Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sinupret – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Sinupret – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować?

Osoba, która trzyma tabletkę na dłoni

Fot: GOMBERT, SIGRID / gettyimages.com

Sinupret to lek pochodzenia roślinnego. Preparat stosowany jest w leczeniu ostrego lub przewlekłego zapalenia zatok. Jak działa lek? Co znajduje się w jego składzie? Jak bezpiecznie stosować lek, aby zadziałał prawidłowo?

Sinupret to lek, który wspomaga leczenie ostrego lub przewlekłego zapalenia zatok. Preparat rozrzedza śluzu, tym samym zmniejsza obrzęk błon śluzowych w górnych drogach oddechowych. Substancją czynną w leku są korzeń goryczki, kwiat pierwiosnka z kielichem, ziele szczawiu, kwiat bzu czarnego i ziele werbeny. Dodatkowo w leku znajdują się skrobia ziemniaczana, krzemionka bezwodna koloidalna, woda oczyszczona' laktoza jednowodna, żelatyna, sorbitol, kwas stearynowy. Otoczkę tabletki stanowią wapnia węglan, syrop glukozowy (suchy), lakier zielony (żółcień chinolinowa E104, indygotyna E132), lakier żółto - zielony (żółcień chinolinowa E104, indygotyna E132), magnezu tlenek lekki, skrobia kukurydziana, skrobia kukurydziana modyfikowana, wosk Montana, sodu węglan bezwodny, kopolimer 2 - dimetyloaminoetylometakrylanu, butylometakrylanu i metylometakrylanu, powidon K 25, olej rycynowy z pierwszego tłoczenia, rafinowany, sacharoza, szelak, talk oraz tytanu dwutlenek.

Sinupret tabletki drażowane najczęściej pakuje się po 25 sztuk w blistry. W jednym opakowaniu znajdują się 2, 4, 8 blistrów wraz z ulotką informacyjną. Wielkości opakowań: 1 butelka 100 ml lub 1 butelka 200 ml. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Sinupret – przeciwwskazania do podania leku

Sinupret jest lekiem ziołowym i jego przyjmowanie nie zawsze jest bezpieczne. Farmaceutyk nie może być podany tym osobom, które są uczulone na choćby jeden ze składników leku. Przeciwwskazaniem do podania leku są wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy lub nadkwasota żołądka. 

Dużą ostrożność w stosowaniu leku powinny zachować również osoby, które mają rzadkie dziedziczne zaburzenia w postaci nietolerancji fruktozy, zespół złego wchłaniania glukozy - galaktozy, niedobór sacharazy - izomaltazy, rzadko występującą dziedziczną nietolerancję galaktozy lub niedobór laktazy (typu Lappa). W ich przypadku decyzję o rozpoczęciu kuracji lekiem Sinupret może podjąć tylko lekarza. Od jego oceny zależy, czy podanie leku jest zasadne, a przede wszystkim bezpieczne dla chorego.

To samo tyczy się kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią. Decyzję o podaniu leku może podjąć tylko lekarz.

Sinupret – dawkowanie

Lek Sinupret należy przyjmować doustnie. Zazwyczaj chorym zaleca się przyjmowanie dwóch tablet trzy razy na dobę. W przypadku dzieci powyżej szóstego roku życia lek podaje się 3 razy na dobę po jednej tabletce. Jeśli istnieje taka potrzeba dawkę można zwiększyć dwukrotnie. Tabletkę należy połknąć w całości, najlepiej popijając niewielką ilością wody. Przyjmując Sinupret – tak sam, jak przy wszystkich lekach o działaniu sekretolitycznym – zaleca się przyjmowanie zwiększonej ilości płynów.

W sytuacji, gdy jedna dawka została pominięta należy przyjąć ją jak najszybciej. Jeśli jednak zbliża się pora podania kolejnej dawki leku, to pominiętą dawkę należy ominąć i dalej stosować lek według zaleceń lekarza. Zbyt wczesne przerwanie terapii może doprowadzić do nawrotu i zaostrzenia choroby.

Jeśli dolegliwości nie ustępuje po 7-14 dniach stosowania konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Sinupret – interakcje z innymi lekami

Lek Sinupret może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Tym samym osoby, które na stałe przyjmują jakieś leki, także te wydawane bez recepty, powinny poinformować o tym lekarza. Tylko specjalista może ocenić połączenie Sinupretu z innym stosowanym przez chorego leków będzie dla niego bezpieczne i nie zaburzy ich działania.

Sinupret – działania niepożądane

Sinupret – tak samo, jak inne leki – może wywoływać u pacjentów rożne działania niepożądane. Należy jednak pamiętać, że nie muszą się one pojawić u każdego, kto stosuje Sinupret. Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych należą zaburzenia ze strony żołądka i jelit. Pacjenci skarżą się wtedy na ból brzucha, nudności.

Mogą także wystąpić zaburzenia ze strony układu immunologicznego. U pacjentów mogą się pojawiać reakcje nadwrażliwości, tj. osutka, rumień, świąd, obrzęk naczynioruchowy, duszność, obrzęk twarzy.

W sytuacji, gdy pojawią się inne dolegliwości, które nie zostały wyżej wymienione także konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem lub farmaceutę.

Lek Sinupret należy przechowywać w suchym i zacienionym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 30 stopni Celsjusza. Lek powinien znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci. Leku Sinupret nie wolno przyjmować po utracie daty przydatności do spożycia. Przeterminowany farmaceutyk należy odnieść do apteki, która przekaże go firmie zajmującej się utylizacją leków. Wrzucenie leku do śmieci lub kanalizacji może skutkować zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Esberitox N – ulotka.
Jak działa lek?
Kiedy go stosować i jak robić to bezpiecznie?
Esberitox N – ulotka. Jak działa lek? Kiedy go stosować i jak robić to bezpiecznie? TVN zdrowie
Lactulosum – ulotka.
Jak działa lek?
Kiedy i jak go stosować?
Lactulosum – ulotka. Jak działa lek? Kiedy i jak go stosować? TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać.
Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać. Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Gorkann
Nie polecam, tak uplynnil wydzieline, ktora az zatkala cala zatoki!!! Antybiotyk, steryd i na rozrzedzwnie lwdwo pomagaja. Plyn w zatokach ma rtg, zatkane uszy!!!! Zuzylam cale opakowanie 3x po 2 tabletki i mam problem!!!
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty