Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skąd się biorą bóle neuralgiczne, jak je rozpoznać i leczyć? Rodzaje neuralgii: popółpaścowa, trójdzielna, międzyżebrowa i potyliczna 
menu
Polub nas na Facebooku

Skąd się biorą bóle neuralgiczne, jak je rozpoznać i leczyć? Rodzaje neuralgii: popółpaścowa, trójdzielna, międzyżebrowa i potyliczna 

NAN

Fot: Bartlomiej Zyczynski / fotolia.com

Napadowe bóle w klatce piersiowej nie muszą oznaczać choroby serca – mogą być oznaką neuralgii międzyżebrowej. Objawy tego schorzenia, podobnie jak innych rodzajów nerwobóli, pojawiają się w wyniku wzmożonego wysiłku fizycznego, silnych emocji czy bodźca dotykowego. Mogą też wystąpić bez przyczyny.

Kiedy mamy do czynienia z neuralgią, objawy są na tyle uciążliwe, że trudno je znieść. Ból neuralgiczny należy do najsilniejszych, jakie istnieją. Zdarza się, że widmo kolejnego ataku wywołuje silne lęki i prowadzi do zaburzeń psychicznych.

Co to jest neuralgia?

Neuralgia jest zespołem dolegliwości ze strony układu nerwowego związanych z zapaleniem, uszkodzeniem lub zaburzeniami funkcjonowania nerwów obwodowych, które wysyłają sygnały czuciowe ze wszystkich organów i tkanek ciała do mózgu. Główny objaw neuralgii to nerwoból o charakterze napadowym, który pojawia się bez powodu lub w następstwie lekkiego bodźca, jakiego może dostarczyć np. podmuch wiatru albo mycie zębów.

Neuralgia nerwu trójdzielnego – objawy i przyczyny

Neuralgia nerwu twarzowego, czyli trójdzielnego, najczęściej występuje u osób w wieku 40–60 lat. Zwykle wiąże się z bardzo silnym jednostronnym nerwobólem trwającym od kilku sekund do kilku minut, powodującym nagłe, samoistne wykrzywienie twarzy (grymas), promieniującym do oczodołów, szczęk i żuchwy. W przypadku neuralgii nerwu trójdzielnego przyczyny nie zawsze da się ustalić. Jeśli jest ona znana, mówi się raczej o neuropatii. Do uszkodzenia nerwu może dojść w wyniku wypadku, choroby metabolicznej (np. cukrzycy), stanu zapalnego (towarzyszącego np. boreliozie), nacięcia czy naruszenia nerwów w czasie zabiegu chirurgicznego lub wyrywania zęba.

Zobacz film: Neuralgia nerwu trójdzielnego. Źródło: 36,6.

Neuralgia popółpaścowa – co świadczy o neuralgii po przebytym półpaścu?

Neuralgia rozwija się u ok. 10% osób, które przechodziły półpaśca. Ryzyko nawracających nerwobóli jest największe u ludzi starszych, o słabej odporności i cierpiących na cukrzycę. W miejscach, gdzie wcześniej występowały półpaścowe zmiany skórne, u chorych na neuralgię popółpaścową zwykle pojawiają się odbarwienia. Na tych obszarach ciała można zauważyć nadwrażliwość na dotyk, zaburzone czucie i napady nerwobóli. Zdarza się, że objawy neuralgii popółpaścowej mijają samoistnie po upływie kilku miesięcy od zażegnania choroby. Niekiedy jednak przechodzą w stan przewlekły i utrzymują się przez całe życie.

Neuralgia międzyżebrowa – ile trwa i jakie są jej objawy?

Neuralgia popółpaścowa często daje objawy w okolicy klatki piersiowej. Nerwobóle w górnej części tułowia zdarzają się jednak również przy neuralgii międzyżebrowej. To, ile trwa ból, jest niezwykle istotne ze względów diagnostycznych, ponieważ kłucie w klatce piersiowej może też oznaczać poważną chorobę kardiologiczną. Atak neuralgii żebrowej może trwać nawet do kilku dni, najczęściej jednak nerwoból utrzymuje się przez parę godzin. Towarzyszą mu mrowienie i drętwienie tułowia, a nawet zaburzenia czucia.

Neuralgia nerwu potylicznego – czym się różni od zwykłego bólu głowy?

Neuralgia nerwu potylicznego, znana też pod nazwą neuralgii Arnolda, powstaje w wyniku ucisku na pęczki nerwów, które znajdują się między drugim a trzecim kręgiem kręgosłupa szyjnego, zapalenia tych nerwów lub z powodów natury emocjonalnej. Jest to schorzenie neurologiczne mylone z migreną ze względu na podobieństwo dolegliwości. W przypadku neuralgii potylicznej objawy pojawiają się nagle, a ból zaczyna się od karku i może promieniować aż do czoła. Tak jak przy migrenie występują mdłości, światłowstręt i zaburzenia widzenia. Wśród objawów, które różnią neuralgię podpotyliczną od zwykłego bólu głowy, są: nadwrażliwość na dotyk w bolesnym miejscu, drętwienie głowy i trudności w poruszaniu szyją.

Neuralgia – leczenie domowe, farmakologiczne i operacyjne

Istnieje bardzo wiele metod leczenia neuralgii, ale ich wybór powinien być dokonywany pod kierunkiem lekarza oraz poprzedzony dokładnym rozpoznaniem czynników wywołujących chorobę. Jeśli nerwobóle pojawiają się z powodu innego schorzenia, np. dny moczanowej, tylko uporanie się z nim daje nadzieję na powstrzymanie napadów. W przypadku neuralgii nerwu trójdzielnego leczenie farmakologiczne (baklofenem, karbamazepiną, klonazepamem) u połowy osób miewających ataki nie przynosi skutku. Nawracające dolegliwości skłaniają więc do korzystania z metod inwazyjnych: blokady zwoju nerwowego Gassera. Zabieg operacyjny jest konieczny, kiedy nerwy uciskane są przez guzy lub naczynia krwionośne. 

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że nerwobóle są wynikiem stresu czy nerwicy, poprawę mogą przynieść leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Uzupełnienie dla leczenia neuralgii stanowią domowe metody: suplementacja witamin z grupy B oraz robienie ciepłych okładów. Na coraz częściej diagnozowaną neuralgię nerwu trójdzielnego pomaga fizykoterapia – masaże mięśni żuchwy, naświetlanie lampą, krioterapia, elektroterapia. Wszystkie te metody sprawdzają się również w przypadku innych rodzajach nerwobóli. Przy neuralgii popółpaścowej, neuralgii potylicznej czy neuralgii międzyżebrowej leczenie może więc wyglądać podobnie.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
236
32
Polecamy
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Co to są nerwobóle?
Jak objawia się neuralgia głowy, pleców, międzyżebrowa, trójdzielna?
Co to są nerwobóle? Jak objawia się neuralgia głowy, pleców, międzyżebrowa, trójdzielna? TVN zdrowie
Neuralgia nerwu trójdzielnego twarzy, czyli neuralgia trójdzielna – jak rozpoznać i leczyć to schorzenie?
Neuralgia nerwu trójdzielnego twarzy, czyli neuralgia trójdzielna – jak rozpoznać i leczyć to schorzenie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty