Polub nas na Facebooku
Czytasz: Schorzenia kręgosłupa - czy warto je operować? Co radzi neurochirurg, prof. Andrzej Maciejczak?
menu
Polub nas na Facebooku

Schorzenia kręgosłupa - czy warto je operować? Co radzi neurochirurg, prof. Andrzej Maciejczak?

Kobieta siedzi na krześle przy biurku i trzyma się za szyję. Odczuwa ból kręgosłupa szyjnego.

Fot. seb_ra / Getty Images

Ekspert programu 36,6 °C, prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak doradza pacjentom, kiedy można zniwelować ból kręgosłupa i poddać się operacji. Neurochirurg namawia pacjentów przede wszystkim do zadbania o swoje plecy. 

Ze zwyrodnieniami kręgosłupa boryka się każdy z nas. Schorzenie jest bardzo popularne, ale nie zawsze daje takie same objawy u każdego z pacjentów. Może być tak, że bardzo duże zmiany zwyrodnieniowe nie będą dawały dolegliwości bólowych, albo tak, że nawet małe zmiany będą przez pacjenta mocno odczuwalne. Jest to bardzo indywidualna sprawa, ale jedno jest pewne - bólu kręgosłupa bagatelizować nie można. 

Jak powinna wyglądać prawidłowa postawa ciała? Przekonajcie się z filmu:

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Kiedy pojawia się ból kręgosłupa lub drętwienie kończyn, które może być spowodowane uciskiem kręgów na nerwy, należy poddać się diagnostyce - na początek należy odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu. Zleca on zwykle wykonanie zdjęcia RTG kręgosłupa oraz rehabilitację. Może także zapisać farmaceutyki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. 

Bywa jednak tak, że ból nasila się, a zalecona rehabilitacja nie odnosi skutku. Jeśli pacjent z powodu bólu kręgosłupa odczuwa duży dyskomfort powinie udać się do lekarza specjalisty. Operacja wchodzi w grę, kiedy pacjent nie może normalnie funkcjonować z powodu dolegliwości bólowych. Zabieg chirurgiczny jest także możliwy przy przewlekłej rwie kulszowej:

Operacja wchodzi w grę jeśli w badaniach ustali się dokładnego winowajcę rwy kulszowej. Mogą to być różne patologie: dysku, stawów międzykręgowych, deformacje kręgosłupa, zwężenia kanału kręgowego, itd. Zasada jest prosta - zoperować można każdą patologię kręgosłupa od niedużej po poważną, to chory musi się określić, czy chce się operować. Jeśli pacjentowi bardzo dokuczają bóle to może poddać się operacji - możliwość leczenia chirurgicznego istnieje zawsze. Pacjenci, którym te bóle nie przeszkadzają zbytnio mogą brać leki i poddawać się rehabilitacji. Jeżeli chory uważa, że wyczerpał wszystkie możliwości leczenia zachowawczego, to następnym krokiem może być rozmowa z chirurgiem na temat operacji i po przedstawieniu choremu za i przeciw, korzyści i ryzyk operacji chory może podjąć decyzję - mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak.

Jakie są rodzaje bólu kręgosłupa? Mogą nas boleć same plecy, ale ból może także promieniować do kończyn. Zwykle są to pierwsze objawy zwyrodnienia kręgosłupa. Jak dolegliwości w odcinku szyjnym opisuje ekspert:

To mogą być bóle karku promieniujące między łopatki lub do jednej łopatki, do potylicy, w poważniejszych przypadkach bóle promieniują wzdłuż kończyny górnej (czasem do ramienia, a czasem nawet do palców ręki), mogą im towarzyszyć objawy czuciowe typu mrowienie, drętwienie. Ból promieniujący od karku do barku nazywamy rwą ramienną lub barkową. Mogą być to objawy zwyrodnienia i chory może mieć w badaniu pełno zmian zwyrodnieniowych i nie czuć bólu, ale są i tacy, którzy nie mają dużych zmian, a mają spore bóle. Gdyby wykonać badania 100 osobom nie mającym żadnych bóli kręgosłupa to okaże się, że każdy ma zmiany, a im osoba starsza, tym tych zmian więcej. Nie zawsze zmiany zwyrodnieniowe dają dolegliwości bólowe.

Warto pamiętać, że ból kręgosłupa nie promieniuje jednak do brzucha:

Sporadyczne bóle kręgosłupa promieniujące do brzucha warto sprawdzić czy nie jest przypadkiem na odwrót - bóle brzucha rozchodzą się do kręgosłupa. To robi wielką różnicę. Ból kręgosłupa rzadko promieniuje do brzucha. W chorobach np. trzustki czy nerek może pojawić się złudne wrażenie, że chorego boli kręgosłup. 

Rodzinne występowanie zwyrodnienia kręgosłupa może wskazywać na skłonności do zwyrodnień kręgosłupa i bólów krzyża, ale nie ma badań, które określają geny odpowiedzialne za takie schorzenia. Nie udowodniono bezpośredniego dziedziczenia genetycznego takiego jak np. w hemofilii czy zespole Downa. Zobaczcie, co radzi pacjentom z bólem kręgosłupa prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak: Zobacz zapis czatu o bólu kręgosłupa. Na pytania odpowiadał prof. dr hab. Andrzej Maciejczak

Ósmy odcinek programu 36,6°C już za nami! Rozwiąż quiz i przekonaj się co z niego zapamiętałeś!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
32
1
Polecamy
Ból kręgosłupa:
kiedy wystarczą leki przeciwbólowe, a kiedy potrzebne jest specjalistyczne leczenie
Ból kręgosłupa: kiedy wystarczą leki przeciwbólowe, a kiedy potrzebne jest specjalistyczne leczenie TVN zdrowie
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Rwa kulszowa - przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja tego schorzenia 
Rwa kulszowa - przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja tego schorzenia  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty