Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rehabilitacja złamania typu Monteggia. Jak ją właściwie przeprowadzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Rehabilitacja złamania typu Monteggia. Jak ją właściwie przeprowadzić?

Kobieta, która ma problemy z łokciem

Fot: Peopleimages / gettyimages.com

Złamanie Monteggia jest jednym z najrzadziej występujących rodzajów złożonego uszkodzenia przedramienia – niewłaściwie rozpoznane i leczone skutkuje znacznym ograniczeniem ruchomości stawu łokciowego. Czym charakteryzuje się złamanie Monteggia i jak wygląda jego rehabilitacja pourazowa?

Złamanie Monteggia stanowi wielowymiarowe złożone uszkodzenie, dzielące się na kilka typów ze względu na jego specyficzną lokalizację oraz zachowanie złamanej kości łokciowej w stosunku do pozostałych tkanek przedramienia.

Złamanie Monteggia

Złamaniem trzonu kości łokciowej w 1/3 jej bliższej części, powiązane ze zwichnięciem głowy kości promieniowej, stanowi tzw. złamanie Monteggii. Tego typu złamanie często niesie powikłania w postaci rozległego uszkodzenia stawu promieniowo-łokciowego bliższego oraz głębokiej gałęzi nerwu promieniowego, w konsekwencji czego może dojść do zaburzeń neurologicznych w obrębie dalszej części kończyny górnej i trwałego ograniczenia funkcjonalności przedramienia.

Ze względu na mechanizm powstania urazu i przemieszczenia kości łokciowej względem kości promieniowej złamanie Monteggia, dzieli się na:

  • typ wyprostny, czyli z przednim zwichnięciem, stanowiący 80% przypadków złamania Monteggia;
  • typ zgięciowy, czyli z tylnym zwichnięciem, stanowiący 10–15% przypadków złamania Monteggia;
  • typ przywiedzeniowy, czyli z bocznym zwichnięciem;
  • typ złożony, czyli złamanie obu kości przedramienia w 1/3 bliższej części.

Przyczyny złamania Monteggia

Głównymi przyczynami złamania kości przedramienia są urazy w wyniku upadków, wypadków komunikacyjnych i ciosów. Ryzyko wystąpienia uszkodzeń kości zwiększa się również w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, w szczególności związanych z osłabieniem i ubytkami tkanki kostnej.

Złamanie Monteggia, spowodowane są:

  • bezpośrednim wysokoenergetycznym urazem w wyniku silnego uderzenia w łokciową część przedramienia, powodującym ustawienie odłamów kości łokciowej pod kątem oraz rozerwanie więzadła obrączkowego, które utrzymuje zwarcie stawu łokciowo–promieniowego bliższego, np. w wyniku obrony przed ciosem napastnika (tzw. złamanie gladiatorów);
  • pośrednim urazem w wyniku upadku na wyciągniętą rękę z jednoczesnym skręceniem tułowia i pronacją przedramienia.

Objawy złamania Monteggia

Podstawowym objawem jest znaczna bolesność okolicy złamania, która nasila się podczas próby ruchu, a także obrzęk w miejscu uszkodzenia, zasinienie i podwyższona temperatura miejscowa. Ponadto, zniekształcenia wywołane przemieszczeniem kości przedramienia względem siebie oraz znaczne ograniczenie ruchomości stawu łokciowego.

Leczenie złamania Monteggia

Szybkie i prawidłowe rozpoznanie złamania Monteggia jest kluczem do rozpoczęcia właściwego leczenia i rehabilitacji pourazowej. Zdjęcie rentgenowskie stawu łokciowego i przedramienia decydują o diagnozie urazu.

Złamanie Monteggia leczone jest głównie chirurgicznie. Procedura przywrócenia anatomii kości łokciowej i prawidłowych funkcji przedramienia odbywa się poprzez wykonanie osteosyntezy stabilnej złamania Monteggia.

Po rekonstrukcji chirurgicznej konieczna jest rehabilitacja, mająca na celu poprawę stabilizacji stawu łokciowego, czucia głębokiego oraz przywrócenie funkcjonalności przedramienia.

Rehabilitacja po złamaniu Monteggia

Rehabilitacja usprawniająca kości łokciowej rozpoczyna się już w czasie unieruchomienia przedramienia – w trakcie wykonuje się ćwiczenia ipsilateralne i kontralateralne w celu poprawy krążenia i odżywienia tkanek w unieruchomionej części ręki.

Wczesny okres pooperacyjny skupia się również na działaniach przeciwbólowych i przeciwobrzękowych za pomocą zabiegów fizykoterapeutycznych z zastosowaniem głównie pola magnetycznego, które przyspiesza regenerację tkanki kostnej nawet w gipsie.

Łokieć tenisisty czy golfisty? Czym się od siebie różnią? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie są różnice między łokciem tenisisty a łokciem golfisty? Kogo dotyczą? Źródło: 36,6.

Zaburzenia funkcji i zmiany skórne przedramienia wynikające z długotrwałego unieruchomienia ustępują w trakcie rehabilitacji ruchowej, która obejmuje:

  • farmakoterapię przeciwbólową i przeciwzapalną;
  • fizykoterapię: przeciwbólowe i przeciwobrzękowe zimne okłady; przyspieszające regenerację uszkodzonych tkanek pole magnetyczne, fale uderzeniowe, laser, elektrostymulacja, ultradźwięki; rozluźniające i poprawiające ukrwienie nagrzewanie promieniami IR, kąpiele wirowe;
  • kinezyterapię wzmacniającą siłę i elastyczność mięśni, poprawiającą stabilizację stawu łokciowego i czucia głębokiego kończyny górnej, np. ćwiczenia w odciążeniu na tzw. podwieszkach, w wodzie lub w odciążeniu przez terapeutę, ćwiczenia izometryczne, rozciągające, rozluźniające i wzmacniające; stopniowo wprowadza się ćwiczenia oporowe mięśni ramienia i przedramienia, angażując coraz więcej grup mięśniowych kończyny górnej, aż do chwili mobilizacji całej kończyny górnej i obręczy barkowej; w kolejnym etapie wdraża się naukę wykonywania codziennych czynności zwiększających siłę, kontrolę ruchu i dynamikę mięśniową w pełnym zakresie ruchu stawów kończyny górnej;
  • masaż tkanek głębokich wpływający na poprawę ruchomości usztywnionych tkanek i zmniejszający ich napięcie;
  • terapię manualną i neuromobilizację, czyli chwyty terapeuty i ćwiczenia czynno–bierne pacjenta, mające na celu mobilizację uszkodzonych struktur i usprawnienie przewodnictwa nerwowego jego okolicy, przywracając fizjologiczną biomechanikę stawu;
  • kinesiotaping – oklejanie stawu łokciowego elastycznymi taśmami w celu dodatkowego odciążenia i stabilizacji tkanek.

Rehabilitacja złamania Monteggia obejmuje też profilaktykę powikłań poprzez unikanie przeciążeń kończyny, ale również nadmiernego oszczędzania jej, niepotrzebnego bandażowania czy noszenia ortez.

Bibliografia:

Gaździk T.S, Bielecki W, Ortopedia i traumatologia, T I, Warszawa 2008, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
Czym jest złamanie Smitha?
Objawy i sposoby leczenia złamania nadgarstka typu Smitha
Czym jest złamanie Smitha? Objawy i sposoby leczenia złamania nadgarstka typu Smitha TVN zdrowie
Kości podudzia – anatomia, urazy, złamania i rehabilitacja
Kości podudzia – anatomia, urazy, złamania i rehabilitacja TVN zdrowie
Powięź i jej rola w ciele człowieka.
Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie?
Powięź i jej rola w ciele człowieka. Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie? Dzień Dobry TVN
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty