Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rumień wędrujący po kleszczu – ile się utrzymuje, jak wygląda?
menu
Polub nas na Facebooku

Rumień wędrujący po kleszczu – ile się utrzymuje, jak wygląda?

NAN

Fot: Cherries / fotolia.com

Rumień po kleszczu to rumień wędrujący, będący pierwszym objawem zakażenia boreliozą. Nie da się dokładnie określić, po jakim czasie się ujawnia i ile się utrzymuje. Jest to osobniczo zmienne. Ważne, by wiedzieć co robić, gdy się pojawi.

Rumień wędrujący jest podstawowym objawem potrzebnym do rozpoznania i wdrożenia leczenia boreliozy. Niestety, nawet 50% osób, u których rozpoznano boreliozę, w wywiadzie nie stwierdza obecności rumienia. Może to wynikać z tego, że nie u wszystkich się on pojawia, ale najczęściej przyczyną jego braku jest przeoczenie. Szczególnie u dzieci jest tendencja do pojawiania się rumienia w miejscu innym niż to ugryzione przez kleszcza.

Zobacz także: Borelioza - objawy skórne, neurologiczne, naczyniowe, stawowe, neurologiczne i inne

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Jak wygląda rumień wędrujący?

Rumień po kleszczu, inaczej rumień wędrujący lub pełzający, to plama, która pojawia się około 7 dni po ugryzienia przez kleszcza i dostania się do organizmu krętek borelii, czyli bakterii wywołujących boreliozę. Początkowo rumień wygląda jak plama lub grudka czerwonego koloru, średnicy powyżej 5 cm. Ma pierścieniowaty kształt z przejaśnieniem w środku, choć zdarza się, że rumień jest jednolicie zabarwiony. Brzegi rumienia są bardzo wyraźnie odgraniczone i – co ważne – rumień powstaje na poziomie skóry, jest niebolesny i nieswędzący. Rzadko zdarza się, by rumień obrał inny wygląd, nietypowy, dlatego jeśli zostanie się ugryzionym przez kleszcza, należy uważnie oglądać całe ciało, ponieważ coraz częściej u dzieci zdarza się, że np. po 2 tygodniach pojawia się plama w miejscu odległym od ugryzienia. Objawy, które mogą towarzyszyć zmianie skórnej, występujące jednak niezmiernie rzadko, to:

Zobacz film: Czy każdy kleszcz jest nosicielem bakterii i wirusów? Źródło: Dzień Dobry TVN.

  • podwyższona temperatura skóry w obrębie zmiany skórnej,
  • swędzenie lub pieczenie zmiany skórnej,
  • objawy grypopodobne (zmęczenie, gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów).

Rumień wędrujący jako pierwszy etap boreliozy – jak się ochronić?

Nie ma szczepień ochronnych zapobiegających boreliozie. Natomiast istnieją metody nieswoiste, polegające na szczelnym osłonięciu skóry podczas pobytu na obszarach łąk i lasów, (najczęściej kleszcze znajdują się w wysokich trawach). Ważny jest więc odpowiedni ubiór i wysokie buty. Skuteczne okazać się może stosowanie repelentów odstraszających komary. Bardzo ważna jest też dokładna kontrola całej skóry, szczególnie owłosionej skóry głowy, okolic pach, pachwin.

Zobacz także: Szczepionka przeciw kleszczom dla dzieci i dorosłych. Jakie mogą być jej skutki uboczne?

Co zrobić po ukłuciu przez kleszcza?

Jeśli dojdzie do ukąszenia przez kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć. Obecnie w aptekach jest szeroki wybór różnego rodzaju haczyków, pęset czy lass, pomocnych w usunięciu kleszcza. Teorie odnośnie do ryzyka zakażenia po ukłuciu przez kleszcza są różne. Najnowsze badania wykazują, że najwięcej bakterii wnika w momencie ugryzienia, jednak im dłuższy czas ekspozycji, tym większe jest ryzyko zakażenia, dlatego kleszcza najlepiej usunąć do 24 godzin. Nie wolno go niczym smarować, natłuszczać, wykręcać, wydrapywać czy polewać alkoholem i innymi substancjami. Należy go usunąć mechanicznie za pomocą wcześniej wspomnianych przyrządów, a następnie zdezynfekować ranę środkiem odkażającym. Po usunięciu kleszcza należy zawsze umyć porządnie ręce mydłem.

Zobacz także: Jak wyciągnąć kleszcza i co zrobić po jego wyjęciu?

Po usunięciu kleszcza należy obserwować nie tylko miejsce wkłucia, ale całe ciało pod kątem pojawienia się niepokojącego zaczerwienienia.

To, po jakim czasie pojawia się rumień wędrujący, jest sprawą indywidualną. Rumień jest swego rodzaju odczynem skórnym, w związku z tym uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji danej osoby. U niektórych rumień pojawia się już po 3 dniach, a u innych – po 30.

Zobacz film: Jak usunąć kleszcza? Źródło: 36,6


Rumień po kleszczu– kiedy rozpocząć leczenie?

Leczenie rumienia wędrującego polega na antybiotykoterapii. Kiedyś traktowano antybiotyk jako formę profilaktyki przed pojawieniem się rumienia i ryzykiem zakażenia bezpośrednio po ukłuciu przez kleszcza. Okazało się jednak, że antybiotykoterapia, nawet wielomiesięczna, nie przynosiła żadnych korzyści medycznych, nie poprawiała jakości życia pacjentów, a wręcz przeciwnie – przyczyniała się do narastającej lekooporności i pociągała za sobą wiele działań niepożądanych.

Podstawą leczenia i wdrożenia antybiotyku jest rozpoznanie rumienia wędrującego lub innej postaci boreliozy. Po pojawieniu się rumienia wędrującego w pierwszej kolejności podaje się amoksycylinę, doksycyklinę lub cefuroksym przez 14–21 dni. Rzadziej stosuje się azytromycynę lub klarytromycynę, które mają zastosowanie u chorych z nadwrażliwością na antybiotyki beta-laktamowe.

Wyjątkiem wdrażania antybiotykoterapii przed pojawieniem się rumienia jest profilaktyka poekspozycyjna osób dorosłych z mnogimi ugryzieniami kleszczy, przebywającymi w obszarze endemicznym boreliozy.

Ile się utrzymuje rumień po ugryzieniu przez kleszcza?

Podobnie jak czas pojawienia się rumienia, tak samo trudno przewidzieć, ile rumień będzie się utrzymywał. Ma na to wpływ stosowanie odpowiedniej antybiotykoterapii i indywidualne predyspozycje. Jeśli dojdzie do nadkażenia rumienia innymi drobnoustrojami, czas utrzymywania się zmiany również będzie inny.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
370
83
Polecamy
Ugryzł mnie kleszcz!
Czy mam boreliozę?!
Objawy i leczenie
Ugryzł mnie kleszcz! Czy mam boreliozę?! Objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Rumień wędrujący - co to jest i jak wygląda?
Jak przebiega leczenie?
Rumień wędrujący - co to jest i jak wygląda? Jak przebiega leczenie? TVN zdrowie
Ugryzienie przez pluskwę domową – objawy, leczenie i powikłania
Ugryzienie przez pluskwę domową – objawy, leczenie i powikłania Dzień Dobry TVN
Jak wyciągnąć kleszcza i co zrobić po jego wyjęciu?
Jak wyciągnąć kleszcza i co zrobić po jego wyjęciu? TVN zdrowie
Komentarze (2)
znajoma
sporo czytałam na temat wyciągania kleszczy i nigdzie nie znalazłam informacji, że kleszcze się wykręca a wręcz przeciwnie -NIE WOLNO WYKRĘCAĆ,ponieważ jego głowa może pozostać w miejscu wkłucia. Ale co ja tam wiem, moje kilkanaście przeciw pani kilkaset-bez porównania.
Czytaj całość
Paola
Błędy ortograficzne, to jeszcze mniejszy problem tego artykułu ("pod kontem" - wstydź sie redaktorzyno od 7 boleści). Ale rozsiewanie kłamstw, to już doprawdy stawia wasz portal w bardzo słabym świetle. Kleszcza NALEŻY wykręcać. Douczcie się ludzie. W jaki sposób ma kleszcz zbudowany aparat gębowy. Podpowiadam: zaczepy, takie haczyki, które są wygięte i wbijają się w skórę. To dlatego tak ciężko wyrwac kleszcza ciągnąc go na wprost. No ale, co ja tam wiem... W końcu wyjełam ich już kilkaset w życiu. To pewnie nie wiem który sposób sie sprawdził w praktyce. Wy tu, jaśnie oświeceni "pod kontem" kleszczy wiecie lepiej :-D
Czytaj całość
Nie przegap
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Co to są kapary? Jakie posiadają wartości odżywcze i właściwości lecznicze?
Co to są kapary? Jakie posiadają wartości odżywcze i właściwości lecznicze?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Kabotegrawir - lek, który w końcu pokona wirusa HIV?
Kabotegrawir - lek, który w końcu pokona wirusa HIV?
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić