Polub nas na Facebooku
Czytasz: Refleksologia: na czym polega, czy jest skuteczna?
menu
Polub nas na Facebooku

Refleksologia: na czym polega, czy jest skuteczna?

refleksologia

Fot. Bhakpong / Getty Images

Refleksologia polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Refleksologia uznawana jest przez wielu za bardzo skuteczną formę leczniczego masażu stóp, głowy i dłoni, choć spora część krytyków określa ją mianem pseudonauki. Masaż refleksologiczny trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut.

Refleksologia stóp, twarzy, dłoni – co to jest?

Zdaniem zwolenników refleksologii jej historia sięga starożytności. Dowody na stosowanie technik zbliżonych do współczesnej refleksologii można znaleźć w starożytnych malowidłach egipskich oraz w przekazach tradycyjnej medycyny chińskiej. Obecnie refleksologia jest techniką zaliczaną do akupresury, a od 2005 r. uznawana jest za specjalizację zawodową. Przez entuzjastów refleksologia traktowana jest jako holistyczna terapia, zakładająca, że cały organizm człowieka ma odzwierciedlenie w konkretnych jego częściach. Refleksologia nazywana jest także terapią zonową, co wynika z obecnych zdaniem refleksologów 5 par stref zlokalizowanych w ludzkim ciele – zon.

Strefy są ulokowane na całym ciele, a jeśli dany organ jest obecny w jednej lub dwóch zonach, obszar jemu odpowiadający można znaleźć na stopach. Dlatego refleksologia zakłada, że uciskając poszczególne miejsca na stopach, wpływa się pozytywnie na czynność danego organu. Ponadto refleksolodzy są zdania, że żaden z organów nie funkcjonuje samodzielnie, lecz pracuje z pozostałymi narządami na rzecz ogólnej poprawy zdrowia. W przypadku nagromadzenia toksyn w danym narządzie zachodzi konieczność wzmożonej pracy pozostałych organów. Efektem są zaburzenia energii, a masaż refleksologiczny ma doprowadzić do przywrócenia naturalnego stanu równowagi energii w organizmie oraz usunąć toksyny.

Jak wykonać masaż twarzy? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak wykonać masaż twarzy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Refleksologia – refleksy na stopach

Refleksolodzy korzystają ze specjalnej mapy stóp i dłoni, na której umieszczone są obszary, które mają odzwierciedlenie w pracy danych organów. Na spodach stóp można znaleźć refleksy mózgu (zlokalizowane na samym szczycie palców lewej i prawej stopy), nieco niżej zlokalizowane są refleksy zatok). Refleks głosu znajduje się w po wewnętrznej stronie centralnej części paluchów, w ich bliskim sąsiedztwie obecne są refleksy przysadki, szyi oraz gardła. Bezpośrednio pod palcami drugimi i palcami trzecimi stóp można natrafić na refleksy oczu. Pod palcami czwartymi stopy znajdują się refleksy uszu.

W dolnej części palców piątych obecne są refleksy pach. Bezpośrednio tuż pod paliczkami palców piątych znajdują się refleksy ramion oraz rąk. Na paliczkach środkowych oraz bliższych umiejscowione są refleksy płuc i piersi. W okolicy tych punktów w lewej stopie obecny jest również refleks serca. Nad paliczkiem palucha lewej i prawej stopy ulokowane są refleksy tarczycy oraz oskrzeli. Pod specjalnymi punktami płuc i piersi zlokalizowane są refleksy splotu słonecznego, nieco niżej refleksy przepony.

Poniżej punktu przepony w prawej stopie obecny jest refleks wątroby, a w jego środku mieści się refleks pęcherzyka żółciowego. Na tej samej wysokości po wewnętrznych stronach obu stóp można znaleźć refleksy żołądka. W lewej stopie nieco po zewnętrznej stronie, w okolicy punktu żołądka, obecny jest refleks śledziony. Pod punktami wątroby i żołądka (w lewej i prawej stopie) można znaleźć punkty trzustki, nerek i moczowodu. Nieco niżej, tuż nad piętami, znajdują się refleksy jelita cienkiego, jelita grubego, kępek Peyera i pęcherza moczowego. Po wewnętrznych stronach pięt mieszczą się refleksy kości ogonowej, a wszerz pięt przebiegają refleksy nerwu kulszowego.

Przebieg i skuteczność masażu refleksologicznego

Typowy zabieg refleksologiczny stóp polega na terapeutycznym przejściu po refleksach całej stopy. Jeśli organizm osoby masowanej jest w dobrej kondycji, nie powinna ona odczuć żadnych dolegliwości bólowych w trakcie jego wykonywania. Bolące zmiany (np. zrogowacenia) mogą świadczyć o ewentualnych zaburzeniach. Jednak refleksolodzy nie są lekarzami, dlatego nie powinni stawiać diagnoz ani w trakcie, ani po zabiegu. Terapeuta może jedynie zaproponować wizytę u lekarza w celu zdiagnozowania potencjalnych zaburzeń.

Zabieg refleksologiczny, zdaniem jego zwolenników, usprawnia cyrkulację krwi, wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego, niweluje ból, a także przyczynia się do poprawy układu odpornościowego. Bardzo często masaże refleksologiczne składają się z kilku części: początkowej i końcowej części relaksacyjnej oraz właściwej części terapeutycznej. Na początku i końcu zabiegu refleksologicznego następuje delikatne rozluźnianie oraz rozciąganie skóry, mięśni, ścięgien i stawów miejsca masowanego przez refleksologa. Następnie dochodzi do stymulacji – ucisku refleksów. Całość zakończona jest typowymi technikami relaksacyjnymi, spotykanymi w masażu klasycznym.

Niestety nie każdy może skorzystać z zabiegu refleksologicznego. Przeciwwskazaniami są najczęściej stany zapalne, grzybica, zakażenia lub owrzodzenia miejsc poddawanych refleksoterapii.

Wiecie, że w refleksologii wykorzystuje się także masaże ucha? Zobaczcie, jak przeprowadzić masaż ucha:

Zobacz film: Masaż ucha jako rodzaj refleksologii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
1
Polecamy
Masaż shiatsu - na co pomaga?
Przeciwwskazania do masażu shiatsu
Masaż shiatsu - na co pomaga? Przeciwwskazania do masażu shiatsu Dzień Dobry TVN
Co to są punkty akupresury i jakie efekty zapewnia ich uciskanie?
Akupresurowe punkty na dłoni
Co to są punkty akupresury i jakie efekty zapewnia ich uciskanie? Akupresurowe punkty na dłoni TVN zdrowie
Klapki fakirki - świetny sposób na domową refleksoterapię
Klapki fakirki - świetny sposób na domową refleksoterapię Dzień Dobry TVN
Czym jest masaż shiatsu?
Zastosowanie i przeciwwskazania akupresury bez igły
Czym jest masaż shiatsu? Zastosowanie i przeciwwskazania akupresury bez igły TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?