Polub nas na Facebooku
Czytasz: Recykling odpadów. Jak segregować śmieci? 
menu
Polub nas na Facebooku

Recykling odpadów. Jak segregować śmieci? 

Dzieci segregują śmieci. Dziewczynka wyrzuca plastikową butelkę.

Fot. Imgorthand / Getty Images

Segregacja śmieci to podstawa i wstęp do bycia eko. Każdy z nas powinien wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio segregować odpady tak, aby można je było odpowiednio zutylizować i ewentualnie wykorzystać ponownie. 

Świadomość tego, w jaki sposób niszczymy środowisko zmusza nas do pewnych zmian. Oszczędzamy wodę, energię, robimy bardziej świadome zakupy, a wreszcie - rezygnujemy z plastiku, ograniczamy ilość odpadów oraz wybieramy opakowania, które nadają się do recyklingu i są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. 

Nie zawsze jednak mamy wybór - wielu producentów powinno podejść do produkcji bardziej świadomie, ale na szczęście niektórzy już to robią - np. stosując do produkcji opakowań technologię PlantBottle, czyli wykorzystano do 30 proc. materiałów pochodzenia roślinnego. Co ciekawe wodę Kroplę Beskidu 0.5 l kupimy w butelce, do produkcji której stosowana jest trzcina cukrowa i pozostałości powstałe po jej przetworzeniu.

Segregacja odpadów jest korzystna nie tylko dla środowiska, ale i dla naszego portfela. Za wywóz śmieci bez segregacji zapłacimy po prostu więcej. A teraz przejdźmy do tego, w jaki sposób segregować odpady.

Czy wiesz, jak możesz sam zadbać o środowisko?

Odpowiedz na 8 pytań
Rozpocznij quiz

Myć czy nie myć, oto jest pytanie

W śmieciach segregowanych powinny lądować w miarę czyste odpady. Prawo nie wymaga skrupulatnego mycia słoików i opakowań, jednak nie jest to błędem. Dobrze, aby oczyścić je z resztek jedzenia, zwłaszcza w upalne dni. Ze słoików i butelek nie trzeba zrywać etykiet, bowiem szkło jest myte przed ponownym przetworzeniem. 

Szkło powinno trafiać do pojemników w kolorze zielonym (szkło kolorowe) i białym (szkło bezbarwne). Wrzucamy tylko i wyłącznie szkło opakowaniowe. Butelki po napojach, wodzie lub sokach oraz puste słoiki. I nic poza tym, co oznacza, że NIE WYRZUCAMY TAM pobitych talerzy czy kubków, porcelany, garnków itp.

Polecamy: Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Elektrośmieci

Pozostając przy temacie odpadów ze szkłem to często zdarza się, że do worków ze szkłem trafiają żarówki. Są to jednak odpady niebezpieczne, stanowiące zagrożenie dla naszego zdrowia i dla środowiska. Powinny być one, podobnie jak baterie, oddane do specjalnych punktów jako elektrośmieci. Zwykle takie punkty znajdziemy przy sklepach z elektroniką. 

Zobaczcie, co powoduje palenie śmieci. Nie trzeba nikomu mówić, że jest to czyn zabroniony i dodatkowo bardzo niebezpieczny zarówno dla środowiska, jak i dla nas samych i naszego zdrowia:

Zobacz film: Spalanie śmieci - jakie niesie zagrożenia dla zdrowia? Źródło: Dzień Dobry TVN

Karton po mleku czy po soku

Karton składa się w 75 proc. z celulozy, w 20 proc. polietylenu i 5 proc. aluminium. Jest zakwalifikowany do zbiórki z tworzywami i metalami, czyli żółty pojemnik na śmieci. 

Papier papierowi nie jest równy

Papier mocno zanieczyszczony, mokry, czyli np. zużyte ręczniki papierowe, tłuste opakowania, chusteczki higieniczne, zużyte podpaski, czy pieluchy to odpady zmieszane. Zanieczyszczony papier bardzo szybko butwieje, a taki już do recyklingu się nie nadaje. 

Podobnie jest z ulotkami - lakierowany lub foliowy papier do recyklingu się nie nadaje i powinien trafić do odpadów zmieszanych.

Złote rady w segregacji odpadów

  1. Zgniataj zużyte kartony po mleku i sokach, plastikowe butelki PET i metalowe puszki po napojach. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w kontenerach i nie będziemy płacić za wywóz powietrza.
  2. Przeterminowane leki i zepsute termometry oddawaj w specjalnych punktach w aptekach.
  3. Odpady roślinne, czyli na przykład skoszona trawa lub zgrabione liście, niektóre firmy zbierają w brązowe worki.
  4. Odpady z remontów powinieneś zbierać wyłącznie w workach lub specjalnych kontenerach - można je zamówić w wielu firmach.
  5. Odpady wielkogabarytowe (np. meble) możesz wyrzucić tylko po uprzednim powiadomieniu o tym firmy wywożącej odpady. Pamiętaj, że należy pozostawić w wyznaczonym miejscu nie wcześniej niż 24 godziny przed zaplanowanym odbiorem.

Polecamy: Proszek do prania - czy może nam zaszkodzić? Alergia na proszek do prania

Źródło

Segregowanie odpadów? To proste!

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Polecamy
Co to jest segregacja śmieci – pojemniki, ich kolory i oznaczenia
Co to jest segregacja śmieci – pojemniki, ich kolory i oznaczenia Dzień Dobry TVN
Maciej Florek.
Czy życie w duchu "eko" jest dla jego rodziny dużym wyzwaniem?
Maciej Florek. Czy życie w duchu "eko" jest dla jego rodziny dużym wyzwaniem? Dzień Dobry TVN
Jeśli nie plastik, to co?
Jakie mogą być alternatywy dla tego tworzywa?
Jeśli nie plastik, to co? Jakie mogą być alternatywy dla tego tworzywa? TVN zdrowie
Dlaczego warto zrezygnować z plastikowych opakowań?
Dlaczego warto zrezygnować z plastikowych opakowań? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty