Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rodzaje, rokowania i leczenie nowotworów złośliwych

Rodzaje, rokowania i leczenie nowotworów złośliwych

Zainteresował Cię ten artykuł?
chemioterapia

Fot. agrobacter / Getty Images

Nowotwór złośliwy tworzą zmienione chorobowo komórki organizmu, które mają zdolność ciągłego rozrostu. Ich leczenie obejmuje zazwyczaj operację, chemio- bądź radioterapię. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym szanse na przeżycie są większe. 

Pojęcie „rak”, czyli nowotwór złośliwy, pochodzi ze starożytności. Jednak dopiero w średniowieczu zaczęto określać w ten sposób guz pojawiający się w lub na ciele. Do XX wieku uważano go za chorobę nieuleczalną.

Nowotwory złośliwe – charakterystyka i leczenie

Nowotwór złośliwy (rak), w przeciwieństwie do nowotworu niezłośliwego, odróżnia zdolność ciągłego, niepohamowanego rozrostu. Nie jest on ciałem obcym, lecz pojawia się po przekształceniu prawidłowych komórek w komórki nowotworowe. Leczenie raka polega głównie na przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych, ale także chemio- i radioterapii oraz terapii biologicznej (m.in. immunoterapii i terapii genowej) i hormonoterapii. Ten ostatni rodzaj dotyczy głównie nowotworu prostaty, sutka, jajnika, tarczycy oraz niektórych nowotworów kości.

Nowotwór złośliwy płuc

Raka niedrobnokomórkowego płuc leczy się chirurgicznie bądź stosuje radioterapię. Jest on bowiem mało wrażliwy na chemioterapię. Z kolei raka drobnokomórkowego płuc zwalcza się głównie za pomocą chemioterapii, ponieważ dobrze na nią reaguje. Rokowanie jest niestety niepomyślne. W ciągu 5 lat przeżywa około 14% chorych.

Zobacz film: Jak można leczyć raka płuc? Źródło: 36,6

Nowotwór złośliwy sutka – rokowania

Nowotwór złośliwy sutka objawia się najczęściej pojawieniem się guza, który ma dobrze wyczuwalne granice i zazwyczaj jest dosyć twardy. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe szanse na jej wyleczenie. Bardzo istotna jest samokontrola piersi. W przypadku wykrycia raka sutka stosuje się resekcję (wycięcie) zmiany.

Zobacz film: Po czym można poznać raka piersi (niepokojące zmiany piersi). Źródło: 36,6

Nowotwór złośliwy tarczycy

Rak tarczycy jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego. Przy nowotworach gruczołu należy też usunąć węzły chłonne zlokalizowane w obrębie tarczycy z przedziału środkowego. Po operacji włącza się leczenie tyroksyną. Ma to na celu uniknięcie rozwinięcia się niedoczynności tarczycy spowodowanej zbyt małą ilością wytwarzanego hormonu.

Nowotwór złośliwy jelita grubego

Nowotwory złośliwe jelita grubego leczy się głównie chirurgicznie. Jeśli chodzi o raka odbytnicy, należy zachować tzw. dystalny margines chirurgiczny (pasmo zdrowych tkanek usuniętych wraz z guzem), który wynosi 2 cm. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty leczenia, należy włączyć chemioterapię, a w przypadku nowotworu złośliwego odbytnicy – radioterapię lub radiochemioterapię. Rokowania zależą od tego, jak szybko i na którym etapie choroby rak został zdiagnozowany. Im wcześniejsze wykrycie choroby, tym większe szanse na wyleczenie.

Nowotwór złośliwy jajnika

Nowotwór złośliwy jajnika jest związany z częstotliwością i ilością owulacji w życiu kobiety. We wszystkich rakach jajnika stosuje się leczenie chirurgiczne: laparotomię zwiadowczą, zabieg cytoredukcyjny oraz zabieg radykalny. Jako uzupełniające wdraża się chemioterapię, zarówno po zabiegach radykalnych, jak i nieradykalnych. Nowotwór złośliwy jajnika charakteryzuje wysoka śmiertelność. Dzieje się tak, ponieważ aż u 75% chorych schorzenie jest wykrywane w III lub IV stadium zaawansowania.

Zobacz film: Objawy, leczenie raka jajnika. Źródło: 36,6

Nowotwór złośliwy żołądka

Rak żołądka we wczesnej postaci może być leczony zarówno endoskopowo, jak i chirurgicznie. Zaawansowana choroba powinna być wskazaniem do radykalnego usunięcia nowotworu. Podczas operacji usuwa się część lub cały zmieniony chorobowo żołądek oraz jak największą ilość węzłów chłonnych. Nie należy usuwać śledziony, chyba że nowotwór zaczął na nią naciekać. Ciągłość przewodu pokarmowego po resekcji żołądka zwykle odtwarza się przez zespolenie przełyku i jelita.

Nowotwór złośliwy mózgu

Metoda leczenia guzów mózgu różni się w zależności od rodzaju nowotworu. Aby go określić, należy przeprowadzić badanie histopatologiczne związane z zabiegiem chirurgicznym. Jest on związany z ryzykiem powikłań. Leczenie operacyjne nowotworów złośliwych mózgu może polegać na radykalnym usunięciu guza i pozostawieniu zdrowej tkanki glejowej i nerwowej, częściowym usunięciu guza bądź zmniejszeniem ciasnoty wewnątrzczaszkowej. Innym sposobem leczenia raka mózgu jest zastosowanie radioterapii. U pacjentów po zabiegach operacyjnych oraz po radioterapii niekiedy włącza się glukokortykosteroidy.

Nowotwór złośliwy trzustki

Nowotwór złośliwy trzustki wiąże się z resekcją guza, radioterapią oraz leczeniem przeciwbólowym. Czasami włącza się też lek gemcytabinę. W leczeniu raka trzustki podstawową metodą jest zabieg chirurgiczny.

Nowotwór złośliwy skóry – czerniak

Leczenie czerniaka, czyli nowotworu złośliwego skóry, rozpoczyna się od wykonania biopsji, czyli wycięcia podejrzanej zmiany z marginesem 1-3 mm. Jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, poszerza się obszar, który należy usunąć. Wykonuje się też biopsję węzła wartowniczego, aby wykryć przerzuty do układu chłonnego. W przypadku ich wykrycia, stosuje się limfadenektomię regionalną (usunięcie węzłów chłonnych). W leczeniu nawrotów choroby włączana jest elektrochemioterapia. Polega ona na zwiększeniu stężenia leku cytotoksycznego (niszczącego komórki nowotworowe) poprzez wykorzystanie działania pola elektrycznego. Można też zastosować hipertermię, czyli podgrzanie wybranych tkanek do temperatury 43 stopni Celsjusza. Niekiedy włącza się też leczenie ukierunkowane molekularnie lub immunoterapię nieswoistą.

Zobacz film: Szczepionka hamująca rozwój czerniaka. Źródło: 36,6

Bibliografia:

 1. Rak i nowotwór złośliwy – co to jest ?
 2. Czerniak – objawy raka skóry
 3. Leczenie raka trzustki – aktualne wytyczne
 4. Hormonoterapia raka – leczenie hormonalne nowotworów złośliwych
 5. Strategia leczenia nowotworów
 6. Nowotwory jelita grubego
 7. Nowoczesne leczenie personalizowane raka płuca
 8. Wczesne objawy raka piersi (sutka)
 9. Jakie są rokowania raka jelita grubego?
 10. Nowotwory ginekologiczne – objawy i profilaktyka. Praktyczny poradnik dla kobiet.
 11. Co o to jest rak żołądka?
 12. Rak tarczycy – objawy, diagnostyka i leczenie nowotworu
 13. Nowotwór złośliwy kości – przyczyny oraz czynniki ryzyka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Kolejny sezon programu 36,6°C! Zobacz jakie tematy zostaną poruszone w kolejnych odcinkach
Kolejny sezon programu 36,6°C! Zobacz jakie tematy zostaną poruszone w kolejnych odcinkach
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
Andrzej Michalik udowadnia, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z marzeń!
Andrzej Michalik udowadnia, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z marzeń!
Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy
Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy
Żylaki - miejsca powstawania, rodzaje, objawy, leczenie
Żylaki - miejsca powstawania, rodzaje, objawy, leczenie
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej