Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rytuał ajałaska, czyli napój Bogów. Na czym polega i jakie ma znaczenie? 
menu
Polub nas na Facebooku

Rytuał ajałaska, czyli napój Bogów. Na czym polega i jakie ma znaczenie? 

Szamański tamburyn i misy tybetańskie w ciemnym pokoju

Fot. alkir /Getty Images

Rytuał ajałaska, a właściwie ayahuasca, to pochodzący z Ameryki Południowej i Łacińskiej napój o właściwościach psychoaktywnych, za pomocą którego prowadzona jest ceremonia łączenia się z duchami przodków. Przyjmowanie ajałaski wzbudza kontrowersje, jej przeciwnicy wskazują na uzależniające zdolności substancji. 

Ajałaska, wytwarzana z pnączy amazońskich roślin, jest popularna wśród tubylców Ameryki Południowej, którzy od wieków stosują ją do wielu ceremonii – urodzin, ślubów, pogrzebów, świąt. Podczas seansu przyjmowania ajałaski szamani rzucają klątwy i uroki, które mają posiadać zdolności uzdrawiające. Często towarzyszą temu pierwotne tańce, ludowe pieśni i modlitwy mające przybliżyć człowieka do zmarłych. Rytuał ajałaski stosowany jest również w medycynie naturalnej jako środek wzmacniający, oczyszczający, wspomagający koncentrację. Do dzisiaj rytuał ajałaska praktykuje wiele plemion i wspólnot religijnych w całej Ameryce Południowej i Łacińskiej. Zwolennicy ajałaski wskazują na jej medyczne właściwości antydepresyjne, jednak działanie to jest poddawane cały czas badaniom.

Rytuał ajałaska

Podstawą do przyrządzenia napoju jest Banisteriopsis caapi, potocznie nazywany Ajałaską. Ten kwitnący krzew jest powszechną rośliną w deszczowych lasach w pobliżu Amazonki. Ajałaska popularność zyskała w XVII wieku, kiedy znalazł ją jeden z misjonarzy, botanik John Banister, który odkrył jej właściwości podczas jednej ze swoich podróży.

Redakcja poleca:
Zespół suchego oka, czyli co? Skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić? Materiał sponsorowany
Czym nie należy popijać leków? Pytamy eksperta
Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy? Materiał sponsorowany

Rytuał ajałaska prowadzony jest pod przewodnictwem szamana, który nadzoruje przebieg ceremonii. Napój przygotowuje się z rozgniecionych w moździerzu roślin, z których powstałą papkę wrzuca się do kotła z wrzącą wodą i gotuje aż do otrzymania wywaru. Gotowy napój ma właściwości odurzające i powodujące halucynacje, utrzymujące się nawet do 6 godzin. Biorący udział w rytuale wskazują ponadto na możliwość wystąpienia uczucia jasnowidzenia, nawiązania kontaktu z duchami, uczucia poznania czystej miłości i ogromnego szczęścia. Do efektów ubocznych zaliczane są nudności, wymioty, biegunka, bóle głowy, szumy w uszach – to naturalna obronna reakcja organizmu, który oczyszcza się z nieznanej i drażniącej substancji.

Efekt narkotyczny ajałaski

Roślina ajałaski zawiera silne składniki psychoaktywne, złożone głównie z alkaloidów. To właśnie one powodują działanie psychoaktywne i halucynogenne. W Polsce substancje znajdujące się w składzie ajałaski zostały wpisane na listę substancji odurzających i zakazanych. Zostało to uregulowane w Ustawie o Przeciwdziałaniu Narkomanii. Pozostałe kraje świata również traktują ajałaskę jako substancję zakazaną lub znajdującą się pod ścisłą kontrolą. W rodzimej Brazylii, gdzie jest najbardziej znana, dopuszcza się jej stosowanie w rytuałach religijnych.

Halucynogenne właściwości ajałaski wykorzystywane są w dopalaczach w nielegalnej sprzedaży. Wiąże się to z rozwojem popularności osób, które podają się za szamanów i tym samym zarabiają na rodzimych tradycjach ludów amerykańskich. Fałszywe oferty obecne są szczególnie w internecie, na różnych forach internetowych i aukcjach, gdzie podszywają się pod szamanów osoby nie posiadające wiedzy na temat przygotowywania wywaru ajałaski.

Korzystanie z usług fałszywych szamanów i kupowanie produktu niewiadomego pochodzenia może być niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale też i dla życia. Na świecie znane są przypadki, kiedy to przyjęcie ajałaski w nadmiarze skończyło się śmiercią. Ajałaska kupiona z niesprawdzonego źródła może mieć w składzie inne narkotyzujące substancje, które zaburzają pracę mózgu i serca. Dlatego warto pamiętać o tym, że prawdziwi szamani, kultywujący wieloletnie amerykańskie tradycje, nie ogłaszają się w internecie i nie prowadzą swoich rytuałów w celach czysto zarobkowych, gdyż wiążą się z tym tradycje duchowe i religijne.

Kiedy warto leczyć się ziołami? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Przeciwwskazania do stosowania rytuału

Ze względu na właściwości narkotyczne istnieje szereg przeciwwskazań do przyjmowania napoju ajałaski, są to:

Dodatkowo ajałaska nie może być łączona z antybiotykami, alkoholem, lekami przeciwbólowymi i napojami energetycznymi. Niewskazane jest również jej regularne przyjmowanie, ze względu na działanie uzależniające. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
410
36
Polecamy
Magiczne właściwości czarciego pazura.
Na co pomaga?
Magiczne właściwości czarciego pazura. Na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Maść arnikowa i tabletki z arniki górskiej – jakie są ich właściwości?
Maść arnikowa i tabletki z arniki górskiej – jakie są ich właściwości? Dzień Dobry TVN
Czosnek niedźwiedzi – dlaczego warto go jeść?
Czosnek niedźwiedzi – dlaczego warto go jeść? TVN zdrowie
Johimbina – jak należy ją właściwie stosować i na co trzeba uważać?
Johimbina – jak należy ją właściwie stosować i na co trzeba uważać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Odkażanie w 40 sekund. W Hongkongu testują specjalną kabinę
Odkażanie w 40 sekund. W Hongkongu testują specjalną kabinę
Pandemia cofnęła polską kardiologię o 20 lat
Pandemia cofnęła polską kardiologię o 20 lat
Wysoka temperatura najlepszym sposobem na dezynfekcję masek medycznych
Wysoka temperatura najlepszym sposobem na dezynfekcję masek medycznych
Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy?
Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy? Materiał sponsorowany
Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia?
Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia?
Nowe metody leczenia czerniaka. Immunoterapia i terapia celowana szansą dla pacjentów
Nowe metody leczenia czerniaka. Immunoterapia i terapia celowana szansą dla pacjentów