Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rumień wędrujący - co to jest i jak wygląda? Jak przebiega leczenie?

Rumień wędrujący - co to jest i jak wygląda? Jak przebiega leczenie?

NAN

Fot: kalcutta / stock.adobe.com

Rumień wędrujący to zmiana skórna występująca po ukąszeniu kleszcza i pierwszy objaw świadczący o tym, że do organizmu przedostała się borelioza. W wielu przypadkach rumień przechodzi niezauważony, a podstępna choroba może przez lata niszczyć organizm, dlatego warto znać jego objawy.

Rumień wędrujący jest objawem wystarczającym do zdiagnozowania i rozpoczęcia leczenia boreliozy. Niestety nie pojawia się on u wszystkich osób dotkniętych tą chorobą. Szacuje się, że 20 do 50% osób, u których rozpoznano boreliozę, nie miało charakterystycznej zmiany skórne (lub została ona przeoczona). Prowadzi to często do problemów ze zdiagnozowaniem boreliozy.

Zobacz film: Leczenie boreliozy metodą ILADS. Źródło: 36,6

Co to jest i jak wygląda rumień wędrujący?

Rumień wędrujący to wysypka pojawiająca się w miejscu ugryzienia na skórze, przez które przedostały się do organizmu krętki - bakterie wywołujące boreliozę. Jego rozpoznanie wystarczy do natychmiastowego rozpoczęcia leczenia. Rumień wędrujący ma postać powiększającego się zaczerwienienia, które może zmieniać miejsce na skórze. Powinien być okrągły i posiadać minimum 5 cm średnicy. Najczęściej towarzyszy mu charakterystyczna obwódka i przejaśnienia, które mogą (choć nie muszą) świadczyć o zakażeniu innymi drobnoustrojami. Rumień czasem przybiera wygląd odbiegający od charakterystycznego, dlatego z każdym odczynem większym niż 5 cm należy wybrać się do lekarza. Innymi objawami towarzyszącymi rumieniowi są:

  • podwyższona temperatura skóry w miejscu rumienia,
  • swędzenie lub pieczenie,
  • pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym,
  • różowe i fioletowe okręgi wokół rumienia,
  • objawy grypopodobne (zmęczenie, gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów),
  • powiększone węzły chłonne,
  • rozprzestrzeniająca się w innych miejscach wysypka przypominająca pierwotny rumień.

Rumień pojawia się w miejscu ukąszenia przez kleszcza w czasie od kilku dni do paru tygodni. Boreliozę mogą również przenosić trudne do zauważenia nimfy (latające formy przejściowe kleszczy) lub kleszcz może samoistnie odpaść i zostać niezauważony. Dlatego z każdym odczynem skórnym większym niż 5 cm warto jak najszybciej udać się do lekarza.

Rumień wędrujący - przyczyny powstawania

Bezpośrednią przyczyną powstawania rumienia na skórze jest rozszerzenie się naczyń krwionośnych znajdujących się tuż przy jej powierzchni, przez co przybiera ona różowy lub fioletowy kolor. Jest to wywoływane infekcją i stanem zapalnym. W przypadku rumienia wędrującego za stan zapalny odpowiedzialne są bakterie borrelia burgdorferi.

Rumień wędrujący - leczenie

Rumień wędrujący jest objawem zwiastującym groźną odkleszczową chorobę - boreliozę, która nieleczona może doprowadzić do stanów zapalnych w całym organizmie, na przykład w stawach, sercu czy w mózgu, a w ciężkiej postaci neuroboreliozy - nawet do śmierci. Dlatego po rozpoznaniu rumienia wędrującego natychmiast rozpoczyna się leczenie oparte na antybiotykach. Pojawienie się rumienia świadczy o tym, że choroba jeszcze się nie rozprzestrzeniła. Na tym etapie 2-3 tygodniowa antybiotykoterapia powinna okazać się skuteczna i zakończyć się pełnym wyleczeniem. Na początku leczenia boreliozy lekarz wybiera odpowiedni lek w zależności od stanu pacjenta. Najczęściej stosuje się doustne antybiotyki:

  • z grupy penicylin - na przykład popularna amoksycylina,
  • z grupy tetracyklin (doksycylina i minocyklina) - konieczne jest wówczas stosowanie wysokich dawek, aby uzyskać odpowiednie stężenie leku we krwi,
  • z grupy cefalosporyn - na przykład bardzo skutecznie działający na krętki boreliozy cefuroxim, jednak o silniejszych niż większość antybiotyków skutkach ubocznych.

Zobacz także: Borelioza - objawy skórne, neurologiczne, naczyniowe, stawowe, neurologiczne i inne

Ponieważ nie do końca znana jest oporność krętka boreliozy na poszczególne antybiotyki, często stosuje się je krzyżowo bądź zamiennie.

Rumień wędrujący u dzieci i kobiet w ciąży

Rumień wędrujący u dzieci jest powodem do obaw. Przyczyną jego powstania jest borelioza tak samo jak w przypadku dorosłych. Natychmiast powinno się rozpocząć antybiotykoterapię. Należy jednak pamiętać, że tetracykliny nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 8 roku życia.

Kobiety w ciąży, u których pojawił się rumień wędrujący, również powinny natychmiast poddać się antybiotykoterapii. Choć zażywanie antybiotyków w ciąży nigdy nie jest pożądane, następstwa boreliozy i ewentualne ryzyko zarażenia płodu są groźniejsze dla przyszłej matki niż konsekwencje przyjmowania antybiotyków. U kobiet w ciąży stosuje się amoksycylinę oraz ceftriaxon (od II trymestru).

Rumień wędrujący - objaw, którego nie wolno lekceważyć

Choć sam w sobie rumień wędrujący nie jest groźny, nigdy nie powinno się go lekceważyć. Tylko niezwłocznie udanie się do lekarza i przyjęcie antybiotyków może uchronić przed rozwinięciem się groźnych i trudnych do leczenia postaci boreliozy. Warto o tym pamiętać, gdyż w momencie wystąpienia rumienia leczenie polega na kilkutygodniowej antybiotykoterapii doustnej, podczas gdy już miesiąc czy dwa później konieczne może być o wiele dłuższe leczenie wymagające użycia silniejszych antybiotyków podawanych dożylnie lub w zastrzykach.

Zobacz film: Jak usunąć kleszcza?. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
3
Więcej na temat
Kiedy zrobić badanie na boreliozę? Rodzaje badań, ceny testów
Kiedy zrobić badanie na boreliozę? Rodzaje badań, ceny testów
Neuroborelioza – jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?
Neuroborelioza – jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?
Czystek – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania i efekty stosowania czystka
Czystek – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania i efekty stosowania czystka
Co to jest kleszczowe zapalenie mózgu?
Co to jest kleszczowe zapalenie mózgu?
Komentarze (0)
Nie przegap
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie?
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? Materiał sponsorowany
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
5 zasad właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej
5 zasad właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej Materiał sponsorowany
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym