Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ropny wyciek z ucha i ropa w uchu – przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Ropny wyciek z ucha i ropa w uchu – przyczyny i leczenie

ucho

Fot. SIphotography / Getty Images

Ropa w uchu jest wynikiem zakażenia bakteryjnego, np. pałeczką ropy błękitnej. Ropień w uchu za to może powstać przez zakażenie gronkowcem złocistym. Poza ropnym wyciekiem z ucha zawsze pojawiają się inne objawy, jak np. bardzo nasilony ból.

Ropa w uchu może wynikać z zapalenia ucha środkowego lub zewnętrznego. W przypadku zakażenia zewnętrznego najczęściej przyczyną jest zakażenie pałeczką ropy błękitnej. Zapalenie ucha środkowego jest częstsze u dzieci niż u dorosłych i również wynika z zakażenia bakteryjnego. Leczenie polega na stosowaniu antybiotyków i leków łagodzących objawy zakażenia.

Ropa w uchu – przyczyny

Główną przyczyną gromadzenia się ropy w uchu jest zakażenie. Zakażenie ucha zewnętrznego najczęściej wywołane jest przez pałeczkę ropy błękitnej, czyli Pseudomonas aeruginosa, a także przez gronkowca złocistego – Staphylococcus ureus. Ten drugi w uchu zewnętrznym może wywołać zmianę o charakterze ropniaka, określaną mianem czyraka. Ropa w uchu może pojawić się również w przebiegu zakażenia ucha środkowego. Przyczyną są wtedy Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae bądź Moraxella catarrhalis.

Ropa w uchu środkowym najczęściej dotyczy dzieci przed 2. rokiem życia. Do czynników ryzyka zakażeń u dzieci przebiegających z wyciekiem ropnym z ucha zalicza się uczęszczanie do żłobków czy przedszkoli, czy też używanie smoczków u dzieci chodzących. Zapalenie ucha środkowego najczęściej jest wtórną infekcją do zapalenia górnych dróg oddechowych i nieżytu nosa. Trąbka słuchowa pośredniczy w przenoszeniu się infekcji do ucha środkowego. Pojawieniu się ropnego wycieku z ucha sprzyja również przerost migdałka gardłowego.

Objawy towarzyszące ropnej wydzielinie z ucha

Wyciek ropy z ucha to główny objaw infekcji bakteryjnej. Towarzyszy mu ból, czasami również upośledzenie słuchu. Ból jest nasilony, narasta. Jeśli zapalenie obejmuje ucho środkowe, może mieć charakter tętniący i uaktywniać się w szczególności w nocy. Bolesność obejmuje również okolice ucha; skóra i tkanki miękkie wokół małżowiny stają się tkliwe.

Ropne zapalenie ucha środkowego występuje głównie u niemowląt i małych dzieci, wobec czego nie powiedzą one dokładnie, co im dolega. Zawiadamiają o tym płaczem, rozdrażnieniem, problemami w karmieniu, wymiotami czy gorączką.

Co zrobić w przypadku wystąpienia ropy w uchu?

Ropy w uchu środkowym nie widać z zewnątrz, jednak jej wyciek już tak. Należy więc zawsze obserwować uszy dziecka, szczególnie jeśli uczęszcza ono do żłobka czy przedszkola, co stanowi istotny czynnik ryzyka. Jeśli podejrzewa się zakażenie ucha zewnętrznego, w diagnostyce warto wykorzystać badanie mikrobiologiczne, które pozwoli nie tylko wykryć odpowiedzialny za zakażenie patogen, ale również określić wrażliwość na antybiotyki. Mogą one być stosowane miejscowo do przewodu słuchowego zewnętrznego bądź w przypadku pojawienia się objawów ogólnych – systemowo.

Zakażenie w uchu środkowym najczęściej ustępuje samoistnie, nawet już po pierwszej dobie. Dlatego leczenie rozpoczyna się od stosowania leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Jeśli ropny wyciek z ucha się nie zmniejsza i objawy nie ustępują, konieczne jest wdrożenie antybiotyku. Najczęściej wykorzystuje się amoksycylinę. Są wskazania, według których nie można odwlekać antybiotykoterapii. Dotyczy to np. dzieci poniżej 6. miesiąca życia, a także przypadków z nasilonymi objawami uogólnionymi.

Zobacz film: Jak chronić słuch dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
9
Polecamy
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt Dzień Dobry TVN
Ropne zapalenie ucha środkowego u dzieci – przyczyny i objawy
Ropne zapalenie ucha środkowego u dzieci – przyczyny i objawy TVN zdrowie
Zapalenie ucha zewnętrznego – objawy i sposoby leczenia.
Skąd się bierze ból ucha?
Zapalenie ucha zewnętrznego – objawy i sposoby leczenia. Skąd się bierze ból ucha? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby