Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skąd się biorą krwiaki w ciąży? Jakie wywołują objawy i jak przebiega leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Skąd się biorą krwiaki w ciąży? Jakie wywołują objawy i jak przebiega leczenie?

NAN

Fot: Kaspars Grinvalds / stock.adobe.com

Krwiak podkosmówkowy w ciąży jest najczęstszą przyczyną występowania krwawień i związanych z nim hospitalizacji kobiet w pierwszym trymestrze. Pojawienie się krwiaka zawsze stanowi zagrożenie dla płodu i powinno być skonsultowane z lekarzem.

Około 40% ciąż z krwiakiem podkosmówkowym kończy się poronieniem bądź obumarciem płodu, dlatego ważne jest, aby kobiety z tą dolegliwością przebywały pod opieką lekarza, w pełni stosowały się do jego zaleceń i prowadziły oszczędny tryb życia.

Skąd się biorą krwiaki w ciąży? Jakie są przyczyny ich powstawania?

Powstawanie krwiaków w ciąży oraz ich wpływ na jej utratę nie są do końca jasne. O wiele częściej jednak występują one u osób, które wcześniej już rodziły, zwłaszcza jeśli w przebiegu pierwszej ciąży miały miejsce powikłania obciążające macicę. Istnieje również hipoteza, że krwiaki tworzą się, gdy dochodzi do odklejania się jaja – na powstającej ranie tworzy się skrzep, który powoli zamienia się w rosnący pod łożyskiem krwiak wywołujący krwawienia, plamienia, a nawet odklejenie kosmówki czy poronienie.

Jakie objawy daje krwiak podkosmówkowy w ciąży?

Obecność krwiaka pozostaje często niezauważona w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ może on nie dawać objawów. Bywa, że dopiero profilaktyczne USG wykrywa istnienie nieprawidłowości. Najczęstsze symptomy, jakie daje krwiak w macicy, który utworzył się w ciąży, to brązowe krwawienia i plamienia. Dodatkowo w przypadku odklejenia się łożyska lub pęknięcia krwiaka może wystąpić silny krwotok i ból brzucha. Niepokojące jest także pojawianie się jasnej krwi ze skrzepami.

Krwiak macicy w ciąży to nie wyrok, ciąża niekoniecznie jest zagrożona

Choć część ciąż, w przebiegu których pojawia się krwiak w macicy, kończy się poronieniem bądź obumarciem płodu, jego wystąpienie wcale nie musi zapowiadać komplikacji w ich przebiegu. Wiele krwiaków ulega samoistnemu wchłonięciu, nie wywołując równocześnie żadnych niebezpiecznych objawów. Najgroźniejsze są duże krwiaki, zlokalizowane blisko płodu lub bezpośrednio między kosmówką a ścianą macicy (mogą doprowadzić do odklejenia się łożyska). Ponadto w przypadku donoszonych ciąż nie stwierdzono żadnych powiązań pomiędzy występowaniem krwiaka a przebiegiem porodu czy stanem noworodka.

Jak długo wchłania się krwiak w ciąży?

Trudno określić jak długo może wchłaniać się krwiak w macicy, ponieważ zależy to od jego wielkości, umiejscowienia oraz wielu indywidualnych czynników. Większość z nich znika samoistnie przed 20 tygodniem ciąży. Oczyszczenie się macicy z krwiaka może wywoływać brązowe plamienia.

Jakie dolegliwości pojawiaj si u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Krwiak macicy – leczenie

Według opinii niektórych badaczy małe krwiaki występują bardzo często i nie stanowią większego zagrożenia ani dla matki, ani dla płodu. Dlatego ich leczenie polega na obserwacji i oczekiwaniu na ich samoistne wchłonięcie. Wynika to również z przekonania, że ewentualne interwencje mogłyby bardziej pomóc niż zaszkodzić, dlatego stosuje się je tylko w skrajnych przypadkach lub przy zagrożeniu życia matki. 

Silne krwotoki należy zahamować, a w usunięcia krwiaka pomagają leki przeciwzakrzepowe, takie jak heparyna. Czasami stosuje się również preparaty z witaminą C. Dodatkowo podaje się leki podtrzymujące ciążę, takie jak luteina czy duphaston. Najważniejsze jest jednak, aby ciężarna prowadziła oszczędny tryb życia i unikała stresów.

Czy trzeba leżeć, gdy zostanie wykryty krwiak w ciąży?

Kobietom, u których wykryto krwiak w macicy, zaleca się unikanie wysiłków. W niektórych przypadkach konieczne jest spędzenie dłuższego czasu na leżąco, a czasami nawet stosuje się hospitalizację. Wystąpienie małych krwiaków nie wymaga nieustannego odpoczynku, warto jednak nie nadwyrężać swojego organizmu.

Współżycie a krwiak w ciąży

Jeżeli zostanie wykryty krwiak na macicy lub łożysku podczas ciąży, do czasu jego wchłonięcia należy unikać współżycia. Mogłoby ono doprowadzić do odklejenia się łożyska lub pęknięcia krwiaka, a w rezultacie do poronienia.

Krwiak w ciąży a praca zawodowa

Krwiak w ciąży z reguły jest wskazaniem do zwolnienia zdrowotnego, ponieważ w takiej sytuacji przyszła mama powinna oszczędzać sobie nie tylko wysiłku, ale również ewentualnego stresu. Czasami, jeśli krwiak jest mały, a wykonywana praca nie wymaga wysiłku ani nie jest stresująca, możliwe jest jej kontynuowanie, należy jednak stale monitorować swój stan i zachować ostrożność.

Czy można zajść w kolejną ciążę po poronieniu z powodu krwiaka w macicy?

Przyczyny tworzenia się krwiaków nie są do końca znane i nie odkryto też żadnych tendencji do ich pojawiania się u określonych osób. Jeśli więc krwiak, który doprowadził do poronienia, nie był wywołany mięśniakami macicy, nie ma żadnych podstaw do przypuszczania, że kolejna ciąża mogłaby być zagrożona. Dlatego w większości przypadków o dziecko można się starać już trzy miesiące po poronieniu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
11
Polecamy
Krwawienie w ciąży - przyczyny
Krwawienie w ciąży - przyczyny Dzień Dobry TVN
Jakie są przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu?
Jakie są przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu? Dzień Dobry TVN
Przedwczesne odklejenie się łożyska – objawy, przyczyny i leczenie
Przedwczesne odklejenie się łożyska – objawy, przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Przyczyny, objawy oraz przebieg poronienia zagrażającego
Przyczyny, objawy oraz przebieg poronienia zagrażającego TVN zdrowie
Komentarze (2)
Vendetta
Dokładnie Basiu. To chyba jest 4-7%. Większość ciąż kończy się dobrze
Czytaj całość
Basia
Skad te dane że 40% ciąż z krwiakami kończy się poronieniem ?? Prosze podac źródło, bo jest to napewno nie prawda zgodnie z tym co głoszą lekarze ginekolodzy
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty