

Powikłania skręcenia stawu kolanowego

Bardzo często nieodpowiednie leczenie lub zbyt późna rehabilitacja powodują pojawienie się niepożądanych powikłań po skręceniu stawu kolanowego. Może do nich doprowadzić także nadmierne obciążanie chorej kończyny. Wśród najpowszechniejszych powikłań skręcenia kolana można wymienić:

 • przedłużające się upośledzenie chodu,
 • stałą niestabilność stawu kolanowego,
 • uszkodzenia łąkotek lub chrząstki stawowej,
 • rozmiękanie chrząstki rzepki,
 • przyśpieszenie procesów prowadzących do zwyrodnienia stawu kolanowego.

Zobacz film: Co to jest kręgozmyk zwyrodnieniowy? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Uwaga na kleszcze. Wraz z wiosną przebudziły się insekty. Jak prawidłowo usunąć kleszcza i jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Hipotetyczna choroba X uwzględniona przez WHO na liście śmiertelnych zagrożeń dla ludzkości
Pierwsza w Polsce implantacja rejestratora arytmii komunikującego się z telefonem komórkowym
Woda gasi nie tylko pragnienie. Dlaczego warto ją pić?
Przesilenie wiosenne, czyli syndrom zmęczenia wiosennego. Jak poprawić samopoczucie? 
Dzieci i kobiety w ciąży są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu Reklama