Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rękawica do peelingu – Kessa. Jak używać? Jakie są efekty stosowania?
menu
Polub nas na Facebooku

Rękawica do peelingu – Kessa. Jak używać? Jakie są efekty stosowania?

Kobieta owinięta ręcznikiem masuje sobie nogę w rękawicy

Fot: Dash / fotolia.com

Rękawica Kessa tradycyjnie używana była w marokańskich łaźniach. Dzisiaj popularna jest niemalże na całym świecie. Jej działanie polega na silnym, mechanicznym złuszczaniu skóry. Regularnie stosowana rękawica Kessa pozwala wygładzić i ujędrnić skórę, a także zredukować cellulit.

Rękawica Kessa to rodzaj myjki stosowanej podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Zwykle wykonana jest ona z elastycznej tkaniny o ziarnistej, chropowatej strukturze, która przypomina papier ścierny. Kessa występuje w wielu zróżnicowanych kolorach (chociaż najczęściej spotyka się czarne rękawice) oraz rozmiarach, dzięki czemu w łatwy sposób można dopasować ją do wielkości dłoni. Rękawicy można używać do złuszczania skóry na całym ciele – do zabiegu w najprostszej wersji wystarczy jedynie woda i mydło lub żel pod prysznic. Tym samym rękawica Kessa może stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnych, drogeryjnych lub domowych, peelingów do ciała.

Rękawica Kessa – jak używać

Rękawicy peelingującej Kessa należy używać w trakcie kąpieli. Nie należy sięgać po nią jednak od razu po wejściu do wanny lub pod prysznic. Wpierw skóra musi zostać porządnie zmoczona i ogrzana – dzięki temu zmięknie, pory otworzą się, a zabieg będzie skuteczniejszy. Kiedy skóra jest odpowiednio przygotowana, należy dokładnie namydlić ją przy pomocy żelu pod prysznic lub tradycyjnego mydła w kostce. Następnie na dłoń należy założyć rękawicę peelingującą i wykonać dokładny masaż całego ciała. Po wykonanym peelingu, ciało trzeba dokładnie opłukać i delikatnie osuszyć. Ostatnim krokiem powinno być nałożenie na skórę wybranego preparatu nawilżającego lub odżywiającego – olejku roślinnego, balsamu lub masła do ciała.

Jest to podstawowa metoda zastosowania rękawicy peelingującej Kessa, niewymagająca przygotowania dodatkowych, specjalistycznych produktów. Z zabiegu tego mogą korzystać osoby, których skóra wymaga niewielkiego złuszczenia.

Zobacz film: Co wybrać do mycia gąbkę czy myjkę? Źródło: 36,6.

Rękawica Kessa – efekty stosowania

Po rękawicę Kessa, w zależności od indywidualnych potrzeb, należy sięgać 1-3 razy w tygodniu. Regularne przeprowadzanie złuszczania pozwala na uzyskanie następujących efektów:

  • oczyszczenie skóry, odblokowanie zatkanych porów,
  • poprawa ukrwienia skóry,
  • ujędrnienie i uelastycznienie skóry,
  • zmniejszenie ryzyka wrastania włosów (po depilacji),
  • wyrównanie kolorytu skóry,
  • zmniejszenie cellulitu,
  • przygotowanie skóry do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, zapewnienie lepszego wchłaniania kosmetyków odżywczych i nawilżających.

Czarne mydło i rękawica Kessa, czyli rytuał hammam

Rękawica do peelingu Kessa to jeden z podstawowych elementów, składających się na marokański rytuał hammam, znany miejscowej ludności od setek lat. Tradycyjnie wykonywany był on w publicznych łaźniach. Zgodnie z głównymi założeniami, podczas rytuału dokładnie oczyszcza się całe ciało, a także koi się zmysły poprzez doświadczenie głębokiego relaksu.

Do przeprowadzenia rytuału hamman, oprócz peelingującej rękawicy Kessa, niezbędne będą:

  • Czarne mydło (czyli savon noir) – tradycyjny, naturalny, marokański produkt do oczyszczania ciała. Czarne mydło ma postać gęstej pasty i składa się ze zmiażdżonych czarnych oliwek, oliwy z oliwek oraz wody. Stosowane podczas kąpieli, po połączeniu z wodą przyjmuje konsystencję emulsji. W klasycznej wersji nie zawiera barwników (ma ciemnozieloną barwę), konserwantów ani substancji zapachowych. Często można jednak spotkać czarne mydło wzbogacone o olejki eteryczne. Produkt ten może być stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry (w tym do skóry twarzy). Skutecznie oczyszcza, nawilża i dostarcza cennych składników odżywczych.
  • Glinka ghassoul – naturalny minerał o właściwościach oczyszczających, matujących, rewitalizujących i nawilżających. Posiada suchą, sypką konsystencję, która po zmieszaniu z wodą zmienia się w papkę. Po naniesieniu na skórę szybko wysycha, tworząc skorupę.
  • Olej arganowy – naturalny olej pozyskiwany z owoców arganii żelaznej. Wyróżnia się silnym działaniem nawilżającym, antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i odżywczym.

Jak przeprowadzić rytuał hammam?

Rytuał hammam wykonuje się w czterech etapach:

  1. Ciepła kąpiel – rytuał należy rozpocząć długą kąpielą w ciepłej wodzie. Pod wpływem ciepła skóra staje się bardziej miękka, a pory się otwierają. Dzięki temu możliwe jest dokładne oczyszczenie.
  2. Czarne mydło i rękawica Kessa – na skórze całego ciała należy dokładnie rozprowadzić czarne mydło. Następnie należy odczekać 5-10 minut, uważając, by nie spłukać go ze skóry. Po tym czasie należy wykonać masaż przy pomocy rękawicy Kessa. Skórę należy pocierać okrężnymi ruchami. Siłę nacisku powinna być uzależniona od indywidualnych oczekiwań – ważne, by nie powodowała dyskomfortu. Po wykonaniu masażu należy dokładnie opłukać i osuszyć skórę.
  3. Glinka ghassoul – porcję glinki należy wymieszać z niewielką ilością wody. Powstałą pastę należy rozprowadzić na skórze i pozostawić na 10-15 minut (przez ten czas trzeba unikać kontaktu z wodą). Po upłynięciu wskazanego czasu glinkę należy spłukać ciepłą wodą, a następnie osuszyć skórę.

Olejek arganowy – na skórę całego ciała należy nanieść niewielką ilość olejku arganowego i delikatnie go wmasować.

Marokański rytuał hammam to zabieg, którego przeprowadzenie wymaga specjalistycznych produktów, a także dużej ilości czasu. Osoby, którym zależy na dogłębnym oczyszczeniu i odżywieniu skóry, mogą przeprowadzać go kilka razy w miesiącu. W międzyczasie, pomiędzy kolejnymi rytuałami, warto sięgać po rękawicę Kessa podczas zwykłych kąpieli.

Zobacz film: Test peelingów. Źródło: Wiem co kupuję 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
1
Polecamy
Rytuał hammam – jak przebiegają jego poszczególne etapy?
Jak wykonać hammam w domu?
Rytuał hammam – jak przebiegają jego poszczególne etapy? Jak wykonać hammam w domu? TVN zdrowie
Rytuał hammam – na czym polega ta technika pielęgnacji?
Rytuał hammam – na czym polega ta technika pielęgnacji? Dzień Dobry TVN
Ślady po samoopalaczu?
Sprawdź domowe sposoby, jak je zmyć
Ślady po samoopalaczu? Sprawdź domowe sposoby, jak je zmyć Dzień Dobry TVN
Czarne mydło – jakie jest jego działanie?
Sposób stosowania czarnego mydła.
Komu jest szczególnie wskazane?
Czarne mydło – jakie jest jego działanie? Sposób stosowania czarnego mydła. Komu jest szczególnie wskazane? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty