Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy znasz wszystkie rodzaje astmy oskrzelowej? 
menu
Polub nas na Facebooku

Czy znasz wszystkie rodzaje astmy oskrzelowej? 

astma

Fot. SIphotography / Getty Images

Wśród chorych na astmę najczęściej występuje astma oskrzelowa, inaczej nazywana dychawicą oskrzelową. Jednak medycynie znane są także inne odmiany astmy. 

Dychawica oskrzelowa to najczęściej występująca odmiana astmy. Mówimy o niej, kiedy w oskrzelach dochodzi do pojawienia się przewlekłego stanu zapalnego. Objawy astmy (duszności, kaszel) mogą być zaostrzane przez alergeny, które powodują skurcze ścian oskrzeli. Astma oskrzelowa ma rożny charakter, a jej objawy mogą być napadowe. U pacjenta cierpiącego na astmę oskrzelową charakterystyczny jest wydłużony oddech astmatyczny.

Innym rodzajem astmy jest astma alergiczna, pojawiająca się u pacjentów przed 30. rokiem życia. Pacjenci z tym rodzajem astmy często borykają się z chorobami współwystępującymi, czyli przewlekłym nieżytem nosa, zapaleniem spojówek czy atopowym zapaleniem skóry. Bardzo ważne jest w leczeniu, by zminimalizować ekspozycję na alergeny, które zaostrzają objawy astmy i mogą prowadzić do nagłych napadów duszności.

Astma sercowa, inaczej dychawica sercowa napadowa to bardzo poważna choroba, związana z niewydolnością układu krążenia. Astma sercowa daje o sobie znać w nocy, gdyż wtedy przepełnione łożysko naczyniowe powoduje wzrost ciśnienia w naczyniach włosowatych. Duszności powodowane przez astmę sercową często doprowadzają do obrzęku płuc.

Polecamy: Czym jest astma sercowa? Przyczyny, objawy i leczenie choroby

Astma zawodowa to choroba mająca związek z miejscem pracy pacjenta i pojawiająca się na skutek oddziaływania szkodliwych substancji, z którymi człowiek ma kontakt w środowisku pracy. Zawody o zwiększonym ryzyku zachorowalności na astmę zawodową to między innymi piekarz, fryzjer, hodowca zwierząt czy zawody, gdzie ludzie mają do czynienia z różnymi związkami chemicznymi. Co ciekawe astma wywołana paleniem tytoniu zaliczana jest właśnie do astmy zawodowej. 

Astma niealergiczna może być spowodowana przebytym i źle wyleczonym zakażeniem dróg oddechowych. Pierwsze objawy astmy są mało dokuczliwe i nie często bagatelizowane, jednak w późniejszej fazie choroba doprowadza do codziennych duszności. 

Medycynie znana jest także astma aspirynowa, którą powoduje nadwrażliwość na aspirynę oraz leki przeciwzapalne. Oprócz duszności i kaszlu u pacjenta pojawia się często katar i zapalenie zatok. 

Technologie mogą pomóc chorym na astmę

Lekarze często podkreślają, że w przypadku osób chorych na astmę i będących alergikami bardzo ważne jest zminimalizowanie ekspozycji na alergeny. Pomóc mogą w tym specjalne technologie, w których specjalizuje się Sharp. Marka opatentowała specjalną technologię - Plasmacluster, którą znaleźć możemy we wszystkich sprzętach Sharp. Na czym polega innowacyjność Plasmacluster? Technologia bez naszego zaangażowania niszczy napotkane substancje, w tym odchody roztoczy, pyłki czy zarodniki pleśni powodujące reakcje alergiczne. Klastry jonowe docierają wszędzie rozkładając alergizujące białka i powodując zmniejszenie lub brak reakcji układu immunologicznego na alergeny z powietrza. Badania kliniczne prowadzone przez instytuty naukowe w Polsce i zagranicą wykazały, że technologia Plasmacluster zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu czynników alergicznych (alergeny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) aż o 90% w ciągu godziny.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby spełniał wiele funkcji? Dr n.med. Izabel Kupryś-Lipińska zwraca uwagę na to, co powinien mieć dobry oczyszczacz powietrza:

Podstawowym kryterium przy wyborze oczyszczacza powinna być jego skuteczność w walce z czynnikami drażniącymi, toksycznymi i alergizującymi, najlepiej poparta odpowiednimi certyfikatami czy atestami. Należy upewnić się, czy urządzenie takie jest wyposażone w dobry filtr – np. HEPA, który jest w stanie wychwycić nawet najmniejsze zanieczyszczenia powietrza: pyły i cząstki ciekłe o średnicy aerodynamicznej mniejszej od 2.5 mikrometra, a najlepiej poniżej 0,1 mikrometra. Filtry tego typu wychwytują też pyłki, zarodniki grzybów, roztocze i ich odchody, bakterie; zanieczyszczenia powietrza pochodzące ze źródeł przemysłowych, spaliny paliw płynnych, a nawet wirusy. Niektóre urządzenia mogą usuwać również zanieczyszczenia gazowe jak węglowodory, tlenki azotu. Są w nich zamontowane filtry węglowe lub wyposażone są w generator jonów. Ważna jest także wydajność urządzenia - czyli zdolność do przefiltrowania określonej objętości powietrza. Tutaj zalecany jest wybór modeli o wysokiej wydajności dostosowanej do potrzeb. Jak również stopień emisji hałasu - urządzenie pracuje przecież także w nocy - im cichsze tym lepsze i stopień automatyzacji urządzenia - sensory wykrywające zanieczyszczenia powietrza i automatycznie sterujące pracą urządzenia dostosowując ją do aktualnych potrzeb.

Więcej: Zobacz zapis czatu z dr Izabelą Kupryś-Lipińską. Dowiedz się więcej o alergii

Oczyszczacze Sharp mogą być z powodzeniem używane jako odkurzacze 3D, bowiem usuwają kurz nawet z trudno dostępnych zakamarków, jak meble, ściany, zasłony, kanapy. Plasmacluster znajdziemy nie tylko w oczyszczaczach powietrza, ale także np. w chłodziarko-zamrażarkach marki Sharp. Dzięki temu w lodówkach zostaną zniszczone zarodniki pleśni, które wydzielają bardzo szkodliwe dla zdrowia mykotoksyny. Na uwagę zasługuje również hybrydowa technologia chłodzenia ActiFresh, która zapobiega wysuszaniu produktów, gwarantując im dłuższy okres świeżości.

Lodówka marki SHARP

Fot: SHARP / Chłodziarko-zamrażarka SJ-WX830F

Zmywarka to urządzenie, które również przyda się w każdym domu. Dlaczego? Mycie naczyń w wysokiej temperaturze, suszenie ich, odpowiednie programy przeznaczone do higienicznego mycia sprawiają, że z zastawy stołowej eliminowane są alergeny. Jaka zmywarka będzie najlepsza? Sharp, z najnowszym modelem zmywarki QW-GD54R443X-DE.  Został on wyposażony w systemy AquaGlide oraz Stemsafe. Pierwsze z rozwiązań, AquaGlide, zapewnia idealnie precyzyjne, wielokierunkowe zmywanie dzięki strumieniowi wody, który może być skierowany ku górze w celu dokładnego umycia podłużnych naczyń (takich jak szklanki czy butelki dla niemowląt) lub w dół – aby uzyskać dodatkową siłę zmywania naczyń ułożonych na dolnym koszu. Innowacyjnym rozwiązaniem jest system Stemsafe. Służy on do wstępnego nawilżenia naczyń tuż przed właściwym myciem. Oprócz tego zmywarki mają szerokie spektrum rozwiązań znanych z innych modeli Sharpa w segmencie zmywarek, m.in. zmywanie higieniczne czy szybkie, filtr antybakteryjny Microban czy opcja AutoDoor – funkcja automatycznie uchylająca drzwi po cyklu zmywania.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
73
16
Polecamy
Domowe sposoby na astmę - jak zwalczyć jej objawy?
Domowe sposoby na astmę - jak zwalczyć jej objawy? TVN zdrowie
Jakie są najczęstsze objawy i przyczyny astmy?
Jakie są najczęstsze objawy i przyczyny astmy? TVN zdrowie
Jak wybrać klimatyzator przenośny?
Jak wybrać klimatyzator przenośny? Dzień Dobry TVN
Piec gazowy – jakie są rodzaje i na co zwracać uwagę przy wyborze?
Piec gazowy – jakie są rodzaje i na co zwracać uwagę przy wyborze? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?