Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie

Kobieta trze oko

Fot: leszekglasner / fotolia.com

Ropiejące oczy to częsty problem, spowodowany zwykle zapaleniem spojówek, uogólnioną infekcją wirusową albo zapaleniem górnych dróg oddechowych. Łagodne objawy można leczyć sposobami domowymi, o ile nie dochodzi do nasilenia symptomów lub nawrotów choroby.

Ropiejące oczy to najczęściej reakcja organizmu na podrażnienie spojówek w przebiegu infekcji (spowodowanej przez bakterie, wirusy lub chlamydie) lub pod wpływem czynników drażniących (alergeny, pyłki, światło ultrafioletowe).

Ropienie oczu – mechanizm powstawania

Ropienie oczu to reakcja zapalna na różnego typu czynniki wpływające na spojówki oraz drogi łzowe. Pokrywające część powierzchni gałki ocznej i wewnętrzną powierzchnię powiek spojówki biorą udział w oczyszczaniu, nawilżaniu i odżywianiu rogówki oraz stanowią barierę pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem oczodołu. Zbierane podczas ruchów powiek zanieczyszczenia, czynniki drażniące, bakterie lub wirusy gromadzą się w worku spojówkowym i dzięki przepływowi łez są wypłukiwane do jamy nosowej. Nadmiar czynników chorobotwórczych albo zaburzenia produkcji lub odpływu łez prowadzą do powstawania miejscowego stanu zapalnego.

Objawy powiązane z ropieniem oczu

Ropienie oczu jest najlepiej dostrzegalne rano – powieki mogą być posklejane wydzieliną ropną, która może też gromadzić się w kąciku przyśrodkowym oka. Najczęściej towarzyszą temu inne objawy:

  • pieczenie, uczucie piasku pod powiekami,
  • obrzęk lub przekrwienie spojówek,
  • zaczerwienienie brzegów powiek,
  • łzawienie albo suchość oka,

Chory może zgłaszać nieostre, zamazane widzenie, które ustępuje lub zmniejsza się po przemyciu oczu lub podaniu kropli.

Ropienie oczu u niemowląt i małych dzieci

Ropienie oczu u niemowląt może być związane z relatywnie często występującym zapaleniem dróg łzowych. Dochodzi do ich obrzęku i zaburzenia wydzielania łez. Powoduje to utrudnienie w odpływie łez do jamy nosowej i powstania reakcji zapalnych. U większych dzieci przyczyną ropienia może być tarcie oczu rękami. Pod wpływem drażnienia dochodzi do miejscowego obrzęku spojówek, który nasila się dodatkowo w sytuacji, gdy ręce są brudne.

Ropienie oczu jest często związane z ogólnoustrojową infekcją wirusową. Wirusy (najczęściej z grupy rhinowirusów) mają powinowactwo do wszystkich błon śluzowych, więc nawet w przebiegu zapalenia nosogardła gromadzą się w komórkach spojówki i powodują wtórne miejscowe zapalenie. Może być ono dodatkowo nasilone w związku z zaburzeniem odpływu łez wywołanym przez obrzęk śluzówki nosa i zamknięcie ujścia przewodu nosowo- łzowego.

Ropienie oczu w przebiegu zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek może powstać pod wpływem różnych czynników. Najczęściej są to wirusy (których niektóre postacie są bardzo zakaźne), bakterie lub chlamydie. Objawy zapalne nie ograniczają się wtedy do krótkotrwałych incydentów, lecz trwają dłużej i zwykle wymagają konsultacji lekarskiej.

Ropienie oczu może być objawem zapalnej reakcji na czynniki drażniące, takie jak pył, suchość powietrza, jego długotrwały intensywny przepływ (np. jazda na motocyklu bez okularów), ekspozycja na intensywne światło lub promieniowanie ultrafioletowe (np. pobyt w wysokich, ośnieżonych górach lub nad wodą).

Ropienie oczu w przebiegu alergii

Przyczyną ropienia oczu może być alergia. Objawy ze strony spojówek są jedną z najczęstszych manifestacji nadwrażliwości na alergeny. Stanowią je np. roztocza, sierść zwierząt domowych, trawy lub składniki pokarmu.

Pod wpływem kontaktu z substancjami uczulającymi dochodzi do (często gwałtownego) obrzęku spojówek, nadmiernego łzawienia lub powstawania dużej ilości śluzowej wydzieliny, a w konsekwencji do ropienia oczu. Symptomy te pojawiają się zwykle napadowo i najczęściej ustępują samoistnie, gdy chory nie ma kontaktu z czynnikiem wywołującym alergię.

Domowe leczenie ropiejących oczu

Ropiejące oczy można leczyć domowymi sposobami, o ile takie epizody pojawiają się sporadycznie. Zwykle zaleca się przemywanie oczu wodą lub izotonicznym roztworem soli (dostępnym w aptekach) za pomocą czystych, najlepiej jałowych, gazików. Ważne jest to, by stosować je tylko raz, co uniemożliwi przenoszenie ewentualnych drobnoustrojów i czynników drażniących do drugiego oka.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o oczy:

Zobacz film:Jak powinniśmy dbać o nasze oczy, aby się nie męczyły? Źródło: 36,6.

Często zalecanym sposobem jest przemywanie oka słabym roztworem rumianku, który ma działać ściągająco i przeciwbakteryjnie. Przez niektóre osoby nie jest on jednak dobrze tolerowany. Ważne jest zachowanie na co dzień podstawowych zasad higieny. Niezbędne jest:

  • regularne mycie rąk i twarzy,
  • dokładne zmywanie makijażu,
  • niestosowanie drażniących mydeł i kosmetyków,
  • posiadanie ręczników i pościeli do swojego wyłącznego użytku,
  • regularne wietrzenie pomieszczeń, unikanie ich przegrzewania,
  • stosowanie odpowiednich okularów ochronnych w zapylonym środowisku,
  • używanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV latem lub podczas przebywania w górach lub nad wodą.

Ropiejące oczy – wskazania do konsultacji okulistycznej

W przypadku ropienia oczu wskazaniem do konsultacji jest nasilanie się i utrzymywanie objawów przez dłuższy czas. Zaniepokojenie powinny również budzić nawracające, podobne do siebie epizody choroby lub dołączanie się innych symptomów. Wstępne badanie wykonuje w takich sytuacjach okulista, który odpowiednio do stanu chorego najczęściej zleca działające miejscowo leki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne w postaci kropli, żelu lub maści.

W przypadku zmian alergicznych leczenie uzupełnia się o leki znoszące objawy lub zapobiegające ich wystąpieniu. Niezbędna może być konsultacja alergologa, szczególnie jeśli zmianom ocznym towarzyszą symptomy ze strony innych narządów. Zaburzenie przepływu łez przez kanaliki łzowe lub przewody nosowo-łzowe może być wskazaniem do ich zabiegowego udrożnienia.



Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
546
79
Polecamy
Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny i postępowanie
Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny i postępowanie TVN zdrowie
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem?
Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka?
Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki TVN zdrowie
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Pamefloxe
Mi oko zaropiało jak cement mi chlapnął do oka to na następny dzień musiałem ręką sobie pomóc żeby je otworzyć bo tak zaropiały
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty