Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rośnie liczba chorych na odrę w Polsce. Ognisko choroby w Pruszkowie, podejrzenie choroby w woj. lubelskim
menu
Polub nas na Facebooku

Rośnie liczba chorych na odrę w Polsce. Ognisko choroby w Pruszkowie, podejrzenie choroby w woj. lubelskim

Lekarz bada dziewczynkę, która siedzi u mamy na kolanach.

Fot. Adie Bush / Getty Images

Główny Inspektorat Sanitarny podał do wiadomości, że w Polsce rośnie liczba chorych na odrę. W okolicach Warszawy (Pruszkowie, Piastowie i Nadarzynie) zarejestrowano już 18 potwierdzonych przypadków zachorowań.

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, czyli poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Po wniknięciu do komórek nabłonkowych górnych dróg oddechowych i spojówek, wirus odry trafia do okolicznych węzłów chłonnych, gdzie się namnaża. Z węzłów chłonnych bardzo szybko przenika do krwi i zajmuje komórki układu limfatycznego organizmu, a także nabłonek dróg oddechowych chorego. Pierwsze objawy pojawiają się maksymalnie 10 dni po zakażeniu. 

Objawami choroby są gorączka, kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, plamki Koplika poprzedzające pojawienie się właściwej wysypki, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Bardzo często występują powikłania po chorobie z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy mięśnia sercowego, jako najpoważniejszymi skutkami choroby. 

Odra dotarła do Warszawy

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała, że liczba zarejestrowanych przypadków zachorowań na odrę wzrosła do 18. Większość chorych pochodzi z Pruszkowa. Z opublikowanych danych wynika, że 12 z tych osób jest już zdrowe. Trzy nadal mają objawy, a dwie wciąż przebywają w szpitalu.

W pruszkowskim ognisku odry znalazła się cała 6-osobowa rodzina. Są również 3 pojedyncze przypadki zachorowań nie potwierdzone i nie powiązane ze sobą, które odnotowano w innych miejscowościach powiatu pruszkowskiego - czytamy na stronie GIS.

Więcej na ten temat przeczytacie na stronie TVN24.pl: Dwa ogniska odry pod Warszawą. Rośnie liczba chorych

Zobaczcie także film, z którego dowiecie się więcej o zarażeniach odrą w Pruszkowie pod Warszawą:

Zobacz film: Dr Paweł Grzesiowski o odrze. Ognisko odry pod Warszawą. Źródło: Dzień Dobry TVN

Obecnie trwają czynności mające na celu zabezpieczenie innych osób, które mogą być narażone na zachorowanie. Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego: 

Trwają czynności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pruszkowie. Podjęte działania: prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne polegające na zebraniu wywiadów i dotarciu do wszystkich osób z kontaktu z chorymi na odrę; uruchomiono procedury dotyczące pozyskania informacji na temat dzieci, które do tej pory nie były poddane szczepieniom ochronnym i skierowania ich do lekarza w celu bezpłatnego zaszczepienia przeciwko odrze.


Podejrzenie zachorowania na odrę pojawiło się także poza granicami województwa mazowieckiego. W szpitalu przebywa bowiem uczeń liceum we Włodawie w województwie lubelskim z podejrzeniem zachorowania na odrę. Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włodawie Bożena Niewiarowska-Łobacz powiedziała PAP, że nastolatek pochodzi z Ukrainy i prawdopodobnie nie był szczepiony przeciw odrze.

Więcej: "Szczepionki ofiarą własnej skuteczności. Zapomnieliśmy, jak może wyglądać choroba zakaźna"

Państwowy Zakład Higieny informuje, że w pierwszej połowie 2018 roku (styczeń-sierpień) w Polsce na odrę zachorowało 116 osób, czyli ponad trzykrotnie więcej w porównaniu do ubiegłego roku. Do października 2018 roku liczba zachorowań na odrę wyniosła 128. Przypominamy, że w czerwcu 2018 roku zamknięto Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach właśnie z powodu odry! 27 pracowników szpitala dostało decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o konieczności poddania się kwarantannie z powodu kontaktu z chorymi na odrę.

Warto wiedzieć: Odra zaatakowała także w Europie. Czy Polsce grozi epidemia?

Odra - wirus i objawy

Wirus odry przenoszony jest tylko przez ludzi. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle po 10 dniach od zakażenia, a dzieli się je na objawy zwiastujące i właściwe. Do zwiastujących zaliczane są: wysoka gorączka, suchy kaszel, nieżyt nosa oraz plamki Koplika, które pojawiają się dzień przed wystąpieniem osutki. Właściwym objawem choroby jest wysypka plamisto-grudkowa, najczęściej pojawiająca się stopniowo, zaczynając od głowy, przez tułów do kończyn. Wysypka utrzymuje się średnio 3–7 dni i potem zanika. 

Plamki Koplika lokalizują się na błonie śluzowej policzków, zazwyczaj na wysokości dolnych zębów przedtrzonowych i trzonowych. Są to zmiany niewielkich rozmiarów – osiągają średnio 1–2 mm i mają białe zabarwienie z czerwoną obwódką.

Jak wygląda leczenie odry?

Leczenie odry jest wyłącznie objawowe i polega na zbijaniu gorączki. Choroba jest bardzo niebezpieczna, szczególnie dla niemowląt oraz osób o obniżonej odporności, które nie mogły się zaszczepić i często daje różne powikłania. Wśród tych występujących najczęściej mamy: zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, mózgu i mięśnia sercowego.

Szczepienia ochronne

Eksperci podkreślają, że jedyną skuteczną formą uchronienia się przed odrą jest szczepienie ochronne. Wykonuje się je w dwóch dawkach, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych dla niemowląt mających 13.-14. miesiąc życia (1. dawka) i dzieci w 10. roku życia (2. dawka). Szczepienie jest bezpłatne, refundowane przez NFZ i ma ochronić dziecko przed odrą, świnką i różyczką. Już pierwsza dawka szczepionki z żywymi wirusami (ale osłabionymi) gwarantuje ochronę przed zachorowaniem w 95-98 proc. przypadków. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99 proc. i utrzymuje się do końca życia. 

Więcej na ten temat: Szczepienie MMR - co należy wiedzieć?

Główny Inspektor Sanitarny zaapelował o zaszczepienie dzieci, które nie były dotychczas zaszczepione. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Odra zabija w Europie.
Czy Polsce grozi epidemia?
Odra zabija w Europie. Czy Polsce grozi epidemia? TVN zdrowie
Odra na Ukrainie.
Sytuacja jest najgorsza w całej Europie
Odra na Ukrainie. Sytuacja jest najgorsza w całej Europie TVN zdrowie
Ekspert w dziedzinie immunologii o epidemii zachorowań na grypę:
„1 na 1000 osób chorych umrze”
Ekspert w dziedzinie immunologii o epidemii zachorowań na grypę: „1 na 1000 osób chorych umrze” Dzień Dobry TVN
Kleszcze już atakują!
Czy mogą przenosić koronawirusa?
Kleszcze już atakują! Czy mogą przenosić koronawirusa? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?