Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sapka u noworodków i niemowląt – jakie są najczęstsze przyczyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Sapka u noworodków i niemowląt – jakie są najczęstsze przyczyny?

Dziecko, które płacze

Fot: kuppa_rock / gettyimages.com

Sapka wynika najczęściej ze zbyt suchego i przegrzanego powietrza w pokoju dziecka. Dużo rzadziej u niemowląt i noworodków stanowi izolowany objaw alergii. Leczenie najczęściej jest domowe, naturalne, choć w przypadku przewlekłej sapki bądź objawów niepokojących należy skonsultować się z lekarzem.

Sapka jest potocznym określeniem na problemy noworodka bądź niemowlęcia z oddychaniem przez nos. Jak sama nazwa wskazuje, określa sposób, w jaki dziecko zaczyna oddychać – sapać. Należy jednak rozróżnić zatkanie nosa towarzyszące katarowi, w którym dochodzi do wypływu widocznej wydzieliny, od niedrożności wywołanej obrzękiem śluzówki.

Przyczyny sapki

Obrzęk śluzówki nosa najczęściej kojarzy się z alergią. Oczywiście alergii nie można wykluczyć, jednak zanim zacznie się szukać przyczyn alergicznych, warto wykluczyć inne możliwe powody sapki u niemowlęcia. Przede wszystkim warto uzmysłowić sobie, że błona śluzowa noworodków i niemowląt jest bardzo wrażliwą strukturą. Niemal natychmiast reaguje na zmiany temperatury, wilgotności, a także bodźce mechaniczne. Ponadto nawet niewielki obrzęk przy malutkich ujściach przewodów nosowych dziecka skutkuje znacznym upośledzeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Pierwszą przyczyną, jaką należy wykluczyć przy wystąpieniu sapki u niemowlęcia, jest to, czy w sypialni nie panuje zbyt wysoka temperatura i czy powietrze nie jest za suche. Infekcje kataralne są bardzo częste wśród dzieci, szczególnie jeśli zaczynają uczęszczać do żłobka. Należy wtedy uważać przy mechanicznym oczyszczaniu nosa za pomocą różnych aspiratorów czy gruszek. Mechaniczne podrażnienie również może przyczynić się do powstania znacznego obrzęku.

Oczywiście sapka może być wynikiem infekcji, która przebiega bez ewidentnego kataru, jednak ze znacznym obrzękiem błon śluzowych nosa. Czasami u noworodków zdarza się, że obrzęknięte śluzówki pozostają powikłaniem po infekcji jeszcze w czasie ciąży. O alergii można myśleć, kiedy sapce towarzyszą inne objawy, jak kolki, nadmierne ulewania czy zmiany skórne.

Kiedy sapka powinna niepokoić?

Mimo iż sapka w większości nie stanowi niepokojącego objawu, to jednak opiekun powinien zwrócić uwagę na to, czy sapce nie towarzyszą duszność, bezdech, zasinienia. Należy też postarać się zawsze znaleźć przyczynę objawu, ponieważ przewlekła sapka i znaczny obrzęk błon śluzowych utrudnia dotlenienie i może odbić się na zdrowiu dziecka. Najczęściej jest to łagodny i przejściowy objaw, który nie powinien bardzo niepokoić rodziców.

Zobacz film: Katar - jak złagodzić objawy? Metody leczenia kataru. Źródło: 36,6.

Sapka – postępowanie i leczenie

W przypadku sapki trudno mówić o jakichkolwiek procedurach medycznych. Sapka to objaw, który leczy się domowymi metodami. Przede wszystkim konieczne jest zapewnienie nawilżenia powietrza. Można wkropić sól fizjologiczną czy wodę morską, jednak mogą one dodatkowo wysuszyć śluzówkę nosa. Nie powinno się intensywnie czyścić nosa, jeśli nie jest to objaw infekcji. Oczywiście w przypadku podejrzenia infekcji kataralnej konieczne jest odciągnięcie wydzieliny, by nie spływała ona do gardła i nie powodowała szerzenia się zakażenia. Jednak jeśli wydzielina wynika z podrażnienia pod wpływem czynników zewnętrznych, powinno się delikatnie oczyścić nosek. Należy bardzo ostrożnie dozować leki w formie kropli czy sprayu zawierające substancje obkurczające naczynia krwionośne.

Delikatność błon śluzowych dzieci przekłada się również na fakt, że są one bardziej podatne na działania uboczne tych leków. To z kolei może być przyczyną zapalenia błony śluzowej nosa na skutek nadmiernego obkurczenia naczyń krwionośnych i niedostatecznego ukrwienia śluzówki. W wątpliwych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem, który oceni drożność nosa i przyczynę sapki.

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Jak leczyć katar u niemowlaka - przyczyny i objawy uporczywej dolegliwości
Jak leczyć katar u niemowlaka - przyczyny i objawy uporczywej dolegliwości TVN zdrowie
Zatkany nos bez kataru u dziecka i niemowlęcia, przyczyny i domowe sposoby
Zatkany nos bez kataru u dziecka i niemowlęcia, przyczyny i domowe sposoby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?