Polub nas na Facebooku
Czytasz: Siwe włosy - przyczyny, zapobieganie, pielęgnacja 
menu
Polub nas na Facebooku

Siwe włosy - przyczyny, zapobieganie, pielęgnacja 

stres

Fot.: contrastwerkstatt / stock.adobe.com

Siwe włosy to dla większości ludzi poważny problem natury estetycznej. Gdy się pojawia, wzbudza niepokój i sprzeciw jako jedna z pierwszych widocznych oznak starzenia się organizmu. Obecność siwych włosów jest nieunikniona, ale istnieje szereg sposobów, by nadać im piękny wygląd.

Siwienie jest naturalnym procesem, który nieuchronnie postępuje z wiekiem. Siwe włosy różnią się od pozostałych nie tylko kolorem – są sztywniejsze, bardziej kruche, trudno się układają. Aby nie traciły witalności i pięknego wyglądu, wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Siwienie to jednak problem nie tylko natury estetycznej. Trudno je zaakceptować, ponieważ są widoczną oznaką starzenia się całego organizmu. Dlatego wiele osób, zwłaszcza kobiet, decyduje się na to, by ukryć siwe włosy.

Siwe włosy – skąd się biorą?

Siwizna to w gruncie rzeczy naturalny kolor włosów – barwa keratyny, która jest ich głównym budulcem. Odcienie od czerni po jasny blond włosy zawdzięczają melaninie –barwnikowi produkowanemu przez komórki pigmentowe (melanocyty) znajdujące się w cebulkach włosowych. Z upływem czasu wydajność i liczba tych komórek obniża się pod wpływem fizjologicznych procesów starzenia się, uwarunkowań genetycznych i środowiskowych. Na głowie pojawiają się początkowo pojedyncze siwe włosy, a z wiekiem wszystkie się odbarwiają.

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn pierwsze siwe włosy pojawiają się zwykle między 30. a 40. rokiem życia. Siwienie fizjologiczne uwarunkowane jest genetycznie – czas, w którym się rozpoczyna, i tempo, w jakim postępuje, są cechami dziedzicznymi. Siwe włosy w młodym wieku (przed 25. rokiem życia) częściej są oznaką chorób czy niedoborowej diety. Warto wówczas podjąć kroki, które mogą powstrzymać procesy przedwczesnego starzenia się organizmu. Zasadniczo jednak sposobem na siwe włosy jest pielęgnacja, która pozwala zachować je w dobrej kondycji oraz domowe lub profesjonalne zabiegi służące wprowadzeniu w nie pigmentu.

Zobacz film: Czy kosmetyki do włosów są bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Pierwsze siwe włosy przed 30. rokiem życia

Siwienie coraz częściej staje się problemem ludzi w kwiecie wieku. Siwe włosy mogą pojawić się nawet u dziecka. W niektórych przypadkach jest to kwestia genów, ale nigdy nie należy lekceważyć takiego objawu, ponieważ najczęściej nie jest on zjawiskiem fizjologicznym. Możliwymi przyczynami siwienia w młodym wieku są:

  • choroby autoimmunologiczne (np. stwardnienie rozsiane),
  • niedokrwistość Addisona-Biermera,
  • zaburzenia krążenia.

Innymi powodami pojawiania się siwych włosów przed 30. rokiem życia mogą być:

  • niewłaściwe odżywianie się – dieta uboga w witaminy (zwłaszcza B i E), minerały (w szczególności cynk, miedź, magnez, krzem, jod), aminokwasy egzogenne, a także spożywanie żywności wysoko przetworzonej,
  • przewlekły stres,
  • nieregularny, zbyt krótki sen,
  • brak aktywności fizycznej,
  • częsta ekspozycja na słońce,
  • wywołujące stres oksydacyjny używki – palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, picie dużych ilości kawy,
  • zanieczyszczenia środowiska.

W wyżej wymienionych przypadkach siwienie włosów należy potraktować jako symptom chorobowy i podjąć kroki, które pozwolą na powstrzymanie procesów przedwczesnego starzenia się organizmu (leczenie, zmianę trybu życia).

Naturalne sposoby na siwe włosy

Niezależnie od przyczyn, siwienia nie można cofnąć. Jeśli włosy, które utraciły swój naturalny pigment, stają się problemem, należy podjąć kroki służące ich zamaskowaniu. Nim sięgnie się po tak radykalne środki jak farbowanie, warto skorzystać z domowych sposobów.

W przypadku pierwszych siwych włosów często stosowaną metodą jest po prostu ich wyrywanie. Istnieje mit, według którego nie należy tego robić, ponieważ w miejsce jednego wybarwionego włosa wyrasta kilka nowych. Nie jest to prawdą – z jednej cebulki zawsze rozwija się tylko jeden włos. Jednak taki sposób na pozbywanie się siwizny zdaje egzamin tylko w młodym wieku, gdy fryzurę szpecą pojedyncze siwe włosy.

Sposobem na przyciemnienie siwiejących włosów są preparaty zawierające barwniki roślinne – zarówno drogeryjne szampony i odżywki, jak i przygotowywane samodzielnie maski czy płukanki. Naturalnie przyciemnić siwe włosy pozwalają wywary, np. z czarnej herbaty, rozmarynu i szałwii, z ziemniaków, z pokruszonych łupin orzechów włoskich. Płynem należy regularnie płukać włosy, najlepiej pozostawiając go na nich na około pół godziny. Siwe włosy przyciemnią bez farbowania także olej goździkowy, olejek z agrestu indyjskiego, henna z dodatkiem soku z cytryny. Warto też wykonywać olejowanie olejem kokosowym, ponieważ ma on właściwość utrwalania efektów barwienia naturalnymi sposobami.

Siwe włosy – odsiwianie, farbowanie

Przy znacznej siwiźnie, przekraczającej połowę ogólnej ilości włosów, naturalne sposoby ich maskowania mogą nie przynieść pożądanych efektów. Wówczas rozwiązaniem są metody kosmetyczne, spośród których najbardziej skuteczną jest farbowanie. Najlepiej zwrócić się do dobrego salonu fryzjerskiego, ponieważ profesjonalne farby i metody ich aplikacji to nie tylko gwarancja upragnionej barwy, ale i zdrowych włosów. W domowych warunkach łatwo zniszczyć fryzurę nieumiejętną koloryzacją. Wysokiej jakości współczesne kosmetyki stosowane przez doświadczonych stylistów często są nie tylko remedium na siwiznę, ale i poprawiają kondycję włosów.

Dla osób, które nie są zdecydowane na odejście od naturalnego koloru, rozwiązaniem może być odsiwianie włosów. Jest to metoda chętnie wybierana przez mężczyzn. Jej celem nie jest wprowadzenie do włosów syntetycznego pigmentu, lecz powolna regeneracja poprzez odbudowę melanocytów.

Jak pielęgnować siwe włosy?

Siwe włosy, zwłaszcza niepoddawane zabiegom farbowania, wymagają szczególnej pielęgnacji. Zwykle są one dość sztywne i suche, a przez to podatne na zniszczenia. Dlatego należy je myć delikatnymi kosmetykami, po każdym myciu stosować odżywkę, nawilżać preparatami wysokiej jakości (bez silikonu, parabenów, z dodatkiem olejów nienasyconych). Siwym włosom posłużą także domowe maski z humektantów, takich jak miód czy sok z aloesu, oraz olejowanie.

Zobacz film:Czy farby do włosów są szkodliwe? Źródło: Dzień Dobry TVN



Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
5
Polecamy
Jak pozbyć się siwych włosów?
Jak pozbyć się siwych włosów? Dzień Dobry TVN
Сo zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały?
Przetłuszczające się włosy – przyczyny i leczenie
Сo zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały? Przetłuszczające się włosy – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Wypadanie włosów – przyczyny, pielęgnacja i sposoby zapobiegania
Wypadanie włosów – przyczyny, pielęgnacja i sposoby zapobiegania TVN zdrowie
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku?
Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia