Czytasz: Rumień wędrujący po kleszczu – ile się utrzymuje, jak wygląda?

Rumień wędrujący po kleszczu – ile się utrzymuje, jak wygląda?

NAN

Fot: Cherries / fotolia.com

Rumień po kleszczu to rumień wędrujący, będący pierwszym objawem zakażenia boreliozą. Nie da się dokładnie określić, po jakim czasie się ujawnia i ile się utrzymuje. Jest to osobniczo zmienne. Ważne, by wiedzieć co robić, gdy się pojawi.

Rumień wędrujący jest podstawowym objawem potrzebnym do rozpoznania i wdrożenia leczenia boreliozy. Niestety, nawet 50% osób, u których rozpoznano boreliozę, w wywiadzie nie stwierdza obecności rumienia. Może to wynikać z tego, że nie u wszystkich się on pojawia, ale najczęściej przyczyną jego braku jest przeoczenie. Szczególnie u dzieci jest tendencja do pojawiania się rumienia w miejscu innym niż to ugryzione przez kleszcza.

Zobacz także: Borelioza - objawy skórne, neurologiczne, naczyniowe, stawowe, neurologiczne i inne

Jak wygląda rumień wędrujący?

Rumień po kleszczu, inaczej rumień wędrujący lub pełzający, to plama, która pojawia się około 7 dni po ugryzienia przez kleszcza i dostania się do organizmu krętek borelii, czyli bakterii wywołujących boreliozę. Początkowo rumień wygląda jak plama lub grudka czerwonego koloru, średnicy powyżej 5 cm. Ma pierścieniowaty kształt z przejaśnieniem w środku, choć zdarza się, że rumień jest jednolicie zabarwiony. Brzegi rumienia są bardzo wyraźnie odgraniczone i – co ważne – rumień powstaje na poziomie skóry, jest niebolesny i nieswędzący. Rzadko zdarza się, by rumień obrał inny wygląd, nietypowy, dlatego jeśli zostanie się ugryzionym przez kleszcza, należy uważnie oglądać całe ciało, ponieważ coraz częściej u dzieci zdarza się, że np. po 2 tygodniach pojawia się plama w miejscu odległym od ugryzienia. Objawy, które mogą towarzyszyć zmianie skórnej, występujące jednak niezmiernie rzadko, to:

  • podwyższona temperatura skóry w obrębie zmiany skórnej,
  • swędzenie lub pieczenie zmiany skórnej,
  • objawy grypopodobne (zmęczenie, gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów).

Rumień wędrujący jako pierwszy etap boreliozy – jak się ochronić?

Nie ma szczepień ochronnych zapobiegających boreliozie. Natomiast istnieją metody nieswoiste, polegające na szczelnym osłonięciu skóry podczas pobytu na obszarach łąk i lasów, (najczęściej kleszcze znajdują się w wysokich trawach). Ważny jest więc odpowiedni ubiór i wysokie buty. Skuteczne okazać się może stosowanie repelentów odstraszających komary. Bardzo ważna jest też dokładna kontrola całej skóry, szczególnie owłosionej skóry głowy, okolic pach, pachwin.

Zobacz także: Szczepionka przeciw kleszczom dla dzieci i dorosłych. Jakie mogą być jej skutki uboczne?

Co zrobić po ukłuciu przez kleszcza?

Jeśli dojdzie do ukąszenia przez kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć. Obecnie w aptekach jest szeroki wybór różnego rodzaju haczyków, pęset czy lass, pomocnych w usunięciu kleszcza. Teorie odnośnie do ryzyka zakażenia po ukłuciu przez kleszcza są różne. Najnowsze badania wykazują, że najwięcej bakterii wnika w momencie ugryzienia, jednak im dłuższy czas ekspozycji, tym większe jest ryzyko zakażenia, dlatego kleszcza najlepiej usunąć do 24 godzin. Nie wolno go niczym smarować, natłuszczać, wykręcać, wydrapywać czy polewać alkoholem i innymi substancjami. Należy go usunąć mechanicznie za pomocą wcześniej wspomnianych przyrządów, a następnie zdezynfekować ranę środkiem odkażającym. Po usunięciu kleszcza należy zawsze umyć porządnie ręce mydłem.

Zobacz także: Jak wyciągnąć kleszcza i co zrobić po jego wyjęciu?

Po usunięciu kleszcza należy obserwować nie tylko miejsce wkłucia, ale całe ciało pod kontem pojawienia się niepokojącego zaczerwienienia.

To, po jakim czasie pojawia się rumień wędrujący, jest sprawą indywidualną. Rumień jest swego rodzaju odczynem skórnym, w związku z tym uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji danej osoby. U niektórych rumień pojawia się już po 3 dniach, a u innych – po 30.

Zobacz film: Jak usunąć kleszcza? Źródło: 36,6


Rumień po kleszczu– kiedy rozpocząć leczenie?

Leczenie rumienia wędrującego polega na antybiotykoterapii. Kiedyś traktowano antybiotyk jako formę profilaktyki przed pojawieniem się rumienia i ryzykiem zakażenia bezpośrednio po ukłuciu przez kleszcza. Okazało się jednak, że antybiotykoterapia, nawet wielomiesięczna, nie przynosiła żadnych korzyści medycznych, nie poprawiała jakości życia pacjentów, a wręcz przeciwnie – przyczyniała się do narastającej lekooporności i pociągała za sobą wiele działań niepożądanych.

Podstawą leczenia i wdrożenia antybiotyku jest rozpoznanie rumienia wędrującego lub innej postaci boreliozy. Po pojawieniu się rumienia wędrującego w pierwszej kolejności podaje się amoksycylinę, doksycyklinę lub cefuroksym przez 14–21 dni. Rzadziej stosuje się azytromycynę lub klarytromycynę, które mają zastosowanie u chorych z nadwrażliwością na antybiotyki beta-laktamowe.

To Cię zainteresuje

Swędzenie powiek i oka – przyczyny, domowe sposoby leczenia 7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują? Tasiemiec uzbrojony – cykl rozwojowy, budowa, objawy zakażenia

Wyjątkiem wdrażania antybiotykoterapii przed pojawieniem się rumienia jest profilaktyka poekspozycyjna osób dorosłych z mnogimi ugryzieniami kleszczy, przebywającymi w obszarze endemicznym boreliozy.

Ile się utrzymuje rumień po ugryzieniu przez kleszcza?

Podobnie jak czas pojawienia się rumienia, tak samo trudno przewidzieć, ile rumień będzie się utrzymywał. Ma na to wpływ stosowanie odpowiedniej antybiotykoterapii i indywidualne predyspozycje. Jeśli dojdzie do nadkażenia rumienia innymi drobnoustrojami, czas utrzymywania się zmiany również będzie inny.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Więcej na temat
Uczucie kołatania serca - przyczyny, objawy i leczenie trzepotania serca. Jak szybko powinno bić serce?
Leki stosowane w chorobie Alzheimera: nasenne, uspokajające i bez recepty
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Choroby układu krążenia – przyczyny, rodzaje, objawy i profilaktyka
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie