Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny i postępowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny i postępowanie

niemowlę

Fot.: Olesia Bilkei / stock.adobe.com

Ropiejące oczy u dziecka to dowód toczącego się w obrębie spojówek zapalenia.Przyczyną bywają infekcja, alergia lub podrażnienie mechaniczne. Leczenie domowe może być skuteczne, jednak nawracające lub nasilające się objawy wymagają konsultacji z okulistą.

Ropiejące oczy u dziecka to częsty stan, pojawiający się w połączeniu z innymi objawami chorobowymi lub samodzielnie. Domowe sposoby na tę dolegliwość to przede wszystkim płukanie wodą, roztworem soli lub naparami ziołowymi. Stosowanie leków okulistycznych bez konsultacji z lekarzem może być przyczyną pogorszenia stanu chorego.

Ropiejące oczy u dziecka – skąd się biorą?

Ropiejące oczy u dziecka są dowodem na to, że spojówki objęte są procesem zapalnym. Białe krwinki napływające z krwią przedostają się do przestrzeni pozanaczyniowej pod wpływem substancji powstających w podrażnionym miejscu albo różnego typu antygenów (w tym również bakteryjnych i wirusowych). Nagromadzenie tych komórek – oczyszczających spojówki z obcych substancji i organizmów – powoduje tworzenie się ropy. Jeśli dziecko jest aktywne i mruga powiekami, to przepływ łez powoduje oczyszczanie powierzchni oka z materiałów powodujących zapalenie. Jednocześnie powstająca wydzielina spływa w sposób ciągły do jamy nosowej przez kanały nosowo-łzowe (których początek znajduje się w kąciku przyśrodkowym oka). Dlatego tworzącą się ropę widać najlepiej po dłuższym śnie, w trakcie którego dziecko nie mruga powiekami i nie wymusza ruchu łez.

Ropiejące oczy u dziecka przy przeziębieniu i katarze

Ropiejące oczy to objaw, który często towarzyszy przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych, szczególnie przebiegających z katarem. Wynika to z dwóch podstawowych przyczyn.

Pierwszą z nich jest łatwość, z jaką drobnoustroje chorobotwórcze przenoszą się na spojówkę oka podczas kaszlu, kichania czy pocierania twarzy. Dochodzi do tego możliwość przemieszczania się wirusów lub bakterii z jamy nosowej do worka spojówkowego przez kanały nosowo-łzowe, które u dzieci są stosunkowo szerokie i krótkie.

Druga przyczyna związana jest z katarem. U dziecka z obrzękniętymi, pokrytymi wydzieliną śluzówkami jamy nosowej ujścia kanałów odprowadzających łzy są zwykle zamknięte. Powoduje to utrudnienie w odpływie łez, pogorszenie wypłukiwania czynników chorobotwórczych i zaleganie ich wraz z płynem w okolicy oka. Stwarza to idealne warunki do rozwoju wtórnej infekcji spojówek.

Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny

Ropienie oczu u dziecka może być spowodowane przez:

  • infekcję wirusową (jest to najczęstsza przyczyna),
  • zakażenie bakteryjne (w takich wypadkach wydzielina ropna jest zwykle obfita i gęsta),
  • podrażnienie mechaniczne wywołane bezpośrednio tarciem albo wprowadzeniem do worka spojówkowego zanieczyszczeń,
  • ciało obce,
  • alergię.

Ropienie oczu u dzieci w przebiegu alergii może wynikać nie tylko z bezpośredniego wpływu substancji uczulającej na spojówki, ale bywa również pośrednim objawem reakcji na czynnik znajdujący się w pokarmie lub działający kontaktowo na skórę. Przykłady stanowią: źle tolerowane środki do pielęgnacji dziecka lub prania jego odzieży, roztocza, sierść zwierząt domowych, trawy.

Ropiejące oczy u dziecka – objawy

Podstawowym objawem jest gromadzenie się ropy w kącikach (głównie przyśrodkowych) jednego lub obu oczu. Zmiany pojawiające się tylko po jednej stronie mogą świadczyć o miejscowym podrażnieniu albo o obecności ciała obcego. Obustronne wskazują raczej na uogólnioną reakcję, np. na zakażenie lub uczulające antygeny. W przypadkach prostszych jedynym symptomem jest pojawiająca się na krótko wydzielina. Jeśli schorzenie rozwija się, dołączają się objawy, takie jak:

  • zaczerwienienie i obrzęk spojówek oraz powiek,
  • kłujące, palące bóle oczu lub uczucie dyskomfortu lub ciała obcego („piasek pod powiekami”),
  • przekrwienie białkówek,
  • pogorszenie ostrości wzroku.

Dzieci często reagują na te dolegliwości intensywnym tarciem oczu (co jeszcze pogarsza sytuację), niepokojem, zwiększoną pobudliwością lub płaczem.

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy? Źródło: 36,6.

Domowe sposoby na ropiejące oczy u dziecka

Ropną wydzielinę (wilgotną lub zaschniętą), która pojawia się rano w kącikach oczu, można delikatnie zetrzeć zwilżonym wacikiem. Zawsze należy stosować zasadę używania osobnych wacików do każdego oka i przemywania powiek w kierunku od skroni ku nosowi. Jeśli ropienie oczu u dziecka utrzymuje się dłużej, można przemywać oczy przegotowaną wodą, wodą do iniekcji, fizjologicznym (0,9%), jałowym roztworem soli kupionym w aptece.

Niektóre dzieci dobrze reagują na przemywanie bardzo słabą czarną herbatą lub delikatnym naparem z rumianku, choć ten ostatni może działać drażniąco. Oczy dziecka można też przemywać preparatami okulistycznymi z grupy tzw. sztucznych łez, czyli roztworami zastępującymi lub uzupełniającymi naturalny film łzowy. Nie zaleca się stosowania należących do tej grupy żelów, gdyż ze względu na gęstość spowalniają oczyszczanie worka spojówkowego z wydzieliny.

Nie wolno stosować bez zlecenia lekarza kropli zawierających antybiotyki, środki przeciwzapalne (w szczególności sterydowe) ani popularnych preparatów obkurczających naczynia spojówki (stosowanych na przekrwione, obrzęknięte spojówki, nazywanych potocznie „wybielaczami”).

Każde zaostrzenie choroby albo dłuższy okres trwania dolegliwości są wskazaniami do wizyty u lekarza okulisty, który po badaniu zaleci odpowiednie postępowanie i dalej poprowadzi leczenie.




Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
272
16
Polecamy
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem?
Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie
Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie TVN zdrowie
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka?
Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki TVN zdrowie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty