Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rozwoju cywilizacji nie zatrzymamy, czy jesteśmy zatem w stanie obronić się przed alergiami?
menu
Polub nas na Facebooku

Rozwoju cywilizacji nie zatrzymamy, czy jesteśmy zatem w stanie obronić się przed alergiami?

Mały chłopiec, który wyciera nos chusteczką

Fot: gettyimages.com / Imgorthand

Alergie są coraz powszechniejszymi schorzeniami. Wynikają w dużej mierze ze specyfiki czasów, w których żyjemy - bardzo dużo zanieczyszczeń środowiska, niezdrowa żywność, przesadna higiena oraz nadużywanie leków sprzyjają rozwojowi różnych uczuleń. Jak sobie radzić, gdy nasz układ immunologiczny zawodzi?

Alergie stają się powszechnym problemem, często diagnozowanym już u niemowlaków. Obecnie uczulonych jest około 30 proc. społeczeństwa polskiego, ale w przyszłości ta liczba może wzrosnąć do 50 proc., jak wynika z badań przeprowadzonych w Krakowie w 2014 r. przez prof. Ewę Czarnobilską.

Warto wiedzieć: Jak sobie radzić w alergią w życiu codziennym? Poradnik alergika

Zobacz film: Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Źródło: Agencja TVN

Dzieje się tak dlatego, że rośnie liczba zanieczyszczeń. Smog w powietrzu, nawozy sztuczne w glebie, a więc i w żywności, zwierzęta hodowane na mięso karmione antybiotykami i sterydami - wszystko to sprzyja rozwojowi alergii. Nie da się zatrzymać rozwoju cywilizacji, ale z całą pewnością można wybierać świadomie produkty, które jemy i te, z których korzystamy.

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by żywność nasza i naszych dzieci była ekologiczna. Im mniej nawozów sztucznych używanych do produkcji, tym lepiej. Warto także przygotowywać posiłki samemu w domu, dzięki czemu unikniemy wypełniaczy smaków i konserwantów, tak chętnie dodawanych przez producentów. 

Warto wiedzieć, że uczulić może nas niemalże wszystko - od popularnych leków (jak np. penicylina), przez spaliny do związków chemicznych używanych przy produkcji mebli lub odżywek do paznokci (np. formaldehyd). Nadmierna ekspozycja na alergeny może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, utraty przytomności, a nawet zapaści. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz świadomość, co nas uczula. W ustaleniu tego, wykonuje się specjalne testy:

 • test skórny:,
 • badanie serologiczne,
 • próby ekspozycyjne,
 • dieta eliminacyjna (w przypadku alergii pokarmowej),
 • badanie spirometryczne (służące do wykrycia astmy)

Trudno będzie uchronić się przed pyłkami, roztoczami, pleśnią i kurzem, które są silnymi alergenami przy alergii wziewnej. Można jednak pomóc sobie używając specjalnych maseczek w okresie pylenia oraz oczyszczaczy powietrza w domu. Szczególnie polecane dla alergików są oczyszczacze powietrza Sharp, które wyposażone w technologię Plasmacluster, eliminują z powietrza wirusy, bakterie, pyłki roślin, a nawet nieprzyjemne zapachy. Ekspert Mariusz Kościelniak potwierdza, że oczyszczacze Sharp są idealne dla alergików:

Oczyszczacze powietrza SHARP wykorzystują równolegle dwa systemy oczyszczania powietrza: pasywny – czyli filtry zatrzymujące blisko 100% alergenów o wielkości powyżej 1 mikrona oraz system aktywny. W przypadku tego drugiego wykorzystywana jest technologia Plasmacluster, dzięki której klastry jonowe są wydmuchiwane wraz z oczyszczonym powietrzem. Dzięki nim dezaktywowane są najmniejsze i najgroźniejsze alergeny, które jest najtrudniej zassać do wnętrza oczyszczacza. Alergeny takie potrafią wnikać głęboko w drogi oddechowe i powodować groźne schorzenia jak np. astma oskrzelowa

Polecamy: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu

Oczyszczacz powietrza KCG50

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KCG50

Bardzo pomocne w walce z alergią mogą okazać się także inne sprzęty AGD. Przy ich zakupie należy dokładnie sprawdzić, czy są wyposażone w funkcje specjalnie dla alergików. Myślicie, że tylko oczyszczacze powietrza mają funkcję eliminacji substancji z powietrza? 

Chłodziarko-zamrażarki Sharp również korzystają z technologii Plasmacluster, dzięki której w lodówce zniszczone zostaną nie tylko baterie, ale i 97 proc. zarodników pleśni. Z kolei w pralkach Sharp znajdziemy specjalny program zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK), który usuwa z odzieży wybrane alergeny i bakterie, dbając o zdrowie użytkowników. Na uwagę zasługują także zmywarki marki Sharp, które dzięki myciu w wysokiej temperaturze usuwają 99,99% bakterii. Program Hygiene Wash szczególnie docenią rodzice, których dzieci są alergikami. Skuteczność tego rozwiązania została potwierdzona przez Niemiecki Instytut Testowy (GTI).

Lodówka marki SHARP

Fot: SHARP / Chłodziarko-zamrażarka SJ- WX830F

Alergia, czyli co?

Układ immunologiczny człowieka na skutek zetknięcia z alergenem wytwarza m.in. immunoglobuliny IgE oraz limfocyty T. Ich obecność wpływa na wytwarzanie w organizmie histaminy – substancji odpowiedzialnej za wywołanie stanu zapalnego. W leczeniu alergii stosuje się leki przeciwhistaminowe. Jednak żeby móc sobie pomóc należy poznać źródło problemu, czyli to, co nas uczula.

Objawy alergii

 • przewlekły katar, 
 • kaszel, 
 • kichanie, 
 • świąd nosa, skóry lub oczu, 
 • łzawienie oczu, 
 • zaczerwienienie oczu, 
 • obrzęk powiek, 
 • podrażnienie i zaczerwienienie skóry, 
 • pokrzywka,
 • świszczący oddech lub trudności w oddychaniu,
 • reakcje ze strony układu pokarmowego: biegunka, zaparcia, wzdęcia. 

Widząc reakcje organizmu na pewne czynniki możemy podejrzewać alergię. Należy zadbać o odpowiednią diagnozę i usunąć ze swojego otoczenia alergeny, aby cieszyć się zdrowiem.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
15
5
Polecamy
Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym?
Poradnik alergika
Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Poradnik alergika TVN zdrowie
Dlaczego choroby alergiczne rozwijają się tak szybko? 
Dlaczego choroby alergiczne rozwijają się tak szybko?  TVN zdrowie
Dlaczego oczyszczacz powietrza jest tak przydatny w domu alergika?
Dlaczego oczyszczacz powietrza jest tak przydatny w domu alergika? Dzień Dobry TVN
Rodzaje i objawy alergii u niemowląt.
Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku!
Rodzaje i objawy alergii u niemowląt. Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?