Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sezon grzewczy w pełni, nad polskimi miastami znów pojawił się smog
menu
Polub nas na Facebooku

Sezon grzewczy w pełni, nad polskimi miastami znów pojawił się smog

Atrakcyjna kobieta w czapce na świeżym powietrzu.

Fot. GizemBDR / Getty Images

Smog to problem, który powraca jak bumerang każdego roku wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Dlaczego tak się dzieje? Jak można sobie poradzić z problemem zanieczyszczonego powietrza?

Stajemy przed bardzo poważnym problemem - zanieczyszczonym powietrzem. Długotrwałe wdychanie toksyn jest szalenie niebezpieczne i skraca długość życia. Najnowsze badania dowodzą także, że zawarte w powietrzu substancje, obecne również w dymie tytoniowym, prowadzą do chorób płuc charakterystycznych dla palaczy - np. raka płuc. Toksyczne powietrze zaostrza przebieg alergii, astmy, chorób układu krążenia. Wpływa także negatywnie na skórę, przyspieszając proces jej starzenia. Skoro to wszystko wiemy, to dlaczego smog jeszcze jest?

Smog to zjawisko charakterystyczne w Polsce - zimą widać go gołym okiem, a ma związek w dużej mierze z niską emisją, czyli krótko mówiąc niewłaściwym ogrzewaniem domów. Z danych publikowanych przez Polski Alarm Smogowy wynika, że za smog w 52 proc. odpowiada niska emisja, 17 proc. przemysł, 10 proc. samochody, 9 proc. energetyka, 4 proc. rolnictwo, 8 proc. to inne źródła. W Polsce od 2004 roku nie ma norm dla paliw stałych, czyli m. in. opału stosowanego przy ogrzewaniu domu, a standardy dla nowych urządzeń grzewczych będą obowiązywać od 2018 lub 2022 roku (zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej).

Niestety brak jakichkolwiek norm oraz dopuszczenie do użytku mułu i miału węglowego (w innych krajach traktowanego jako odpad przy produkcji węgla), palenie śmieciami i innymi odpadami owocuje w Polsce fatalnym powietrzem. Miasta w Polsce o najwyższym stężeniu rakotwórczego benzo[a]pirenu to: Nowa Ruda (17 ng/m3), Nowy Targ i Opoczno (15 ng/m3), Rybnik (12 ng/m3), Sucha Beskidzka (11 ng/m3), Nowy Sącz i Proszowice (10 ng/m3). Dla przykładu poziom benzo[a]pirenu w Londynie wynosi 0,21 ng/m3. Podane dane dotyczą 2014 roku.

Naukowcy ostrzegają, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza jest bardzo szkodliwe. Przekłada się na zdrowie już od najmłodszych lat, a u kobiet ciężarnych może spowodować poronienie, wady wrodzone płodu, a także niską masę urodzeniową dziecka. Jak zatem walczyć ze smogiem? Przede wszystkim należy zacząć od siebie - wymienić stary piec na nowy, palić lepszym paliwem w przypadku braku środków na nowy piec, a także zgłaszać Straży Miejskiej, gdy widzimy, że ktoś pali śmieci. 

W trosce o nasze zdrowie powinniśmy śledzić na bieżąco jakość powietrza, unikać aktywności na świeżym powietrzu w razie przekroczenia dopuszczalnych norm, nosić maskę antysmogową, często wyjeżdżać z miasta w tereny zielone, aby oczyścić płuca (w tym celu można korzystać także z groty solnej lub zajęć w kopalni soli), a w domu mieć oczyszczacz powietrza.

Właśnie - oczyszczacz powietrza to must have każdego, kto dba o zdrowie. Wyposażony w odpowiednie filtry (HEPA, węglowe) wyeliminuje z powietrza wszelki nieczystości. Niektóre oczyszczacze mają jednak o wiele więcej funkcji!

Zobacz film: Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? 

Oczyszczacze marki Sharp z nowej serii KC-G mają nowe lepsze filtry:

 • wstępny -  jest jednocześnie panelem tylnym i wlotem powietrza ma dużo gęściejszą siatkę, która jest w stanie zatrzymać jeszcze mniejsze pyły o wielkości nawet 240 mikronów. 
 • nawilżacza -  jest bardziej wytrzymały i można go myć ręcznie, co ułatwia w znaczny sposób utrzymanie go w czystości. Jest on zabezpieczony przed rozwojem mikroorganizmów. Zatrzymuje osad, wytrącają się na nim sole i mikroorganizmy z wody. Pełni funkcję maty ewaporacyjnej umożliwiającej nawilżanie powietrza w domu.
 • HEPA H13
 • filtr z aktywnym węglem i żelem krzemionkowym, do którego dodano nieorganiczny sorbent. Dzięki temu zapachy są rozkładane na mniejsze cząsteczki i lepiej pochłaniane. 

Filtry Sharpa wytrzymują nawet do 10 lat.

Oczyszczacze Sharpa z najnowszej serii KC-G to urządzenia inteligentne, oznacza to, że za pomocą jednego dotknięcia możemy ustawić funkcję automatycznej pracy, a zamontowane czujniki same dostosują pracę urządzenia do warunków w mieszkaniu. Wszystko odbywa się dzięki pracy sześciu czujników:

 • czujnik PM2.5 i kurzu, który po wykryciu któregoś z zanieczyszczeń (m. in. pył PM2.5, dym tytoniowy, kurz, odchody roztoczy, zarodniki pleśni, pyłki) zwiększa moc oczyszczacza i skutecznie usuwa je z powietrza;
 • czujnik temperatury reguluje temperaturę w pomieszczeniu i dostosowuje do niej stosowny poziom wilgotności (do 18° - 65%, od 18° do 24° - 60%, powyżej 24° - 55%);
 • czujnik wilgotności - jeśli wilgotność powietrza przekroczy 80% urządzenie zwiększy emisję jonów i zablokuje rozwój pleśni;
 • czujnik zapachu - wykrywa nieprzyjemne zapachy takie jak dym papierosowy, zapachy kosmetyczne czy chemiczne i natychmiast uruchamia wyższy tryb pracy w celu ich eliminacji;
 • czujnik ruchu (z możliwością jego anulacji) wykryje brak ruchu w pomieszczeniu w zasięgu 2 metrów odległości i przełączy pracę oczyszczacza na najniższe obroty w celu zaoszczędzenia energii;
 • czujnik światła - jeśli światło w pomieszczeniu jest zgaszone urządzenie przechodzi w tryb nocny i pracuje znacznie ciszej. 

Oczyszczacze Sharpa mogą pracować w kilku różnych trybach: samego oczyszczania, oczyszczania z nawilżaniem, a do obu trybów można włączyć i wyłączyć jonizację, czyli Plasmacluster, z którego słyną urządzenia Sharp. Czym jest Plasmacluster? to technologia oczyszczania powietrza, która wykorzystuje występujące naturalnie w naturze jony dodatnie i ujemne. Jony Plasmacluster redukują 98 proc. toluenu i 70 proc. pentanonu. Tym samym z powietrza zostaje usuniętych aż 99 proc. rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm.  Jony usuwają z powietrza, a także mebli, tkanin i podłogi wszelkie nieczystości (jak np. zanieczyszczenia powietrza, pyły, odchody roztoczy, pyłki, nieprzyjemne zapachy).

Zobacz film i dowiedz się dlaczego warto zadbać o właściwe nawilżenie powietrza:

Zobacz film: Dlaczego warto zadbać o właściwe nawilżenie powietrza? Źródło: Agencja TVN.

W funkcjach dodatkowych oczyszczaczy Sharp z serii KC-G znajdziemy:

 • Auto Restart: po powrocie zasilania oczyszczacz uruchomi się na nowo;
 • Clean Ion Shower: tryb intensywnej jonizacji przez 60 minut;
 • wskaźnik konserwacji filtra: informacja o tym, kiedy filtr trzeba wyczyścić lub wymienić;
 • 3 tryby pracy manualnej: max, med, low (idealny do sypialni na noc);
 • wskaźnik jakości powietrza z 7-kolorową skalą;
 • wyświetlacz z funkcją przyciemniania, co świetnie sprawdzi się w sypialni;
 • Air Outlet LED: podświetlenie wylotu powietrza;
 • blokada rodzicielska;
 • regulacja czułości czujników: światła, kurzu i pyłu PM2.5 oraz możliwość całkowitego wyłączenia czujnika ruchu;
 • alarm dźwiękowy: jeśli zbiornik na wodę jest pusty, można go wyłączyć;
 • tryb pyłki: 10 minut ekspresowego pozbywania się zanieczyszczeń;
 • kółka, aby wygodnie przenosić oczyszczacz.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Polecamy
Podaruj zdrowie, czyli dlaczego oczyszczacz powietrza jest i będzie najlepszym prezentem?
Podaruj zdrowie, czyli dlaczego oczyszczacz powietrza jest i będzie najlepszym prezentem? TVN zdrowie
Czy da się wyeliminować smog z mieszkania?
Czy da się wyeliminować smog z mieszkania? TVN zdrowie
Jak wybrać klimatyzator przenośny?
Jak wybrać klimatyzator przenośny? Dzień Dobry TVN
Ranking klimatyzatorów ściennych typu split
Ranking klimatyzatorów ściennych typu split Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.