Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rodzaje smogu - smog londyński i smog typu Los Angeles
menu
Polub nas na Facebooku

Rodzaje smogu - smog londyński i smog typu Los Angeles

Smog zalegający nad Los Angeles.

Fot. steinphoto / Getty Images

Są różne rodzaje smogu, które dzielimy ze względu na rodzaj zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Jak wygląda smog londyński i smog Los Angeles? Co je różni i jak sobie z nimi poradzić?

Smog występuje wszędzie, jednak nie w każdych warunkach. Do powstania smogu przyczynia się w dużej mierze pogoda - mroźne i bezwietrzne powietrze sprawia, że smog widać gołym okiem - zwłaszcza w naszym kraju. Jednak smog występuje nie tylko w Polsce (choć u nas problem jest poważny - co ma związek m. in. z niską emisją). Zacznijmy od tego, jakie mamy rodzaje smogu. 

Wyróżnia się dwa rodzaje smogu:

  • smog londyński – w którym przeważają pył i tlenki siarki; na ogół spotykany jest w Polsce;
  • smog Los Angeles – gdzie przeważają tlenek azotu i lotne związki organiczne.

Co wiesz o smogu?

Odpowiedz na 11 pytań
Rozpocznij quiz

W ramach ciekawostek warto wspomnieć o wielkim smogu londyńskim, czyli zjawisku pogodowym, które utrzymywało się pomiędzy 5 a 9 grudnia 1952 roku właśnie w Londynie. Smog spowił mgłą całe miasto - przyczyniły się do jego powstania pogoda, gazy pochodzące głównie z kominów mieszkań i fabryk oraz spaliny samochodowe. Zanieczyszczenia powietrza doprowadziły do środowiskowej katastrofy oraz śmierci mieszkańców - tylko pomiędzy 5 a 9 grudnia naliczono ponad 4 tysiące zgonów wywołanych komplikacjami oddechowymi. Większość ofiar wielkiego smogu zmarła na skutek niewydolności płuc. Wysokie stężenie dwutlenku siarki w atmosferze prowadziło do silnych uszkodzeń układu oddechowego oraz trwałego uszkodzenia oskrzeli, które odbiło się na zdrowiu londyńczyków i zbierało śmiertelne żniwo jeszcze długo.

Smog jest bardzo niebezpieczny, co potwierdzają liczne badania. Wysokie stężenie pyłów PM2.5 oraz PM10 wpływa negatywnie na układ oddechowy i układ krążenia. Pył PM10 osiada w płucach, natomiast cząsteczki PM2.5 są mniejsze i przedostają się z pęcherzyków płucnych do krwiobiegu powodując problemy na tle kardiologicznym, z zawałem serca i udarem włącznie. 

Zanieczyszczone powietrze przyczynia się także do rozwoju chorób układu oddechowego, m. in. POCHP, astmy, zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenia oskrzeli i płuc oraz ryzyko zachorowania na nowotwór płuc. Coraz częściej rak płuc dotyczy osób, które nigdy nie paliły tytoniu, a które narażone są właśnie na smog. W końcu w dużej mierze smog zawiera podobne substancje, jak te znajdujące się w papierosach.

Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego właściwe nawilżenie powietrza w domu jest takie ważne? Źródło: Agencja TVN.

Jak ustrzec się przed smogiem? 

Aby uniknąć zanieczyszczeń powietrza należy zadbać o odpowiednie wyposażenie domu - w maseczkę antysmogową oraz oczyszczacz powietrza (z odpowiednimi filtrami, m. in. HEPA i węglowym). Zalecane jest także unikanie wychodzenia na dwór, kiedy dopuszczalne normy zanieczyszczeń są przekroczone. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Najlepszy na rynku - w końcu jest to inwestycja w zdrowie i na lata. Oczyszczacze powietrza marki Sharp wyposażone są w opatentowaną technologię Plasmacluster, dzięki której powietrze oczyszczane jest z wykorzystaniem występujących naturalnie w naturze jonów dodatnich i ujemnych. Ta technologia oczyszczania powietrza usuwa 99 proc. rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Oznacza to, że usuwają z powietrza, a także z mebli, tkanin i podłogi wszelkie nieczystości (jak np. zanieczyszczenia powietrza, pyły, odchody roztoczy, pyłki, nieprzyjemne zapachy). Oczyszczacze Sharp mają także filtr HEPA oraz filtr węglowy, który można wyczyścić samemu po pewnym czasie użytkowania.

Oczyszczacze marki Sharp to urządzenia inteligentne, które są wyposażone w sześć czujników stale monitorujących warunki klimatyczne w pomieszczeniu. Co więcej, za pomocą jednego dotyku, możemy ustawić inteligentną pracę automatyczną. Czujnik temperatury mierzy temperaturę i dba o idealny poziom wilgotności w powietrzu. To, co wyróżnia oczyszczacze Sharp to funkcja nawilżania powietrza, tak ważna w naszych domach podczas zimy, kiedy powietrze jest wysuszone na skutek ogrzewania.

Najnowsze inteligentne oczyszczacze Sharp posiadają także czujnik pyłu PM2.5 i kurzu, który po wykryciu zanieczyszczeń (pył PM2.5, dym tytoniowy, kurz, roztocza i ich odchody, zarodniki pleśni, pyłki) przejdzie na najszybsze tempo pracy. Dodatkowo zainstalowano czujnik ruchu i światła.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
32
Polecamy
Ilu Polaków rocznie umiera przedwcześnie z powodu smogu?
Ilu Polaków rocznie umiera przedwcześnie z powodu smogu? TVN zdrowie
Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem:
jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu?
Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem: jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu? TVN zdrowie
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz?
Jak smog wpływa na zdrowie?
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz? Jak smog wpływa na zdrowie? Dzień Dobry TVN
Czym oddychamy?
Dlaczego tak ważna jest sprawna wentylacja?
Czym oddychamy? Dlaczego tak ważna jest sprawna wentylacja? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Boni
A w Warszawie normy przekroczone 700%!
Czytaj całość
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego