Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa – przebieg badania, odcinek szyjny, piersiowy i lędźwiowy
menu
Polub nas na Facebooku

Rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa – przebieg badania, odcinek szyjny, piersiowy i lędźwiowy

NAN

Fot: fotolia.com

Rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa jest jednym najdokładniejszych badań, umożliwiającym dokładne zobrazowanie wszystkich elementów kręgosłupa, a także wgląd we wnętrze rdzenia kręgowego. Badanie jest bezbolesne i nie powoduje żadnych skutków ubocznych bezpieczne.

Rezonans magnetyczny, zwany także obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego, badaniem rezonansem magnetycznym, RM, MR, z ang. NMR i MRI – magnetic resonance imaging, to badanie wykorzystujące właściwości magnetyczne atomów, z których zbudowane są wszystkie żyjące organizmy. Rezonans magnetyczny głowy umożliwia dokładne zbadanie stanu kręgosłupa, uwidocznienie jego głównych elementów: trzonów, łuków, kręgów, zawartości kanału kręgowego oraz krążków międzykręgowych.

Na czym polega rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa?

Rezonans magnetyczny kręgosłupa to nieinwazyjne i bezpieczne badanie, które umożliwia uzyskanie obrazu wnętrza badanego odcinka (szyjnego, lędźwiowego, piersiowego). Rezonans magnetyczny należy do podstawowych technik diagnostyki obrazowej. 

Badanie ludzi rezonansem magnetycznym jest możliwe dzięki dużej zawartości wody w organizmie, której komórki składają się z atomów tlenu i wodoru. Jądra atomów wodoru, nazywane protonami, zawierają ładunek elektryczny. Po umieszczeniu ich w polu magnetycznym (magnesie aparatu do rezonansu magnetycznego) działają jak kompas, ustawiając się wzdłuż linii pola magnetycznego (magnetyzacja).

Każde z jąder atomu wodoru, które znajduje się w ciele człowieka, jest pobudzane przez tomograf – część aparatu do rezonansu magnetycznego o kształcie przypominającym cylinder. Głównym elementem tomografu jest bardzo silny elektromagnes umożliwiający wytworzenie pola magnetycznego i magnetyzację. Pod wpływem tomografu protony znajdujące się w organizmie człowieka na pewien czas zmieniają swoje położenie i emitują fale. Aparat wychwytuje je i przekazuje dane do komputera, gdzie są analizowane i przedstawiane w formie obrazu rezonansowego.

Czy można naprawić krzywy kręgosłup? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Jak naprawić krzywy kręgosłup? Źródło: 36,6

Wskazania do rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego jest podejrzenie patologicznych zmian w obrębie kanału i rdzenia kręgowego. W takich sytuacjach dochodzi najczęściej do ucisku na rdzeń kręgowy, który powoduje długotrwały i bardzo silny ból najczęściej na odcinku krzyżowo-lędźwiowym i może doprowadzić do zmian o charakterze neurologicznym. Wskazaniami do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego lędźwiowego odcinka kręgosłupa mogą być także trudności diagnostyczne w sytuacji występowania mrowienia kończyn dolnych, utraty czucia palców stóp, brak kontroli zwieraczy (nietrzymanie moczu i stolca), problemy ze sprawnym poruszaniem się.

Badanie może zostać zlecone, aby ocenić zmiany pourazowe (zwłaszcza gdy istnieje ryzyko uszkodzenia kręgów i rdzenia), sprawdzić rozmiar zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego, ocenić zmiany w kościach, a także sprawdzić ewentualne zmiany pooperacyjne.

Kiedy jeszcze powinno wykonać się badania kręgosłupa rezonansem magnetycznym?

Nie tylko schorzenia bądź nieprawidłowości ze strony kręgosłupa są wskazaniami do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Obrazowanie powinno się wykonać w podejrzeniu:

  • chorób demielinizacyjnych (m.in. stwardnienie rozsiane),
  • chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego,
  • guzów wewnątrzczaszkowych,
  • guzów zlokalizowanych w sąsiedztwie siodła tureckiego, oczodołów, tylnej jamy czaszki,
  • guzów kanału kręgowego (również oceny struktur kanału kręgowego),
  • dyskopatii,
  • zaburzeń neurologicznych trudnych do rozpoznania
  • zmian popromiennych w ośrodkowym układzie nerwowym,
  • nowotwory serca,
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • guzy w okolicach klatki piersiowej,
  • zatorowość płucna
  • pylica
  • rozedma.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego kręgosłupa?

Do badania rezonansem magnetycznym należy przystąpić na czczo lub powstrzymać się od jedzenia na ok. 6 godzin przed jego wykonaniem. Zabronione jest umieszczania w polu magnetycznym tomografu metalowych przedmiotów (biżuterii), magnesu, zegarka, kart bankowych. 

Przeciwskazaniami do przeprowadzenia jest posiadanie stałych i metalowych aparatów ortodontycznych, koronek zębowych, a także implantów stosowanych w stomatologii, które są wytworzone z metalu Nie trzeba się rozbierać do badania, osoba badania kładzie się na ruchomym stole, skąd wsuwana jest do wnętrza aparatu (gantry).

Przebieg badania – rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa

Obrazowanie rezonansem magnetycznym jest bezbolesne, bezpieczne, a osoba badana przez cały czas utrzymuje kontakt z lekarzem. Podczas badania nie powinna poruszać ciałem, ponieważ istnieje ryzyko zaburzenia obrazu, a w nagłych sytuacjach (np. uczuciu klaustrofobii) musi bezzwłocznie poinformować lekarza, najlepiej przed badaniem. Dzieciom podawana jest najczęściej narkoza.

Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego (MRI)

Badanie rezonansem magnetycznym nie może zostać przeprowadzone u osób mających sztuczną zastawkę serca, antykoncepcyjne wkładki wewnątrzmaciczne, rozrusznik serca (niekompatybilny z MR), protezy, klipsy naczyniowe, metalowe implanty ortopedyczne. Ponadto przeciwwskazaniami do wykonania badania mogą być klaustrofobia oraz skaza krwotoczna.

Jak prawidłowo siedzieć i stać? Więcej o prawidłowych postawach dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
744
34
Polecamy
Rezonans magnetyczny (MRI) głowy – jak się przygotować do badania, jaki jest przebieg i co pozwala wykryć?
Rezonans magnetyczny (MRI) głowy – jak się przygotować do badania, jaki jest przebieg i co pozwala wykryć? TVN zdrowie
Badanie MR – na czym polega rezonans magnetyczny?
Badanie MR – na czym polega rezonans magnetyczny? TVN zdrowie
Wystarczy jedno badanie, aby wykryć raka jelita grubego.
Kiedy należy wykonać kolonoskopię?
Wystarczy jedno badanie, aby wykryć raka jelita grubego. Kiedy należy wykonać kolonoskopię? Dzień Dobry TVN
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty