Polub nas na Facebooku
Czytasz: SIBO - coraz częstsza choroba jelit. Zobacz zapis czatu z ekspertem - gastroenterologiem
menu
Polub nas na Facebooku

SIBO - coraz częstsza choroba jelit. Zobacz zapis czatu z ekspertem - gastroenterologiem

Getty Images/ Peter Dazeley

SIBO, czyli zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, diagnozuje się coraz częściej.  Na pytania czytelników i widzów w sobotę 26.09. odpowiadał nasz specjalista - dr n. med. Dawid Szkudłapski.

SIBO - co to za choroba?

SIBO to inaczej zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (ilość bakterii przekracza 105-106 j.t.k.). Nierzadko chorobie tej towarzyszy również zespół jelita drażliwego. Do najczęściej występujących przyczyn SIBO zalicza się między innymi przewlekły stres, częste kłopoty z pracą układu pokarmowego, niedoczynność tarczycy. W grupie ryzyka znajdują się też osoby, które długotrwale przyjmują leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego czy pacjenci chorzy na kamicę żółciową.

Czytaj też: Czym jest SIBO? Rozrost bakteryjny jelita cienkiego - na czym polega i jak leczyć?

W jaki sposób diagnozuje się SIBO? Jak wygląda jej leczenie i na jaką dietę warto postawić, gdy cierpi się na zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego? Odpowiedzi między innymi na te pytania udzielał podczas czatu gastroenterolog - dr n. med. Dawid Szkudłapski, a godzinę wcześniej temat został poruszony w odcinku programu „36,6”.

Dr n. med. Dawid Szkudłapski jest gastroenterologiem. Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu Oddział l gatsroenetrologii. Przeprowadza konsultacje z zakresu gastroenterologii ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń jelit i wątroby.

Choruje od 12 lat na chorobę lesniowskiego crohna. Jakie mogę zrobić badania aby sprawdzić czy czasem nie mam SIBO Zmagam się z dolegliwościami typu wzdety brzuch, gazy , bóle. Po jedzeniu dolegliwości nasilają się. Dlatego też pierwszy posiłek jem po powrocie do domu z pracy czyli ok 15:30 Czy SIBO może przyczynić się do zaostrzenia przy crohnie

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
U pacjentów z chorobą Leśniowskiego - Crohna zespół SIBO występuje częściej, niż u pozostałej populacji. Wynikać to może z tworzących się zwężeń jelitowych, przetok jelitowo-jelitowych lub stosowanej farmakoterapii, wpływającej na układ odpornościowy. Nie ma przekonujących dowodów, jakoby zespół SIBO przyczyniał się do zaostrzenia choroby Crohna. Zgłaszane dolegliwości mogą wynikać zarówno z aktywności choroby Crohna, jak i rozwoju zespołu SIBO, dlatego też w tej grupie chorych ważna jest lekarska ocena przed ewentualną modyfikacją farmakoterapii.

Dzień dobry, mam stwierdzone zakażenie helicobakterem, niestety nie udało mi się przeprowadzić kuracji antybiotykowej, ponieważ nie wytrzymałam skutków ubocznych (było mi niedobrze po antybiotykach). Ale chciałabym zapytać, czy z powodu helicobaktera mogę mieć też SIBO – mam wzdęcia i ciągle źle się czuję, chociaż morfologię mam dobrą.

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Nieskuteczna eradykacja Helicobacter pylori wynikająca z nietolerancji zaproponowanej przez lekarza antybiotykoterapii wymaga zmiany leczenia - w tym włączenia leków tzw. II rzutu. Zgłaszane dolegliwości mogą wynikać z wielu innych przyczyn, niż tylko SIBO. W każdym przypadku konieczne jest pogłębienie diagnostyki.

Gdzie można wykonać pełną diagnostykę, niestety w mniejszych miastach i ośrodkach lekarze nie leczą na sibo?

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Każdego pacjenta zgłaszającego objawy mogące sugerować SIBO lub inne choroby przewodu pokarmowego należy bezwzględnie skierować do poradni gastroenterologicznej, gdzie zostanie zaplanowana odpowiednia diagnostyka i dalsze leczenie.

Czy zioła mogą załagodzić SIBO? Pozdrawiam, Magda

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Nie. Nie ma przekonujących dowodów potwierdzających skuteczność stosowania ziołolecznictwa w terapii SIBO.

Czy nieleczone SIBO może doprowadzić do jakichś innych chorób? Dziękuję Ela

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Tak. Nieleczony zespół SIBO może być przyczyną nie tylko pogorszonej jakości życia, ale także postępującego wyniszczenia, anemizacji oraz innych dalszych powikłań.

Jak mogę sprawdzić ,że mam drażliwe jelito .Od dawna mam różne problemy trawienne. Od ponad roku biorę lek serotoninę i trochę poprawiło się samopoczucie ale jak tylko się zdenerwuję /choroba rzs może mieć na to wpływ/ Uważam na to co jem ale czasem byle co mi zaszkodzi.

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Zawsze w przypadku objawów sugerujących SIBO i/lub zespół jelita drażliwego konieczna jest wcześniejsza pełna diagnostyka różnicowa innych możliwych poważnych schorzeń przewodu pokarmowego. Nie można rozpoznać i leczyć zespołu jelita drażliwego, nie wykonując wcześniej szeregu badań - w tym koloskopii, badań obrazowych oraz laboratoryjnych.

Czy nieprzyjemny zapach z ust może świadczyć o tym że pacjent jest chory na SIBO

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Nieprzyjemny zapach z ust nie jest typowym objawem SIBO. Częściej wynikać może np. z próchnicy, bakteryjnego zapalenia dziąseł i przyzębia lub rzadziej z choroby refluksowej przełyku. W każdym przypadku zalecana jest dalsza diagnostyka.

Dzień dobry, od 2 lat zmagam się z problemami przedstawionymi w dzisiejszym programie: ciągłe wzdęcia (wielki brzuch), bulgotanie, przemieszczanie się czegoś w brzuchu (gazy, płyny), bóle brzucha. Ćwiczę ok.12-14 godzin tygodniowo i patrząc na mój brzuch nie widac tego. Nie jem mięsa. Jem bardzo dużo warzyw gotowanych i surowych. Gdzie mogę zrobić badania, do jakiego lekarza się zgłosić, czy są jakieś specjalistyczne poradnie?Jakie badania należy zrobić? Czy jest jakaś doraźna pomoc, jakieś leki? Stosowałam już wszystkie dostępne i możliwe mikstury: wyciąg z orzecha, espumisan, krople żoładkowe, iberogast....Nic nie pomaga. Dziękuję za odpowiedź Olga Lamparska

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Doraźne przyjmowanie leków oraz suplementów bez odpowiedniej diagnostyki może być przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych. Zespół SIBO to tylko jedna z możliwych przyczyn zgłaszanych dolegliwości. Konieczny jest pełny pakiet badań - w tym endoskopowych, obrazowych i laboratoryjnych, by móc postawić odpowiednią diagnozę, a następnie zaplanować właściwe leczenie.

Witam serdecznie, od wielu lat mam problem z zaparciami i wzdęciami. Po każdym praktycznie posiłku dopadają mnie te dolegliwości. Czasami dzieje się to również po wypiciu kawy. Mój brzuch wygląda jakbym była w 5-6 miesiącu ciąży. Zaparcia powodują czasami ból i drętwienie prawnej nogi.

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Przewlekły charakter zaburzeń wypróżnień z przewagą zaparć wymaga pogłębienia diagnostyki (w tym wykonania koloskopii) celem wykluczenia chorób organicznych jelita grubego. Zalecenia co do postępowania bez wcześniejszej koniecznej diagnostyki mogą nie pomóc, a wręcz zaszkodzić.

Czy sam test ooddechowy na SIBO wystarczy do odpowiedniej diagnozy, czy warto również zrobić testy oddechowe na nietolerancje laktozy i fruktozy?

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Test oddechowy pozwala rozpoznać zespół SIBO u około 80-85% chorych. To oznacza, że istnieje grupa pacjentów, u których metoda ta nie pozwoli rozpoznać SIBO. Zawsze konieczna jest pełna diagnostyka różnicowa u chorych zgłaszających objawy sugerujące SIBO.

Witam. Czy przy SIBO można jeść słodycze oraz ostre przyprawy? Czy one mogą potęgować objawy? Pozdrawiam, Krystyna

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Nie ma korelacji pomiędzy zespołem SIBO a spożywaniem potraw słodkich lub ostrych. Istnieją jednak przesłanki, iż niewłaściwa dieta może mieć istotny wpływ na zaostrzenie zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego lub powodować objawy nietolerancji pokarmowej. Warto pogłębić diagnostykę.

Czy mam zgłosić się do lekarza. Mam niedoczynność tarczycy, usunięty pęcherzyk żółciowy co zjem mam straszne gazy i czeste biegunki, jestem po swierzo zrobionej kolonoskopi z dobrym wynikiem, mam bulgotanie w brzuchu i często bardzo mocno wypety brzuch

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Tak, należy się zgłosić do lekarza gastroenterologa, gdyż spektrum zgłaszanych objawów może wynikać także z innych możliwych chorób - nie tylko SIBO. Konieczna jest dalsza diagnostyka.

Czy SIBO jest w pełni wyleczalne i ile trwa średnio leczenie?

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Średni czas przyjmowania antybiotyków w związku z SIBO wynosi od 10 do 14 dni. Ze względu na czynniki przyczyniające się do rozwoju SIBO, takie jak cukrzyca, marskość wątroby, przebyte zabiegi operacyjne na jelitach lub inne choroby przewlekłe, istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu choroby.

Przez dłuższy czas zmagam się z takimi objawami jak SIBO. Najgorzej jest w pracy wiem, że nie zdrowo, ale przez 8 godzin w pracy wypijam jedynie dwie kawy później tylko herbatę i wodę, nic nie jem a zmagam się ze strasznymi gazami, bólem brzucha, brzuch jest twardy i wielki, zmiany nie ma nawet w te dni kiedy jem. Czy to może być SIBO ?? W domu również mam takie dolegliwości nawet jeśli mam normalny tryb jedzeniowy.

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Podane objawy mogą sugerować SIBO, aczkolwiek ich przyczyna może być związana z szerszym problemem czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego lub także chorobą organiczną przewodu pokarmowego, dlatego też nie można rozpoznać i leczyć zespołu SIBO bez odpowiedniej diagnostyki.

Dzień dobry, podejrzewam u siebie SIBO. Jaką dietę powinnam stosować profilaktycznie? Pozdrawiam Magda

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Zespół SIBO nie wynika z błędów dietetycznych, lecz z nieprawidłowej proporcji oraz ilości bakterii w jelicie cienkim. Leczenie SIBO opiera się na włączeniu antybiotyku (lub eubiotyku). Odpowiednia dieta ma charakter wspomagający leczenie, lecz nie jest jego podstawą.

Witam, mam SIBO leczę się w Bydgoszczy, antybiotyki nie działają. Kaltoprektyna w kale 81. Proszę o pomoc.

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Zespół SIBO to nie jedyny czynnik przyczyniający się do zaostrzenia zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego. Bardzo często konieczna jest pełna diagnostyka, a następnie kompleksowe leczenie problemu w odniesieniu do wielu czynników ryzyka.

Czy jest standardowa procedura leczenia SIBO? Od kilku lat borykam się z problemem i ciągle powraca wczesną wiosną i jesienią.

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Nie ma złotego standardu leczenia zespołu SIBO, aczkolwiek podstawową grupą leków wykorzystywanych do leczenia tego zespołu są antybiotyki - takie jak ryfaksymina oraz inne leki.

Dobry wieczór, czy tylko testem oddechowym stwierdza się SIBO, czy są jakieś inne metody? Czy lekarz rodzinny może dać skierowanie na badania potrzebne do potwiuerdzenia SIBO. Dziękuję Jola

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Jedyną szeroko dostępną i nieinwazyjną metodą diagnostyki w kierunku choroby SIBO jest test oddechowy np. z laktulozą, aczkolwiek istnieją także inwazyjne metody pozwalające ocenić ilość bakterii zawartych w soku jelitowym, co pozwala stwierdzić zespół SIBO (metody te nie są rutynowo stosowane).

Czy SIBO zazwyczaj współwystępuje z innymi chorobami, bądź jest powikłaniem innej choroby, czy może być samodzielną chorobą ?

dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog
Tak to prawda, SIBO często współistnieje z innymi chorobami, mającymi wpływ na układ odpornościowy, pasaż jelitowy lub jako powikłanie chorób zmieniający stosunek anatomiczny jelit (zabiegi operacyjne na jelitach) - do najczęstszych zaliczamy: cukrzyca typu 2, marskość wątroby, choroba Krohna, choroba uchyłkowa jelita grubego albo niealkoholowa stłuszczeniowa choroba zapalna wątroby. Nader często SIBO występuje z zespołem jelita drażliwego.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
74
8
Polecamy
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia?
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia? Dzień Dobry TVN
Zobacz zapis czatu o chorobie Parkinsona.
Na Wasze pytania odpowiadał dr Dariusz Koziorowski, neurolog  
Zobacz zapis czatu o chorobie Parkinsona. Na Wasze pytania odpowiadał dr Dariusz Koziorowski, neurolog   TVN zdrowie
Halluksy to Twój problem?
Zobacz zapis czatu z ekspertem
Halluksy to Twój problem? Zobacz zapis czatu z ekspertem TVN zdrowie
Komentarze (2)
Pacjent
Gdzie ten pan Doktor przyjmuje??
Czytaj całość
Ania W.
Bardzo fajny wywiad, w końcu jakieś konkretne informacje... pozdrawiam
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?